Pretraga

Sva znanja jednim kamenom: Learnstone, platforma za vršnjačko učenje koju su osmislili i kreirali učenici

A- A+

Kako na najbolji način spojiti znanja iz raznih predmeta sa znanjima stečenim u projektu Škola budućnosti te kako pametno iskoristiti slobodno vrijeme, pokazali su učenici Srednje škole Marka Marulića Slatina koji su kreirali platformu za učenje i umrežavanje učenika. Shvatili su da je najbolje rješavati probleme koje osjete na vlastitoj koži te tu pronalaze inspiraciju i motivaciju.

SŠ Marka Marulića Slatina

Foto: SŠ Marka Marulića Slatina

Učenici četvrtog razreda tehničara za elektroniku, Borna Bula, Marijan Benković i Patrik Vida, iskoristili su znanja i vještine usvojene kroz tri godine sudjelovanja u projektu Škola budućnosti te kreirali Learnstone, platformu u obliku web i mobilne aplikacije namijenjenu učenicima za promicanje vršnjačkog učenja i razmjenu znanja. Koliko su ovi učenici daroviti, vidljivo je odmah nakon prvog posjeta platformi, a potvrđeno je i pozivom na ovogodišnje državno natjecanje iz informatike u kategoriji Razvoj softvera. Na sreću, njihovu darovitost prepoznao je profesor Darko Špoljarić, stručni učitelj elektrotehnike, koji im je pružio mentorsku podršku te ih uključio u projekt Škola budućnosti koja im je bila inicijalna motivacija za ozbiljnije bavljenje programiranjem. Čitava platforma nastala je najvećim dijelom tijekom slobodnog vremena, no motivacije za rad na njoj nikada nije nedostajalo.

Learnstone je ime iza kojega se kriju mjeseci rada, truda i kreativnog razmišljanja, a osnovna svrha joj je promocija vršnjačkog učenja putem postavljanja i rješavanja upita u obliku društvene mreže. Platformi se pristupa putem CARNet računa pa je ona potpuno sigurna za sve učenike, a osim što učenici pomažu jedni drugima u učenju, oni pri tome prikupljaju virtualne bodove te tako stječu određeni status u aplikaciji.

U razgovoru s Patrikom Vidom, jednim od kreatora platforme Learnstone, saznali smo kako se razvila ideja ovom jedinstvenom projektu.

– Sudjelovanje u projektu Škola budućnosti motiviralo me da se počnem ozbiljnije baviti programiranjem jer mi se svidio izravan pristup rješavanju problema, bez puno okolišanja, rekao nam je Patrik i objasnio kako ova platforma radi.

– Budući da nas, kao srednjoškolce, najviše muče problemi vezani uz učenje, palo nam je na pamet da stvorimo jedno mjesto na kojemu bi svi učenici dobili podršku u učenju koja im je potrebna. Na primjer, ako se pripremamo za test iz matematike i zapnemo na nekom zadatku, na našoj platformi možemo pronaći nekoga tko nam može pomoći. Ta će osoba za svoju pomoć dobiti bodove i tako ući u određeni rang u aplikaciji. Osim toga, pomoć drugima i volontiranje trebale bi biti dovoljna nagrada svakome.

Marijan Benković, osamnaestogodišnjak zaslužan za jednostavniju navigaciju kroz platformu, objašnjava kako su mu u kreiranju platforme pomogla motivacijska predavanja koja su slušali kroz Školu budućnosti. – Shvatili smo da je programiranje usko vezano uz društvo i da mora imati pravu svrhu. Platforma za učenje je mjesto kojemu mogu pristupiti svi učenici, čak i oni koji se ne koriste određenim društvenim mrežama pa je ovo prostor u kojemu svi mogu ravnopravno sudjelovati.

– Drago nam je da je naš profesor prepoznao važnost uključivanja u Školu budućnosti i da nam daje prilike da razvijamo svoju kreativnost jer većinu znanja koja su nam bila potrebna nismo dobili kroz predmete koje imamo, zaključio je Borna Bula te dodao da je dizajn ove platforme njegovo djelo. Borna danas više ne dvoji oko odabira fakulteta te spremno odgovara da mu je Škola budućnosti odredila budućnost koju vidi u web programiranju ili nekom srodnom području.

Profesor Darko Špoljarić ponosan je na uspjeh svojih učenika te dodaje kako je dovoljno samo slušati i pratiti učenike u onome što ih zanima jer im često nije potrebno ništa više od kvalitetne podrške. Dodaje i da su planovi za platformu Learnstone ambiciozni, ali vrlo ostvarivi uz darovitost i posvećenost ovih učenika.


Projekt Škola budućnosti čiji je cilj učenike diljem Hrvatske pripremiti za tehnološku budućnost provode Stemi, Infobip i A1 Hrvatska.