Turistička i ugostiteljska škola Dubrovnik
Počeci ugostiteljske škole i razvoj Hotelijerskog školskog centra u Dubrovniku
Činjenica da Turistička i ugostiteljska škola Dubrovnik postoji više od pola stoljeća nikoga ne treba čuditi – na ovim našim prostorima turističko gospodarstvo stožer je ukupnog privrednog razvoja. Dubrovnik i Dubrovčani, koji su prihvatili turizam kao filozofiju življenja, oduvijek su znali da je kvalitetno obrazovanje u ovoj grani gospodarstva preduvjet rada i turističkog razvitka. Odmah nakon 2. svjetskog rata, 1947. godine u Dubrovniku je otvorena Niža ugostiteljska škola koja je, pored one u Opatiji, bila je jedina takve vrste u Hrvatskoj. U dvije godine svoga postojanja djelovala je u sklopu različitih hotela. Kako ova škola nije osposobljavala učenike za konkretna ugostiteljska zanimanja, već za administrativne službe u ugostiteljstvu, 1949. ukinuta je. Umjesto nje osnovana je Ugostiteljska škola s praktičnom obukom u trajanju od 3 godine. Školi je dodijeljenja Villa Mimoza, što je bilo prvi put da je škola dobila zgradu za vlastite potrebe. Svi nastavnici u školi radili su honorarno.
Nakon završetka ove trogodišnje škole učenici su dobivali zvanje kvalificiranog kuhara, konobara i slastičara.
Kada je 1951. za održavanje praktične nastave učenika Škola dobila u trajno vlasništvo i Hotel Dubravku, postala je prvom hrvatskom ugostiteljskom školom s praktičnom obukom. U niti jednoj grani gospodarstva onog vremena nije postignut takav uspjeh u rezultatima i organizaciji stručnog školstva kao u dubrovačkoj Ugostiteljskoj školi. Broj učenika stalno je rastao što se najbolje vidi u činjenici da se u prvih 10 godina rada Škole školu završilo ukupno 150 učenika, dok je samo školske godine 1966/67 školu završilo 275 učenika.
60-tih godina počinje ubrzana izgradnja hotelskih kapaciteta, no potražnja s inozemnog tržišta još uvijek je bila daleko veća od ondašnjih smještajnih mogućnosti. Takvo ukupno stanje odrazilo se i na rad ugostiteljskih škola.
Značajno se povećao broj učenika, a godine 1960. Ugostiteljska škola Dubrovnik otvara i treći smjer u svom obrazovanju pa se pored kuhara, konobara i slastičara u ovoj školi počinju obrazovati portiri i hotelske domaćice. 1961. godine izgrađena je današnja školska zgrada na Pločama čijim hodnicima i danas prolaze učenici ne samo s dubrovačkog područja već i cijele Dalmacije i Hrvatske.
Upravo su iz dubrovačke Turističke i ugostiteljske škole potekli brojni vrhunski brojni kadrovi koji su svojim znanjem, voljom i ljubavlju proslavili hrvatsko ugostiteljstvo i turizam.
Turistička gimnazija
Hotelijersko-turistički tehničar
Hotelijersko-turistički tehničar stječe vrlo široko znanje potrebno za rad u hotelima, hotelskim poduzećima, turističkim agencijama i drugim sličnim poduzećima koja se bave turističkom djelatnošću. Bogatim obrazovnim programom, s vrlo naglašenim učenjem stranih jezika, osposobljava se za poslove obrade turističkog tržišta, recepcijske i šalterske poslove, koordinaciju rada službi u turističkoj djelatnosti, kao i druge organizacijske poslove u turizmu (oblikovanje i organizacija izleta, poslovi vodiča i sl.). Nastavni program pogledajte ovdje.
Turističko-hotelijerski komercijalist
Turističko-hotelijerski komercijalist stječe temeljito znanje za poslove nabave i prodaje turističkih usluga, te stručno-teorijsko znanje i vještine iz tehnologije struke (kuhara, konobara, slastičara) potrebno za organizaciju rada u kuhinji i restoranu, za poslove banket-manadžera, osmišljavanje i promidžbu nacionalnih jela, te za prezentaciju ugostiteljske ponude na tržištu. Praktično znanje i vještine stječe obavljajući praktičnu nastavu i stručnu praksu u hotelskim tvrtkama, hotelima i drugim vrhunskim ugostiteljskim objektima.
