Škola za medicinske sestre Vrapče Zagreb
Škola za medicinske sestre Vrapče je strukovna škola koja obrazuje buduće medicinske sestre opće njege/medicinske tehničare opće njege. Odlukom MZOS-a i donošenjem novog strukovnog kurikuluma od 2010./2011. godine obrazovanje za stjecanje kvalifikacije traje pet godina. U prvom i drugom razredu učenici primarno pohađaju nastavu u školi dok u trećem, četvrtom i petom razredu nastava se uz školu odvija na nastavnim bazama kao što su bolnice, klinike, domovi zdravlja, domovi za starije i nemoćne te dječji vrtići. Nastavnici se stalno usavršavaju kako bi pružili što bolje obrazovanje našim učenicima. Provode se i mnoge izvannastavne i izvanškolske aktivnosti u kojima zajedno sudjeluju učenici i nastavnici. U izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima ostvarujemo suradnju na nacionalnoj, međunarodnoj i svjetskoj razini kao i odlične rezultate.
Uvijek na pomoći nama i našim učenicima su ravnateljica, pedagoginja i knjižničar kao i naše administrativno i tehničko osoblje.
Škola za medicinske sestre Vrapče, Zagreb, Bolnička cesta 32 radi kao samostalna škola od 1. rujna 1991., a po odluci Skupštine grada o ukidanju Zdravstvenog obrazovnog centra s danom 31. kolovoza 1991.
Ovo je jedina strukovna škola na području jedne od najvećih gradskih četvrti Podsused-Vrapče. Škola za medicinske sestre Vrapče ima dugogodišnju tradiciju. Razvijala se u nekoliko faza:
- već 1941./1942. godine u prostorijama sadašnje škole postoji bolničarska škola uz koju su se održavali i brojni zdravstveni tečajevi, a školske godine 1959./60. bolničarska je škola prerasla u srednju školu za medicinske sestre, koja je radila samostalno.
- u periodu od 1978. – 1991. godine, škola je administrativnim činom postala radnom jedinicom br. 2. Zdravstvenog obrazovnog centra Zagreb, Medvedgradska 55.
- od 1991. godine, ponovnim osamostaljivanjem škole stvaraju se nove mogućnosti razvoja. Zbog nesretnih ratnih okolnosti, zatim posljedica rata, a kasnije zbog lošeg materijalnog stanja u školstvu te osobito zbog znatnog povećanja broja učenika – izbjeglica, rad je bio znatno otežan. Od tada do danas, uočava se značajan pomak u poimanju odgoja i obrazovanja na svim razinama sustava obrazovanja. Taj je pomak usmjeren prije svega prema osuvremenjivanju poimanja svrhe i ciljeva, pa time i uloge obrazovanja u životu društva u cjelini. Sukladno takvim pomacima mijenja se i definicija strukovnog obrazovanja. Težnjom prema kvaliteti, i to jasno planiranoj, osiguranoj i kontroliranoj kvaliteti unutar svih segmenata odgojno-obrazovnog procesa, mijenja se i način planiranja, provedbe i vrednovanja tog procesa u našoj školi.
Odlukom MZOS-a i donošenjem novog strukovnog kurikuluma 2010./2011. godine za stjecanje strukovne kvalifikacije medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege trajanje školovanja produžuje se na 5 godina.
Medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege:
upisujemo tri razreda (78 učenika).
Za upis u I. razred srednje škole kandidatima se vrednuju i boduju zajednički, dodatni i poseban element:
Zajednički element: prosjeci zaključnih ocjena svih nastavnih predmeta na dvije decimale u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja, zaključne ocjene u posljednja dva razreda osnovnog obrazovanja iz nastavnih predmeta Hrvatski jezik, Matematika i prvi strani jezik te triju nastavnih predmeta važnih za nastavak obrazovanja u pojedinim programima obrazovanja od kojih su dva propisana Popisom predmeta posebno važnih za upis koji je sastavni dio Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole (kemija i biologija), a jedan samostalno određuje srednja škola od obveznih nastavnih predmeta koji se uče u osnovnoj školi (fizika)
DOKUMENTI KOJI SU POTREBNI ZA POTVRDU UPISA:
- potpisani obrazac o upisu u I. razred srednje škole
- liječnička svjedodžba medicine rada (čl. Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole) – zdravstveni zahtjevi za program obrazovanja izražavanja u svrhu uspostavljanja komunikacije, raspoznavanje boja, uredno kognitivno i emocionalno funkcioniranje, uredna funkcija mišićno-koštanog sustava, uredna funkcija srčano-žilnog sustava, uredna funkcija kože na šakama i podlakticama, uredna ravnoteža i stabilno stanje svijesti, odsutnost alergije na profesionalne alergene
- dokumenti kojima su ostvarena dodatna prava za upis (čl. 18.-22. Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole)
Sve ostalo treba pratiti na web stranici škole i Odluci o upisu učenika u 1. r. srednje škole 2021./2022. godine.
