HRVATSKI STUDIJI POSTAJU FAKULTET: Kontekst ovog akademskog trilera je, naravno, ekstra zanimljiv!
Na jučerašnjoj sjednici Senata Sveučilišta u Zagrebu, rektor Damir Boras članovima Senata obznanio je sretnu vijest o tome da se krenulo u proceduru kojom bi Hrvatski studiji konačno trebali postati fakultet. Štoviše, na sutrašnjoj sjednici privremenog Znanstveno-nastavnog vijeća Hrvatskih studija, u prvoj točki dnevnog reda raspravljat će se upravo o tome – o pokretanju inicijative za promjenu statusa čime bi sveučilišni odjel Hrvatski studiji postao Fakultet hrvatskih studija. Širi kontekst priče, dakako, iznimno je zanimljiv.
Hrvatski studiji postat će fakultet. Najavio je to jučer rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras na sjednici Senata, rekavši kako se krenulo u proceduru transformacije HS-a iz sveučilišnog odjela u fakultet. Bez daljnjih pojašnjenja o proceduri i rokovima procesa, o tome se na discipliniranom Senatu nije raspravljalo niti je bilo dodatnih pitanja, iako se radi o pitanju od iznimnog značaja za Sveučilište.
O jučerašnjoj Borasovoj sretnoj vijesti, privremeno Vijeće HS-a raspravljat će sutra
Informacija koju je Boras podijelio sa Senatom, dosad nikada nije bila na dnevnom redu privremenog Znanstveno-nastavnog vijeća Hrvatskih studija. Potvrđuje nam to Matej Vrljić, predsjednik Studentskog zbora Hrvatskih studija i član privremenog Znanstveno-nastavnog vijeća HS-a.
– Zadnjih godinu dana, otkad sam u ZNV-u, promjena statusa HS-a u fakultet nije se spomenula niti jednom riječju, rekao nam je Vrljić. Ipak o tome će se na ZNV-u raspravljati sutra, dva dana nakon što je rektor na Senatu najavio vesele vijesti.
Prva točka dnevnog reda sutrašnjeg ZNV-a jest ‘Prijedlog odluke o potvrdi Odluke o pokretanju inicijative za promjenu statusa Sveučilišnog odjela Hrvatskih studija u status ustanove u sastavu Sveučilišta u Zagrebu pod nazivom Fakultet hrvatskih studija i o izradbi elaborata o provođenju statusne promjene’. Odluka koju sutra treba potvrditi ZNV datira od 27. lipnja 2018. kada ju je donijelo Povjerenstvo za reformu i izradbu studijskih programa HS-a. Prijedlog odluke možete u cijelosti pročitati u dokumentu niže.
[scribd id=383648590 key=key-rFFXzqLVV193I9plfZwF mode=scroll]
Kao i uvijek kada su u pitanju Hrvatski studiji, iznimno je važan kontekst priče: Proučite ga
Trenutak u kojem dolazi rektorova najava HS-a kao fakulteta svakako je zanimljiv. Naime, sredinom svibnja Hrvatski studiji dobili su pozitivnu akreditacijsku preporuku Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO). Agencija je tada utvrdila da su ispunjeni uvjeti iz Pisma očekivanja ministra Mornara i preporučila je ministrici obrazovanja Blaženki Divjak da Hrvatskim studijima izda dopusnicu za daljnji rad. Ključno, AZVO je u svojoj akreditacijskoj preporuci tada naglasio da se nije bavio pitanjem (ne)zakonitosti pravnog statusa Hrvatskih studija, već da to pitanje treba rješavati u drugim postupcima.
Podsjećamo da su Hrvatski studiji 17. siječnja 2017. odlukom Senata Sveučilišta iz sveučilišnog centra transformirani u sveučilišni odjel. Nakon promjene statusa HS-a upitne zakonitosti i kadrovskog trilera koji je instituciju doveo do neprepoznatljivosti, privremena uprava HS-a na čelu s privremenim pročelnikom Marijem Grčevićem u siječnju 2018. je AZVO-u podnijela dokumentaciju u sklopu reakreditacijskog postupka i ispunjavanja zahtjeva iz Pisma očekivanja bivšeg ministra Mornara, što je rezultiralo pozitivnom akreditacijskom preporukom za izdavanje dopusnice.
Prema Zakonu o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju, dopusnicu nakon akreditacijske preporuke izdaje resorna ministrica. I upravo je Divjak početkom lipnja AZVO-u vratila akreditacijsku preporuku na doradu i dodatno razmatranje. Učinila je to upravo stoga što Agencija u preporuci nije uzela u obzir (ne)zakonitost pravnog statusa Hrvatskih studija.
Istaknimo kako je ministrica Divjak propustila priliku zaštiti studente i profesore Hrvatskih studija kada je odustala od donošenja odluke u postupku upravnog nadzora nad Hrvatskim studijima.
Zašto baš sada, nakon zakonskih peripetija s odjelom HS, transformacija u fakultet?
U kontekstu rektorove najave iz vedra neba o promjeni statusa HS-a u fakultet, važno je imati na umu tri stvari. Prvo, prilikom transformacije HS-a iz centra u odjel u siječnju prošle godine, HS su se mogli već tada transformirati u fakultet, bez zakonskih peripetija oko pretvorbe u zakonski upitan odjel. Time bi brojni današnji problemi bili otklonjeni pa zašto baš sada ulazak u proces transformacije? Naime, drugo, značajno je ‘loptanje’ ministrice i Agencije s akreditacijskom preporukom HS-a. Dok AZVO tvrdi da su svi uvjeti za izdavanje dopusnice zadovoljeni, ministrica se s time ne slaže i inzistira na razmatranju (ne)zakonitosti statusa. Odnosno, ne izdaje tako olako dopusnicu dok se AZVO ne pozabavi zakonski upitnim pravnim statusom HS-a.
