Autori s nekoliko pravnih fakulteta i instituta objavili zbornik o pravima nacionalnih manjina: Evo detalja
Zbornik ‘Prvih dvadeset godina Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina’, sastavljen od petnaest priloga, predstavljen je u utorak, 10. prosinca 2024. godine, na Dan ljudskih prava, u Hrvatskom državnom arhivu, u organizaciji Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Autori i autorice su sveučilišne nastavnice i nastavnici s pravnih fakulteta u Hrvatskoj te istraživači s domaćih i inozemnih znanstvenih instituta, kao i provoditeljice i provoditelji manjinske politike, kako na nacionalnoj, tako i na međunarodnoj razini. Urednici su izv. prof. dr. sc. Antonija Petričušić, izv. prof. dr. sc. Ana Horvat Vuković i izv. prof. dr. sc. Mario Krešić. Zbornik je rezultat istoimene međunarodne znanstvene konferencije, održane u prosincu 2022., a kojoj je tada prisustvovao i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.
Autorice i autori zbornika su, uz urednike Petričušić i Krešić, doc. dr. sc. Vedran Zlatić, prof. dr. sc. Anita Blagojević, dr. sc. Sanja Bježančević, dr. sc. Danijel Vojak, dr. sc. Dragutin Babić, prof. dr. sc. Mario Vinković, Nina Čolović, dr. sc. Margareta Gregurović, doc. dr. sc. Tijana Vukojičić Tomić, doc. dr. sc. Dunja Majstorović, izv. prof. dr. sc. Gordana Vilović, prof. dr. sc. Petra Roter, Milan Bošnjak, Melina Grizo, Goran Bašić i izv. prof. dr. sc. Nives Mazur Kumrić.
Knjiga je tematski podijeljena u nekoliko dijelova u kojima se, između ostalog, proučava značaj prava nacionalnih manjina u nastojanju očuvanja ustavnog identiteta Republike Hrvatske, adresira pitanje obrazovanja na jezicima i pismima nacionalnih manjina, propituju učinci ostvarivanja manjinske politike i uloga Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Vijeća Europe u promicanju i zaštiti prava nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.
– Ovaj je zbornik, nesumnjivo, vrijedna knjiga koju bi trebao imati svatko tko iole drži do ljudskih, građanskih i prava nacionalnih manjina. Sva četiri pravna fakulteta su prije dvije godine zajednički organizirala skup kako bi pokazali koliko su prava nacionalnih manjina važna, što je bilo i početni impuls za nastanak ove knjige. Zahvaljujem svima koji su pisanim doprinosom sudjelovali u stvaranju zbornika, a posebno bih istaknuo da je knjiga objavljena u nakladništvu Pravnog fakulteta u Zagrebu. Nadam se da će se njome, kao i današnjim predstavljanjem, dodatno proširiti poruka o važnosti prava nacionalnih manjina, poručio je prof. dr. sc. Ivan Koprić, dekan Pravnog fakulteta u Zagrebu.
– Knjiga ne samo da je moderna, nego je i značajna budući da govori o temi koja nije samo od interesa za nacionalne manjine, nego i šire javnosti. Posebno je važno da je za nju pokazan i znanstveni interes za proučavanje, naglasio je prof. dr. sc. Siniša Tatalović, jedan od recenzenata.
– Model koji imamo, a vezan je uz zastupljenost nacionalnih manjina u parlamentu, jedinstven je i mislim da Hrvatska tu ima što za reći. Jedna smo od tri države, uz Sloveniju i Kosovo, koje su uspostavila pravnu instituciju rezerviranih zastupničkih mjesta za nacionalne manjine u parlamentu’, istaknuo je urednik zbornika Krešić.
– Za integraciju je potrebno aktivno djelovanje manjinskih zajednica, političara i građanstva. Danas se sastajemo na Dan ljudskih prava kako bi podcrtali da su prava manjina ljudska prava, a njih su država i institucije dužne štititi i tako dokazati da smo demokratsko društvo, napomenula je, između ostaloga, urednica zbornika Petričušić.
O Zborniku su, uz urednike, govorili i prof. dr. sc. Vesna Crnić-Grotić, profesorica Pravnog fakulteta u Rijeci i recenzentkinja Zbornika, prof. dr. sc. Milorad Pupovac, predsjednik Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora, mr. sc. Tena Šimonović Einwalter, pučka pravobraniteljica i Tibor Varga, predsjednik Savjeta za nacionalne manjine.
Predstavljanje zbornika završeno je pozivom na dosljednu provedbu vladavine prava i prava nacionalnih manjina zajamčenih Ustavom, Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina i ostalim zakonima koji uređuju prava pripadnica i pripadnika nacionalnih manjina. Okupljeni su istakli važnost kontinuiranog dijaloga i suradnje akademske zajednice, zakonodavnih tijela i manjinskih institucija s ciljem ostvarivanja prava manjina.