Osnovna škola „Mijat Stojanović“
Osnovna škola „Mijat Stojanović“ nalazi se u zapadnom dijelu Vukovarsko-srijemske županije. Školu u Babinoj Gredi pohađaju učenici s područja Općine Babina Greda.
Vizija škole je omogućiti učenicima poticajno okruženje za rad i obrazovanje, kvalitetan socijalni i intelektualni razvoj, osposobiti učenike za cjeloživotno učenje. Škola je u Strategiji razvoja 2019.—2024. kao neke od strateških razvojnih ciljeva navela:
- unaprijediti suradnju s lokalnom zajednicom
- nastaviti razvijati pozitivan stav prema školi i školovanju kod svih sudionika u tome procesu (učenici, roditelji, djelatnici, lokalna zajednica)
- razvojem važnih životnih vještina (socijalne, komunikacijske vještine, digitalne kompetencije, poduzetništvo) pripremati učenike za nadolazeće izazove
- poboljšati kvalitetu znanja i tako ostvariti želje učenika prilikom upisa u kvalitetne srednje škole
- projektnim aktivnostima razvijati inicijativnost i poduzetnost
- uvoditi u nastavu novine te raditi na cjeloživotnom usavršavanju učitelja
- uključiti što više učenika u rad učeničke zadruge
Ciljeve ostvarujemo kroz edukaciju učitelja, prijavljivanjem i provedbom projekata, uvođenjem novih kurikuluma izvannastavnih aktivnosti i suvremenih metoda poučavanja. Kao jedna od 151 škola koja je sudjelovala u pilot projektu e-Škole, primjenom informacijsko-komunikacijskih tehnologija škola je na razini digitalno napredne škole. Jedan od prioriteta je i opremanje škole suvremenim nastavnim pomagalima, namještajem i IKT opremom kako bismo stvorili poticajno okruženje za učenike i kvalitetno izvođenje nastave. Na poveznici možete pristupiti virtualnoj šetnji kroz našu školu:
Opća pučka škola u Babinoj Gredi je osnovana 1775. kada je premještena iz Slavonskog Šamca.
Prvi učitelj je bio Mihajlo Blosz, a škola je imala 45 učenika. Zatvorena je 1793. radi pomanjkanja sredstava. U Babinoj Gredi se ponovno naredbom od 3.11.1816. osniva i otvara općinsko-njemačka narodna škola, a dvije godine poslije je sagrađena i prva školska zgrada.
Školarinu su morali plaćati svi krajišnici, a svaka kuća je morala za svog đaka dovesti u školu kola drva za grijanje. Siromašniji su dobivali knjige besplatno, a ostali su ih morali kupovati. Od 1827. uvedene su opetovnice za djevojke i mladiće. Nju su polazili poslije završene općinske-njemačke škole. Trajala je tri, a poslije dvije godine. Mijat Stojanović, rođeni Babogredac, po kojem je škola kasnije dobila ime, radi u školi od 1844. do 1850. godine. Narodna i njemačka škola radile su do 1871.godine, a tada je narodna pretvorena u dvorazrednu djevojačku, a njemačka u trorazrednu dječačku školu. U narodnoj školi je radilo sedam učitelja i svi su bili Babogreci.
Novim školskim zakonom iz 1890.godine djevojačka i dječačka škola spojene su u jednu školu Nižu pučku školu. Stara školska zgrada, iako vremenom nadograđivana, postala je zbog povećanog broja učenika
pretijesna i premala, pa se 1897.g pristupilo izgradnji nove škole koja je posvećena i otvorena
1899.godine. Imala je 4 učionice, dvije zbornice i stan za domara. Godine 1902. u školi je bilo 251 učenik. Nova školska zgrada sa dvije učionice je sagrađena 1935.Broj učenika je rastao te je 1939. bilo 408 učenika. Nakon 2. Svjetskog rata povećava se broj razreda u školi, a od 1954. škola je prerasla u
osmogodišnju. Tri godine poslije je u naselju Kladavac osnovana i područna škola. Od 1960. do 1982. u zaseoku Lučica je radila još jedna područna škola. Broj učenika 1960. je 657 , a radilo je 22 učitelja. Godine 1971. Škola je dobila ime “Mijat Stojanović”. Zbog povećanja broja učenika, nastava se izvodila na pet različitih lokacija: u staroj školi, Domu kulture, vatrogasnom domu, novoj školi i prvog babogredskoj čitaonici u Čevatovu. Da bi se riješio ovaj problem neadekvatne nastave, tadašnji direktor Ilija Babić i predsjednik Mjesne zajednica Babina Greda kao i sve babogredske strukture pokreću inicijativu za izgradnju škole i prikupljanje sredstava.
