Pretraga

‘Sjeti me se’: Udruga studenata medicine poziva na besplatno testiranje ranih znakova demencije

A- A+

Demencija je postala jedan od najozbiljnijih javnozdravstvenih problema našeg društva. U Hrvatskoj, svaki treći stariji građanin pogođen je ovom nemilosrdnom bolešću koja oduzima sjećanja, narušava osobnost te postupno uništava osnovne funkcije uma i tijela. Još šokantnije, broj oboljelih neprestano raste, a mnogi nisu ni svjesni da su već pod njenim utjecajem. Nažalost, za demenciju trenutno ne postoji lijek, no rana dijagnoza može biti ključna za usporavanje njenog napredovanja te produljenje kvalitete života.

Foto: Unsplash

Rano prepoznavanje simptoma demencije, poput zaboravljivosti, dezorijentiranosti ili poteškoća s jednostavnim zadacima, može pomoći u postavljanju odgovarajuće dijagnoze i omogućiti pravovremenu terapiju. Iako ne možemo izliječiti demenciju, možemo učiniti mnogo kako bismo pomogli oboljelima da žive dostojanstveno i ispunjeno. Odugovlačenje s pretragama može biti kobno, a budući da je rana intervencija ključna za poboljšanje prognoze, važno je djelovati što prije.

Javnozdravstvena akcija ‘Sjeti me se’

Upravo iz tih razloga, volonterski projekt ‘Sjeti me se’ organizira javnozdravstvenu akciju koja će se održati ove subote, 21. rujna 2024., ispred Hotela Dubrovnik u Zagrebu, od 9 do 15 sati povodom Svjetskog dana Alzheimerove bolesti. Cilj ove akcije je podizanje svijesti o demenciji i neurološkim poremećajima, koji su postali jedan od rastućih problema u modernom društvu. Pozivamo sve građane, a posebno starije osobe, da dođu i besplatno se testiraju na rane znakove demencije pomoću MOCA (Montreal Cognitive Assessment) testa, kojeg će provoditi educirani i predani volonteri Sveučilišta u Zagrebu.

MOCA test je jednostavna, ali učinkovita metoda za procjenu kognitivnih sposobnosti te može otkriti rane promjene u pamćenju i razmišljanju, koje su ključne za dijagnozu demencije. U konzultaciji sa specijalistima neurologije, osobe koje budu prepoznate kao rizične, bit će upućene na daljnju medicinsku obradu. Akciju podupiru i Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest te Prijatelji demencije, a cilj je omogućiti što većem broju građana da se testiraju i dobiju važne informacije o svom zdravlju.

Pozivamo vas da ne zaboravite na one najranjivije među nama – dovedite svoje bake, djedove, roditelje i prijatelje kako bismo svi zajedno podigli svijest i pružili priliku za ranom dijagnozom, jer nikad nije prerano, ali često zna biti prekasno.

Što volonteri rade na akciji?

Volonteri, studenti biomedicinskih znanosti i drugih srodnih područja, prošli su opsežnu edukaciju kako bi mogli pružiti podršku i provesti testiranja na najvišoj razini. S velikim entuzijazmom i empatijom, oni će vas ljubazno uputiti u proces testiranja, objasniti što MOCA test mjeri te, ako je potrebno, preporučiti daljnje korake u suradnji s medicinskim stručnjacima.

Pored testiranja, volonteri će vam biti dostupni za sva pitanja o demenciji – kako je prepoznati, kako brinuti o oboljelima i kako prevenirati njezin nastanak. Ovo je prilika da se iz prve ruke informirate o ovoj bolesti i naučite kako možete pomoći sebi i svojim bližnjima.

Projekt ‘Sjeti me se’ – više od jedne akcije

Javnozdravstvena akcija ovog vikenda samo je jedna od brojnih aktivnosti unutar volonterskog projekta ”Sjeti me se”. Ovaj interdisciplinarni projekt Udruge mladih za P4 medicinu PROMISE u suradnji sa Sekcijom za neurobiologiju Udruge BIUS te Studentskom sekcijom za neuroznanost Medicinskog fakulteta u Zagrebu okuplja studente medicine, neuroznanosti, psihologije, biologije i drugih biomedicinskih područja s ciljem pomaganja starijim osobama oboljelim od demencije, ali i edukacije mladih o preventivnim mogućnostima i modernim pristupima liječenju.

Od 2023. godine, projekt djeluje u Zagrebu i Splitu, a volonteri redovito posjećuju domove za starije osobe, gdje održavaju kreativne i mentalno stimulativne radionice. Radionice slikanja, oblikovanja gline, plesne terapije i tjelovježbe samo su neki od načina na koje potiče oboljele da ostanu aktivni i zadrže svoje kognitivne sposobnosti što je dulje moguće. Volonteri također provode redovite procjene kognitivnog stanja štićenika pomoću MOCA testa kako bi pratili učinak radionica na njihovo zdravlje.

Projekt je usmjeren i na edukaciju javnosti, organizirajući predavanja u školama i na fakultetima, kao i javne akcije poput ove subotnje u Zagrebu. Osim pružanja neposredne pomoći oboljelima, cilj projekta je podizanje svijesti o važnosti ranog prepoznavanja demencije i smanjenje stigmatizacije s kojom se oboljeli često suočavaju.

Ova javnozdravstvena akcija, koja se održava ispred Hotela Dubrovnik, kruna je rada organizatora projekta i njihovih volontera i prilika da ono što su naučili kroz projekt podijele s širom javnosti. Pomažući općoj populaciji u prepoznavanju rizičnih faktora i ranih znakova demencije, volonteri aktivno doprinose borbi protiv ovog rastućeg problema, pružajući podršku onima kojima je najpotrebnija.

Testirajte se na rane znakove demencije

Pozivamo vas još jednom da se pridružite javnozdravstvenoj akciji projekta ”Sjeti me se” ove subote, 21. rujna 2024., od 9 do 15 sati ispred Hotela Dubrovnik u Zagrebu. Iskoristite priliku za besplatno testiranje na rane znakove demencije, informirajte se o mogućnostima prevencije i podrške te pridonesite podizanju svijesti o ovoj važnoj temi.

Ne zaboravite – demencija je problem koji ne pogađa samo oboljele, već i njihove obitelji, prijatelje i cijelo društvo. Svaka prevencija, svaki test, svaki korak prema ranom prepoznavanju bolesti može napraviti veliku razliku.

Dovedite svoje najmilije, učinite prvi korak i pomozite nam da zajedno izgradimo bolje i zdravije društvo!