Treće, svakako treba uzeti u obzir i sudsku tužbu koju je prošle godine u ožujku podnio Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja jer se, kako ističu u tužbi, transformacija HS-a iz centra u odjel protivi Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju.
Odvjetnik koji zastupa članove Sindikata u postupku: ‘Nadamo se da će odluka suda biti donesena najkasnije do kraja ove godine’
Sve su glasnije spekulacije da se presuda očekuje uskoro, stoga smo kontaktirali Mislava Bistrovića, odvjetnika iz Zagreba koji zastupa članove Sindikata u navedenom postupku pri Upravnom sudu.
– Predmetni postupak je u ožujku 2018. godine ustupljen Visokom upravnom sudu RH kako bi se provela tzv. ocjena zakonitosti odluke o promjeni statusa Hrvatskih studija. Odluka Visokog upravnog suda će biti konačna u redovnom postupku, a nadamo se da će biti donesena najkasnije do kraja ove godine. Ročišta nisu održavana jer se ročišta ne održavaju u ovakvim vrstama postupaka, kazao nam je odvjetnik Bistrović.
S Visokog upravnog suda RH danas su nam rekli tek da će se o ovome predmetu odlučivati prema redoslijedu kojim je predmet zaprimljen na sud, vodeći pritom računa i o predmetima koji su posebnim propisom utvrđeni kao hitni.
Bivši ministar Mornar: ‘Ministrica ne bi trebala izdavati dopusnicu na temelju najave promjene pravnog statusa’
Imajući na umu činjenicu da ministrica Divjak ne misli izdati dopusnicu HS-u samo tako te očekivanja o skoroj presudi Visokog upravnog suda, najava nove transformacije HS-a iz odjela u fakultet zapravo ne treba čuditi. Potpuno je opravdano zapitati pokušava li se s ovim pokušajem na neki način ‘smekšati’ ministricu u odluci o izdavanju dopusnice HS-u za daljnji rad.
Ipak, upitno je koliko bi to moglo biti izvedivo, s obzirom na to da su Hrvatski studiji imali rok do 5. siječnja ove godine podnijeti AZVO-u dokumentaciju u sklopu reakreditacijskog postupka. U tom trenutku, Hrvatski studiji bili su odjel (i još uvijek jesu) pa Akreditacijski savjet nije razmatrao HS s pravnim statusom fakulteta.
Mogućnost naknadnog razmatranja HS-a kao fakulteta u akreditacijskom postupku, otklanja i bivši ministar Vedran Mornar, koji je 2014. Hrvatskim studijima izdao Pismo očekivanja.
– Moje je mišljenje da se na temelju najave transformacije u fakultet, ne može formalno ništa napraviti. Niti ministrica ne bi trebala izdavati dopusnicu na temelju najave promjene pravnog statusa, smatra Mornar.
Bivši profesor HS-a Pavel Gregorić: ‘Ovo je nastavak nasilja koje Borasova uprava provodi nad Hrvatskim studijima’
Kakvog smisla baš sada ima najava transformacije HS-a u fakultet, nakon svih peripetija unazad godinu i pol? Profesor filozofije Pavel Gregorić, bivši zaposlenik Hrvatskih studija, smatra da se radi o nastavku nasilja koje uprava rektora Borasa provodi nad Hrvatskih studijima uz, kako kaže, svesrdnu podršku poslovično pasivnih članova u Senatu.
– U trenutku kad je ministrica vratila sramotnu preporuku Agencije za znanost i visoko obrazovanje te tako odgodila izdavanje dopusnice Hrvatskim studijima, što se poklapa s trenutkom kad bi Upravni sud konačno trebao reći da pretvorba iz centra u odjel nije bila zakonita, Borasu i nije preostalo ništa drugo nego da Hrvatskim studijima konačno da status fakulteta, smatra Gregorić.
Dodaje kako je pretvorba iz centra u odjel bila uvjet da se “formira poslušničko tijelo (privremeno Znanstveno-nastavno vijeće) iz kojeg su isključeni svi nastavnici Hrvatskih studija koji se nisu slagali sa zamislima i metodama rektora Borasa i prorektora Čovića, što je pak omogućilo da se ta ustanova u kratkom roku očisti od nepodobnih i napuči podobnim nastavnicima”.
Privremeni pročelnik Mario Grčević danas nam je bio nedostupan za naša pitanja
Osim toga, Gregorić ističe kako su u tom procesu kadrovske rošade znanstveni i nastavni kriteriji nastavnika bili potpuno sporedni.
– Ukratko, sada kad su Hrvatski studiji kadrovski i programski skrojeni po Borasovoj mjeri, sada mu je prihvatljivo da Hrvatski studiji postanu fakultet. I nema sumnje da će to biti prihvatljivo i članovima Senata. I da će Agencija za znanost i visoko obrazovanje to pozdraviti. I da će ministrica na koncu to prihvatiti. No kakva će se nastava i znanost raditi na 31. fakultetu u sastavu Sveučilišta u Zagrebu, za što će stotinjak zaposlenika ondje primati plaću i za koja radna mjesta će se mladi ondje obrazovati – to nije važno, zaključuje Pavel Gregorić.
Privremenog pročelnika Marija Grčevića pokušali smo danas kontaktirati i upitati ga o rokovima procedure pretvorbe HS-a u fakultet, o mogućnosti ‘smekšavanja’ stava ministrice po pitanju izdavanja dopusnice te o sudskom sporu oko pravnog statusa HS-a. Grčević nam telefonski nije bio dostupan, a na pismeno upućena pitanja do zaključenja ovog teksta nije odgovorio.