Izgradnja škole se odužila zbog zabranjenih investicija u tadašnjoj državi, pa je gradnja podijeljena u 33 etape kako bi se ipak mogao ostvariti cilj. Zbog nedovoljnih novčanih sredstava, početka rata i dolaska izbjeglica i drugih čimbenika škola je otvorena tek u 1993. godine.
Nova, tada još neuseljena škola je 8.kolovoza 1992. pogođena u granatiranju sela što je opet odgodilo početak nastave u novom prostoru. Nastava se školske godine 1992./1993. izvodila s prekidima.
Učenici viših razreda pohađali su nastavu u skraćenom obliku u čitaonice Donja mala i Berava, a niži razredi su se okupljali po kućama gdje nisu dotad padale granate. Škola je svečano otvorena 5. rujna 1993.godine i od onda se nastava u njoj redovno odvija do današnjih dana. Škola od 2014. godine nema funkcionalno školsko dvorište jer je prenamijenjeno u gradilište sportske dvorane čija je gradnja stala u samom početku, a nastavljena je tek 2021. godine.
Upis djece u osnovnu školu provodi se prema planu upisa koji donosi nadležni ured Vukovarsko-srijemske županije nadležan za poslove obrazovanja na temelju upisnih područja utvrđenih u skladu s odredbama članka 16. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi.
U prvi razred obveznoga osnovnog obrazovanja upisuju se djeca koja do 1. travnja tekuće godine imaju navršenih šest godina života. Iznimno, a na zahtjev roditelja, sukladno rješenju nadležnog upravnog tijela županije.
Adresa škole: Vladimira Nazora 1, 32276 Babina Greda
Broj telefona 032 854 307
Mail škole [email protected]
Oib škole 19416329969
Link na web stranicu škole http://os-mstojanovic-babinagreda.skole.hr/
Instagram škole: https://www.instagram.com/os_mijatstojanovic/?hl=hr
Facebook škole: https://www.facebook.com/skolskaknjiznica.babinagreda
Škola je aktivni nositelj aktivnosti u području kulturno-društvenih, sportskih i humanitarnih djelatnosti u lokalnoj zajednici zahvaljujući angažmanu nastavnika i suradnji s Narodnom knjižnicom Babina Greda i udrugama građana na području Općine Babina Greda.
Događaje, aktivnosti i zanimljivosti iz škole bilježimo i kreiramo u e-formatu dostupnom svima:
Osnovna škola „Mijat Stojanović“ ima tendenciju uključivanja učenika u različite projekte, iskustvo partnera na EU projektima i odnedavno samostalno prijavljivanje EU projekta. Škola je dio e-Twinning zajednice te se redovito uključuje u postojeće projekte (Srednjokaz, Putujmo kroz ples, Biljke u Bibliji, Vjeronaučne igre, Glagoljamo, Pokusi su nova fora…). Uz e-Twinning projekte prisutni i projekti koji su osmišljeni na razini škole od strane naših učitelja i učiteljica: Bajka na naš način, Šetnja kroz godišnja doba, Moja kreativna učionica, Sciencia potentia est, Raspologanje novcem, Jesenska priča… Nije nam ni strana suradnja s vanjskim suradnicima- ove godine smo uključeni u dva projekta udruge Klikeraj
Dugi niz godina Osnovna škola „Mijat Stojanović“ rado sudjeluje i inicira različite humanitarne akcije. Tako je upravo naša škola bila organizator inicijative prikupljanja knjiga za školsku knjižnicu u Gunji nakon poplave, organizirala je humanitarne akcije za socijalno ugrožene učenike u zajednici (osiguravanje besplatnog ljetovanja, akcija Budi i ti sveti Nikola) te je surađivala s Crvenim križem s ciljem osiguravanja školskog pribora. Od školske godine 2021./2022. u školi djeluje organizirani Volonterski klub Gerenda kojim se nastoji nastaviti tradiciju humanitarnog djelovanja škole. U sklopu volonterskog kluba učenici sedmih i osmih razreda gotovo svakodnevno pružaju pomoć u učenju učenicima 1. i 2. razreda, organiziraju humanitarne akcije (Super božićno djelo, Humanitarna akcija prikupljanja odjeće) te organiziraju edukacije s ciljem razvoja poduzetništva i kreativnosti (izrada otvorenih sobnih terarija).
Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr
Izračunaj svoje bodove!