Trgovačko-ugostiteljska škola Karlovac
Početak naše škole možemo tražiti već daleke 1851. kada je izdan naputak o uređenju trgovačkih i obrtničkih poslova, odnosno o obučavanju šegrta. Šegrti, dječaci stariji od 12 godina, polaze nedjeljnu školu, a trajala je najmanje tri godine.
28. 2 1887. osnovana je u Karlovcu „Šegrtska škola“ u kojoj postoje građevinska, industrijska i trgovačka skupina. Zanimljivo je da šk. god. 1921./22. Karlovac ima čak 503 šegrta, a 1934. ugostitelji traže da šegrti uče njemački jezik.
Vrijeme Drugog svjetskog rata i NDH nije u ovoj školi ostavio značajnijeg traga, osim progona i smrti „nepoćudnih“ po bilo kojem kriteriju.
U novoj državi SFRJ, „Šegrtska škola“1950. godine dobiva ime „Škola učenika u privredi“ i ima status srednje stručne škole.
Škola u početku traje tri godine, a kasnije četiri.Trgovačka škola 1960. ulazi u prostor koji je dotad zauzimala Šumarska škola, a Ekonomska se preseljava iz šanca gdje se okupljaju zanimanja metalske struke i formiraju svoj centar. Trgovačka struka bila je u sastavu „Škole učenika u privredi“ do 1961. kada se odvojila i uselila u školu u Kurelčevoj ul. br. 2 gdje djeluje i Ekonomska škola. 1968. godine Trgovinska škola zajedno s Ekonomskom školom postaje „Školski centar za ekonomsko obrazovanje i robni promet“. 1976. godine zajedno s novom reformom školstva, popularnom „šuvaricom“ u školu se uvodi struka koje je sljednik i naša današnja škola –ugostitelji, tj. kuhari i konobari. Vježbe i stručnu praksu učenici obavljaju u prostorima hotela „Korana“ i drugim ugostiteljskim objektima u gradu. Stručni dio nastave učenici trgovinske struke obavljaju u robnoj kući „Karlovčanka“ i ostalim trgovinama.
Krajem osamdesetih godina Karlovac opet gubi ugostiteljska usmjerenja koja se premještaju u Topusko, a otvaraju ponovo u Karlovcu tek 1991. godine, dakle s demokratskim promjenama.
9. srpnja 1991.
Skupština općine Karlovac, uz suglasnost Ministarstva prosvjete donijela je odluku da se osniva „Trgovačko-ugostiteljska škola Karlovac“, sa sjedištem u Kurelčevoj 2. U školi se obrazuju učenici za zanimanje prodavač, kuhar, konobar. S uspostavom „Trgovačko-ugostiteljske škole“ pojavljuje se i novo usmjerenje – slastičari, o kojima iz prošlosti ne znamo gotovo ništa. Budući je to ratno razdoblje, nastava je prekidana zbog opće opasnosti, ali je ipak školska godina privedena kraju. Nakon rata intenzivno je rješavan problem prostora. Poslije odlaska vojske iz vojarne u Radićevoj ulici, odlučeno je da će se u te prostore seliti naša škola, što je potvrđeno potpisivanjem ugovora 15.1 1996. s Gradom.
Prionulo se adaptaciji prostora. Nova školska godina 1998./99. je povijesna za školu. Konačno smo u vlastitom prostoru.. Sve je novo – prostor, namještaj , sredstva, pomagala. Imamo praktikume za trgovačku i ugostiteljsku struku. U školi je restoran otvorenog tipa „Pod starimi krovovi“, trgovina „Štacun pri Gambonu“ te „Sladopekarna“ Škola je dobro informatički opremljena, a i danas se prate potrebe nastave i prakse za suvremenim tehničkim pomagalima.
Djelatnost škole je odgoj i obrazovanje učenika i odraslih polaznika prema planu i programu odobrenom od Ministarstva kulture i prosvjete Republike Hrvatske, odnosno Ministarstva prosvjete i športa Republike Hrvatske i to za struke:
– trgovinsku – prodavač (SSS) – trogodišnji program
– ugostiteljsku – konobar, kuhar, slastičar (SSS) – trogodišnji program
Obrazovna područja-programi trajanja obrazovanja po programima:
Područje: I. EKONOMIJA , TRGOVINA I POSLOVNA ADMINISTRACIJA
Program :
1) Komercijalist – 4 godine
2) Prodavač – 3 godine
II. TURIZAM I UGOSTITELJSTVO
Turističko-hotelijerski komercijalist – 4 godine
Konobar – 3.god.
Konobar (JMO) – 3 godine
Kuhar – 3.god.
Kuhar (JMO) – 3 godine
Slastičar – 3 god.
Slastičar (JMO) – 3 godine
Bez (JMO) kuhar, konobar, sastičar I. god.
Osnovnu djelatnost Škola je dopunila otvaranjem školskih praktikuma u kojima će se obavljati u manjem opsegu i uobičajene djelatnosti: pripremanja hrane i pružanja usluga prehrane, usluživanje pića i napitaka, kupnja i prodaja robe.
Škola ostvaruje prihode iz državnog proračuna i proračuna Karlovačke županije u skladu sa Zakonom i drugim propisima.
Škola također ostvaruje prihode od školskih praktikuma i osposobljavanja odraslih.
Škola zauzima prostor od 2.865,78 m2. Čine ga tri objekta: A- 981,23 m2,
B- 489,09 m2, C- 117,46 m2 i dvorište 1.278 m2.
Objekt A čine: – praktikum za kuhare i konobare sa svim potrebnim pratećim
sadržajima
– 5 klasičnih učionica
– zbornica
– sanitarni čvor
– kabinet informatike
Objekt B čine: – 3 kabineta (slastičarstvo, kuharstvo i ugostiteljsko posluživanje)
– garderobe i WC – i
Objekt C čine: – 3 klasične učionice
– knjižnica
– zbornica
– uredi
– arhiva
– 2 praktikuma (trgovina )
– sanitarni čvorovi
Ukupno:
– 7 klasičnih učionica
– 4 kabineta
– 4 praktikuma
– 1 knjižnica
– 2 zbornice
– 4 ureda
– 4 garderobe
– 10 sanitarnih čvorova
– 1 arhiva
Škola nema vlastitu športsku dvoranu, već koristi prostor Školske športske dvorane u gradu, kao i terene Vunskog polja i slično.
Trgovačko – ugostiteljska škola
Radićeva ulica 8 i 10
HR-47000 KARLOVAC
E-pošta
Ravnatelj: 047/612-136
Tajništvo: 047/612-137
Telefaks: 047/612-137
Računovodstvo: 047/612-908
Pedagoginja/Psihologinja: 047/612-907
Restoran “Pod starimi krovovi”: 047/615-420
Trgovina “Štacun pri Gambonu”: 047/616-494
Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr
Izračunaj svoje bodove!