FER gradi svoju solarnu elektranu, objasnili što će ona značiti za fakultet
Na FER-u je pokrenut novi projekt izgradnje solarne elektrane i baterijskog spremnika, a planovi i ciljevi predstavljeni su na početnoj konferenciji, održanoj u ponedjeljak, 3. srpnja 2023. godine, u prostorijama FER-a. Projekt ‘Fotonaponski sustav za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe u mrežnom radu SE-FER-005 – Faza 11’, skraćenog naziva SOLAR FER, ukupne vrijednosti 815.000 eura financiran je od Islanda, Lihtenštajna i Norveške kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014.–2021. uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u iznosu 693.000,00 EUR bespovratnih sredstava u okviru Programa ‘Energija i klimatske promjene’.
Konferenciju je otvorio prodekan za istraživanje i inovacije prof. dr. sc. Stjepan Bogdan te predstavnici Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i norveške ambasade, uime upravitelja programa i donatora. Predstavnik Energetskog instituta Hrvoje Požar Srećko Tamburović govorio je o dobrim praksama EGP programa, a projekt SOLAR FER detaljnije je predstavio voditelj projekta prof. dr. sc. Tomislav Capuder.
Tijekom interaktivnog okupljanja predstavljen je program financiranja Europskog gospodarskog prostora, istaknute su mogućnosti koje ovakvi instrumenti pružaju, a i prikazan je niz projekata i rješenja koja su u implementacijskoj fazi i ohrabruju u nadolazećoj solarizaciji Hrvatske. Predstavnici Regionalne energetske agencije Sjever predstavili su svoj projekt financiran iz istog mehanizma te istaknuli specifičnost vlastitog projekta.
Na početnoj konferenciji sudjelovali su i predstavnik upravitelja programa Mislav Kovač iz Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, predstavnici donatora Maja Dodic i Gro Bakke iz norveške ambasade, Ivan Šimić iz REA Sjever, Ivan Ivanković iz Grada Zagreba, dr. sc. Ivan Andročec iz HEP-a te dr. sc. Bojan Franc s FER-ovog Zavoda za visoki napon i energetiku.
FER je godinama znanstveno, nastavno i stručno orijentiran na održivosti, obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost. To pokazuje nastavnim programom, a i Studijem energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora koji provodi zajedno za zagrebačkim Fakultetom strojarstva i brodogradnje. Znanstvenu i stručnu izvrsnost u posljednje tri godine FER-ovci su nadogradili nizom investicija: od nove solarne elektrane (druge na krovu FER-a), niza baterijskih spremnika, sustavom upravljanja potrošnjom energije, punionicom za električna vozila…
Novim projektom ‘Fotonaponski sustav za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe u mrežnom radu SE-FER-005 – Faza 1’ podiže se sve na novu razinu. Solarna elektrana od 600 kW i baterijski spremnik omogućit će lokalnu proizvodnju i potrošnju više od 50% ukupnih energetskih potreba FER-a.
– Fakultet elektrotehnike i računarstva u svojim dokumentima vizije i misije ima utkanu orijentiranost na održivost, energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije; Fakultet već niz godina aktivno radi na svim ovim aspektima i to ne samo kroz nastavni, znanstveni i stručni rad, već kroz zahvate i infrastrukturne investicije. Novim projektom solarne elektrane od čak 600 kW radimo veliki korak upravo u smjeru sustavne strukturne i energetske obnove FER-a nakon koje ćemo biti jedan od prvih niskougljičnih fakulteta u Hrvatskoj, na što smo iznimno ponosni, poručio je Stjepan Bogdan, prodekan za istraživanje i inovacije i istaknuo kako je ovo samo jedan u nizu projekata koje Fakultet priprema kako bi pokazao da ‘živi ono što uči’.
Osim prezentacija projekata i planova predstavnika REA Sjever i grada Zagreba, na konferenciji su predstavljeni planovi i tekuće aktivnosti HEP-a d.d., s naglaskom na velike projekte u kojima će obnovljivi izvori biti integrirani sa spremnicima energije. Nova rješenja i platforme prezentirali su predstavnici FER-a i tvrtke GridOne, prezentirajući napredne mogućnosti i poslovne modele korištenja solarne energije.