Hrvatski sabor upravo je usvojio Zakon o obavljanju studentskih poslova
Nakon što je Vlada u siječnju 2017. pokušala izmijeniti način oporezivanja studentskog rada, studenti su se zbog toga pobunili. Prvi je puta tada spomenuto kako će se institut studentskog rada urediti Zakonom o obavljanju studentskih poslova. Taj zakon zamijenit će pravilnik star 22 godine, a danas je konačno usvojen u Saboru. On za studente donosi brojne izmjene, od kojih su najveće povećanje minimalne satnice te omogućavanje studentskog rada i izvanrednim studentima.
Zakon o obavljanju studentskih poslova prvi je zakon koji će uređivati institut studentskog rada, a njegov konačni prijedlog usvojen je na današnjoj sjednici Sabora. Od 119 prisutnih zastupnika, za ih je bilo 85, 32 su suzdržana, a dvoje je bilo protiv. Predlagatelj zakona nije prihvatio amandmane SDP-a.
Zakonodavni postupak, kako je objašnjeno na stranicama Hrvatskog sabora, ide ovako: zakon potpisuje predsjednik Sabora te ga upućuje predsjednici Republike zbog proglašenja. Predsjednica odlukom proglašava zakone u roku od osam dana od dana kada su izglasani u Hrvatskom saboru. Prije nego što stupe na snagu zakoni i drugi propisi državnih tijela objavljuju se u Narodnim novinama, službenom listu Republike Hrvatske. Naravno, čim se zakon objavi u Narodnim novinama, pravovremeno ćemo o tome izvijestiti čitatelje.
Podsjetimo, Zakonom o obavljanju studentskih poslova raste minimalna satnica koja će biti unificirana na državnoj razini. Satnica se izračunava tako da se iznos minimalne bruto plaće u Republici Hrvatskoj, sukladno posebnom propisu podijeli sa 160. Minimalna bruto plaća za 2018. iznosi 3.439,80 kn, što bi značilo da će minimalna studentska satnica, kada zakon stupi na snagu, za 2018. iznositi 21,49 kn.
Jedna od najvećih izmjena koju su studenti zatražili peticijom jest ta da će stupanjem zakona na snagu studentski rad biti omogućen i izvanrednim studentima koji nisu u radnom odnosu.
Uz navedene promjene, značajna je i ta da će posredstvo pri zapošljavanju moći će obavljati visoka učilišta. Zakon otvara mogućnost izdavanja i vraćanja studentskih ugovora elektroničkim putem te tako staje na kraj redovima u student servisima. Istovremeno štiti i određena prava studenata – strože je definiran zakonski rok isplate naknade studentu, studenti dobivaju pravo na uvećanje naknade za 50% za noćno obavljanje posla, obavljanje posla blagdanom i nedjeljom. Konačno, ovlasti inspektora rada proširuju se i na studentski rad, a iskorištavanje tog instituta ograničit će se tako što posrednici ne mogu posredovati za studenta koji je dva puta promijenio ili koji je više od dva puta promijenio studijski program.