Pretraga

Zdrav život u studentskim danima: Kako pobijediti stres, loše navike i očuvati zdravlje?

A- A+

Koliko ti se život mijenja od početka studija? Odgovori na ovo pitanje razlikuju se od studenta do studenta, no gotovo nitko ne može reći da mu je život ostao isti kakav je bio u srednjoj školi. Tijekom studiranja stil života studenata se značajno mijenja. Studenti su mladi ljudi koji postaju samostalniji, a mnogi počinju živjeti bez roditelja. Nažalost, ovo razdoblje može potaknuti razvoj nezdravih navika.

Mentalno zdravlje

Mentalno zdravlje | foto: Canva

Među najčešćim lošim navikama koje se razvijaju u razdoblju studentskog života su premalo sna, nepravilna prehrana i nedovoljna tjelesna aktivnost. Uz to, studenti se svakodnevno suočavaju s raznim izvorima stresa, poput iskušenja nove okoline, ispitnih rokova, studentskih poslova itd.

Ovakvi izazovi i nezdrave navike (manje sna i kretanja a više nezdrave hrane) mogu dovesti do pretilosti. Pretilost ne otežava samo svakodnevni život mladih zbog socijalnog okruženja (utječe na društvene i profesionalne odnose), nego i dugoročno  povećava rizik od ozbiljnih bolesti. Među najčešćim su šećerna bolest tipa 2 i bolesti srca i krvnih žila poput srčanog i moždanog udara.

Kako bi se potaknulo usvajanje zdravih životnih navika među studentima, pokrenut je projekt EDU-FIT  “INCLUSIVE SOCIAL EDUCATION FIT FOR HEALTHY LIFE-STYLE: PREVENTING OBESITY IN YOUNG ADULTS”. Ovaj projekt uključuje sveučilišne partnere iz pet zemalja i partnera iz Norveške. Voditelj projekta je Sveučilište u Mariboru, a u Republici Hrvatskoj nositelji projekta su Referalni centar za liječenje debljine Ministarstva zdravstva koji se nalazi na KBC-u Zagreb i Sveučilište u Zagrebu kojeg predstavlja Odsjek za informacijske i komunikacijskih znanosti Filozofskog fakulteta. EDU-FIT projekt je Erasmus plus projekt podržan od Europske unije.

Cilj projekta je edukacija studenata o važnosti zdravog načina života kroz inovativan, inkluzivan i održiv pristup. Inovativan je jer se koriste digitalni alati, inkluzivan je jer se uključuju svi studenti (npr. i oni s invaliditetom mogu izvoditi neke vježbe, i oni s celijakijom mogu jesti određenu hranu, oni koji studiraju na udaljenim sveučilištima mogu koristi projekt online) i održiv jer se ne treba ulagati u nove resurse nego samo koristiti postojeće. Projekt obuhvaća izradu višejezičnog online priručnika o zdravlju, izradu smjernica i postera za osobe u studentskim kantinama, smjernice za senzitivnu komunikaciju s osobama koje boluju od debljine te razvoj izbornog kolegija na fakultetima o zdravom načinu života, čime se nastoji pridonijeti dugoročnoj svijesti o zdravlju među mladima. Naglasak je na praktičnim savjetima i smjernicama za usvajanje zdravih navika poput pravilne prehrane, redovitog vježbanja i učinkovitog upravljanja stresom.

Ovaj projekt može uvelike podići svijest među studentima o tome koliko je važno brinuti se o svom zdravlju i spriječiti probleme prije nego što nastanu. Uz to, pomaže u stvaranju praktičnih i održivih obrazovnih programa na sveučilištima koji će mladima pružiti potrebna znanja za zdraviji i kvalitetniji život.

Razvijanje zdravih navika tijekom studiranja ključ je za kvalitetan život u budućnosti. Studiranje je pravo vrijeme za usvajanje rutine poput redovite tjelovježbe, zdrave prehrane, kvalitetnog sna i organiziranog rasporeda, jer upravo te navike pomažu u nošenju sa stresom, boljoj koncentraciji i višoj razini energije. Na kraju, zdrave navike nisu samo korisne – one su ulaganje u budućnost.

Cijeli ovaj tekst može se sažeti motom EDU-FIT projekta “I znanje i zdravlje” su jednako bitni.

Foto: eStudent