Želite otputovati negdje, ali unutar granica Hrvatske? Ova županija ima puno ‘neotkrivenih bisera’
Karlovačka županija se nalazi u središnjoj Hrvatskoj, središte Karlovačke županije je grad Karlovac. Prema popisu stanovništva iz 2021. godine u Karlovačkoj županiji živi 112 195 tisuća stanovnika. Središte županije je grad Karlovac poznat po svojim rijekama i Danima piva. U nastavku saznaj koje su druge zanimljivosti županije koju vrijedi posjetiti.
U Karlovačkoj županiji ima mnogo starih gradova. Jedan od njih je samo devet kilometara udaljen od Karlovca, Stari grad Novigrad. Malo mjesto sa stotinjak stanovnika obilježava kameni most na rijeci Dobri koji je izgrađen u drugoj polovici 18. stoljeća te je zaštićeno kulturno dobro. Danas je kameni most najpoznatiji po etapi WRC Hrvatska Rallyja koja se vozi po Starom gradu Novigradu na Dobri.
Blizu centra grada Karlovca je Stari grad Dubovac. Smatra se da je tvrđava izgrađena u 13. stoljeću te je dobila ime po hrastovoj šumi koja ju okružje. U 16. stoljeću Osmanlije su napale Stari grad Dubovac koji nikada nije bio osvojen. Trenutno unutar zidina tvrđe nalaze se restoran i muzej te se tijekom godine održavaju projekcije filmova i božićni advent.
Stari drveni most koji je bio pokretan do 1821. godine vodi do Starog grada Ozlja. Smatra se da je izgradnja dvorca krenula u 13. stoljeću. Grad Ozalj je u 17. stoljeću postao prijestolnica Hrvatske zato što je iz dvorca vladao tadašnji hrvatski ban Petar Zrinski. Dvorac je preuređen te je postao Zavičajni muzej Ozlja i s njega se pruža predivan pogled.
U malom selu Podcetinu smjestio se Stari grad Cetin. Poznat je po hrvatskom saboru iz 1527. godine gdje se hrvatsko plemstvo okupilo i odlučilo o budućnosti nakon poraza od Turaka. Zaključak sabora je bilo priznavanje hrvatskog kralja Ferdinanda Habsburškog i ulazak Hrvatske u sastav Habsburške Monarhije te je tada na pečatu prvi put korištena šahovnica.
U samom centru Ogulina smješten je Frankopanski kaštel odnosno Stari grad Ogulin nad “Đulinim ponorom”. Prvi put se spominje u ispravi iz 1500. godine kojom se utvrđuju granice ogulinskog posjeda. U prošlosti, današnji Trg hrvatskih rodoljuba ispred Starog grada Ogulina služio je trgovanju te je stekao ime “Žitni trg”. Đulin ponor poznat je po svom mitu. U Ogulinu je živjela djevojka imena Đula koja je zbog svog plemićkog podrijetla bila obećana jednom starijem plemiću. U to vrijeme su se vodile bitke s Turcima zbog čega je u Ogulin stigao mladi krajiški kapetan Milan i razvila se ljubav između njih na prvi pogled. Ubrzo nakon toga u jednoj od bitki Milan je poginuo, a od tuge Đula se bacila u ponor rijeke Dobre. Narodna predaja kaže ako se dobro zagleda u “Đulin ponor”, može se vidjeti lik muškarca koji gleda prema tamnom otvoru.
Karlovačka županija nije samo bogata kulturnom poviješću već ima mnogo prirodnih ljepota. Ako osoba voli rekreaciju i aktivnosti, u županiji ima par vrhova koji se mogu posjetiti i pružaju sjajan pogled. U blizini grada Karlovca je vrh Vinica 321, nadomak vrha je planinska kuća Mladen Polović s koje se pruža prekrasan pogled. Iznad grada Ogulina smješten je vrh Klek na 1181 metara koji se nalazi na istočnom rubu Velike Kapele. Kralj Friedrich August 1838. godine je proučavao klečko bilje uz pratnju Josipa Jelačića, kasnije bana. Prema narodnoj predaji, vrh je okupljalište vještica u olujnim noćima te su one postale i simbol Kleka. Klek je ujedno bio i prva škola hrvatskih alpinista i na njoj je održan veliki broj prvenstvenih natjecanja.
Karlovačku županiju čine uz gradove mnoge općine, zaseoci i sela. Svakako bih općine i mjestašca u blizini grada Cetingrada nazvala “švicarski dio Hrvatske” zbog netaknute prirode i brežuljaka na kojima se nalazi par kućica, a stanovnici se prvenstveno bave stočarstvom i poljoprivredom. I dalje se u pojedinim dijelovima Karlovačke županije stanovnici bave primarnim zanimanjima te žive skromnim načinom života.
Naposljetku, treba naglasiti da Karlovačka županija ima mnogo ljepota i mjesta koja nisu marketinški popraćena. Uz veliki potencijal kulturološke i povijesne baštine te neiskorištene prirodne ljepote kao što su najpoznatije obilježje županije, rijeke (koje nisam htjela spominjati), županija pruža ugodan i miran život svojim stanovnicima. Najveći neotkriveni biser županije su svakako stanovnici koji čine svaku županiju te iz prve ruke mogu reći da su mnogi od njih imali teške živote, ali su najbolji domaćini i otvoreni su prema novim mogućnostima koje im se pružaju.
Saznaj više!
Ako želiš saznati više o ovome i ostalim projektima Udruge eSTUDENT, posjeti našu web stranicu. Kako ne bi propustio najnovije informacije o radu Udruge, zaprati društvene mreže – Facebook, Instagram, Linkedln, TikTok i, YouTube. Pretplati se i na newsletter kako bismo te mogli obavijestiti o svim projektima na mail.