Napomena: Zbog iznimnog napora koje zahtijeva turistička sezona i izravnih kontakata s turistima i poslovnim partnerima u zanimanju za hotelijersko-turističkog tehničara traže se psihofizički potpuno zdrave osobe. Uz to, kandidati moraju temeljito vladati stranim jezicima, imati razvijenu opću kulturu i lijepo ponašanje, imati smisao za ustroj rada i biti komunikativni.
Kuhar
Nakon završene škole učeniku se pruža mogučnost daljnjeg usavršavanja u struci i specijalizacija za pojedine vrste kuhinja, doškolovanja za druga zanimanja u ugostiteljstvu, prekvalifikacije u druga ugostiteljska zanimanja, te polaganja majstorskog ispita. Nastavni program nalazi se ovdje.
Konobar
Konobar obavlja pripremne radove prije posluživanja, održava sredstva, uređaje i drugi inventar ugostiteljskog posluživanja, postavlja stolove, poslužuje sve vrste jela prema sustavima posluživanja koji su uobičajeni u nas i u svijetu, služi se ustaljenim evidencijama i dokumentacijom za ponudu jela i pića. S obzirom na to da konobar sudjeluje u izravnoj ugostiteljskoj prodaji, uz postizanje spretnosti i vještina u posluživanju, mora dobro znati razlikovati robu i cjelokupni asortiman ponude, a kako je u neposrednom kontaktu s inozemnim i domaćim gostima, od njega se traži vještina komuniciranja u čemu je vrlo značajno znanje stranih jezika, uljudnost i visoka razina opće kulture. Nakon završene škole učeniku se pruža mogučnost daljnjeg usavršavanja u struci, doškolovanje u ugostiteljstvu i mogučnost daljnjeg usavršavanja u struci, doškolovanje u ugostiteljstvu i mogućnost prekvalifikacije u druga ugostiteljska zanimanja.
Slastičar
Slastičar priprema sve vrste hladnih i toplih jela i slastica. U sklopu pripreme jela i slastica slastičari naručuju sirovine, namirnice i poluproizvode, preuzimaju naručenu robu, skladište je i čuvaju od kvarenja, sudjeluju u svim dijelovima tehnološkog postupka pripreme jela odnosno slastica.
Nakon završene škole učeniku se pruža mogućnost daljnjeg usavršavanja u struci, doškolovanja za druga zanimanja u ugostiteljstvu, prekvalifikacije u druga ugostiteljska zanimanja, te polaganja majstorskog ispita.
Ponude poslovnih savjetnika ZAV-a (Središnjeg ureda za međunarodno posredovanje i posredovanje kod zapošljavanja stručne radne snage)
1. Kratki pregled ponude ZAV-a:
1.1 Poslovna orijentacija
1.2 Grupne radionice
1.3 Individualno savjetovanje
1.4 Radionice za roditelje
1.1 Poslovna orijentacija
Za učenike od drugog razreda srednje škole
Informacije o:
njemačkom sustavu obrazovanja
odabiru zanimanja kao procesu
o različitim poslovnim mogućnostima nakon škole
o izboru studija
o dualnom obrazovanju i školskom obrazovanju u Njemačkoj
o traženju mjesta za praksu i sastavljanju molbi
o mogućnostima kombiniranja škole i posla ili studija i posla
o ponudama na internetu i u medijima
Turistička i ugostiteljska škola Dubrovnik je 2010. godine postala član inicijative „Škole- partneri budućnosti“ Savezne Republike Njemačke i time se uvrstila u red od 1500 škola diljem svijeta.
TURISTIČKA I UGOSTITELJSKA ŠKOLA DUBROVNIK
Župska 2, 20000 Dubrovnik
telefon: 0038520640400
telefax: 0038520640401
mobitel: 098393696
e-mail: [email protected]
RAVNATELJ ŠKOLE: [email protected]
TAJNIŠTVO ŠKOLE: [email protected]
ADMINISTRACIJA ŠKOLE: [email protected]
RAČUNOVODSTVO ŠKOLE: [email protected]
VODITELJ ŠKOLE ZA OBRAZOVANJE ODRASLIH: [email protected]
e-mail: [email protected]
telefon : 0038520640426
mobitel: 098366518
telefax: 38520640427
ŽIRO-RAČUN ŠKOLE: HR9823400091110237573
Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr
Izračunaj svoje bodove!