Galerija 6 Fotografija
OtvoriAdresa škole: Bolnička 32, 10090 Zagreb
Broj telefona: 01 /34 83 662
Broj mobitela: 091 233 407
Mail škole: [email protected]
Oib škole: 54194651959
Link na web stranicu škole: www.szmsv.hr
Održavamo nastavu po najnovijim metodama. Provodimo međupredmetnu i izvanučioničku nastavu (predavanja, radionice, virtualni posjeti), uključeni smo u izvannastavne (Kružok, Prva pomoć, Volonterski klub Vrapci, medijacija, Školski športski klub, GLOBE), izvanškolske (javnozdravstvene i humanitarne akcije) aktivnosti, projekte (Erasmus+, Pogled u sebe, Osjećam, Zdravo, Razgovor počinje filmom, Mladi pokreću promjene, Demenciji prijateljska ustanova ), smotre (E-medica, GLOBE, LiDraNo) i razna natjecanja. Kroz GLOBE i Erasmus+ projekte prepoznati smo u zemlji i inozemstvu.
Škola za medicinske sestre Vrapče nalazi se u predivnom parku Klinike za Psihijatriju Vrapče s kojom imamo odličnu suradnju. Odličnu suradnju imamo i s Klinikom Asklepios u Bad Königu u Njemačkoj, gdje naši učenici realiziraju zdravstvene vježbe.
Škola potiče suradnju, timski rad, humanost, suosjećanje i lijepo ponašanje to jest sve ono što odlikuje medicinsku sestru i tehničara opće njege.
Želite li saznati još nešto više o nama i bolje nas upoznati, otvorite našu web stranicu. Tamo ćete naći još puno informacija o nama kao i naše geslo: „VREMENA SE MIJENJAJU I MI SE MIJENJAMO U NJIMA.“
Škola za medicinske sestre Vrapče prva je škola u Republici Hrvatskoj u procesu pristupanja Demenciji prijateljskoj zajednici. Sporazum o suradnji s Hrvatskom udrugom za Alzheimerovu bolest potpisan je 5. prosinca 2019. u Zagrebu tijekom 5. edukativne konferencije o Alzheimerovoj bolesti po kojem Škola za medicinske sestre postaje Demenciji prijateljska ustanova.
Uvažavajući kriterije i načela Programa razvoja Demenciji prijateljskih zajednica zadane od strane Hrvatske udruge za Alzheimerovu bolest u skladu s odredbama Alzheimer’s Society, London, UK i ciljevima Grada Zagreba, plan razvoja Škole za medicinske sestre Vrapče usmjeren je na edukaciju učenika i djelatnika s ciljem smanjenja stigme oboljelih i njihovih obitelji te dijeljenja znanja i vještina u zajednici. Podržavanjem Inicijative Prijatelja demencije, međupredmetnim povezivanjem ishoda nastavnih predmeta u strukovnom obrazovanju te planiranjem očekivanja kurikulumom određenih međupredmetnih tema promiču se općeljudske vrijednosti i kompetencije za život u 21. stoljeću. Te kompetencije doprinose kvaliteti skrbi za oboljele od demencije u zdravstvenom i socijalnom sektoru i kreiranju brojne, dobronamjerne Demenciji prijateljske zajednice.
U posljednjih pet godina Školi je odobreno 8 Erasmus+ projekata, ukupne vrijednosti 450 000 €. Pomoću ERASMUS+ projekata naši učenici i nastavnici upoznali su načine rada i stilove života u Njemačkoj, Portugalu, Austriji i Španjolskoj, obogatili svoja znanja i prenijeli vrijedna iskustva učenicima i nastavnicima naše Škole, kao i svim zainteresiranim osobama s kojima surađuje naša Škola.
Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr
Izračunaj svoje bodove!