Napokon poznato kada će izvanredni studenti moći raditi preko student servisa
Nakon što ga je usvojio Hrvatski sabor, Zakon o obavljanju studentskih poslova u srijedu je objavljen u tiskanom izdanju Narodnih novina. To bi značilo da Zakon snagu stupa 8. studenog, a student servisi od tog datuma imaju 60 dana da svoje poslovanje usklade s ostalim odredbama Zakona.
Zakon o obavljanju studentskih poslova prvi je Zakon koji će uređivati institut studentskog rada, a zamjenjuje Pravilnik iz davne 1996. Nakon što ga je usvojio Sabor, Zakon je u srijedu 31. listopada, objavljen u tiskanom izdanju Narodnih novina. Na snagu stupa u roku od osam dana, što će se, dakle, dogoditi 8. studenog.
Student servisi imaju 60 dana da usklade svoj rad s ovim Zakonom
Prema članku 18. Zakona o obavljanju studentskih poslova, student servisi imaju rok od 60 dana da svoje poslovanje usklade s odredbama toga Zakona. Drugim riječima, najkasnije 8. siječnja 2019. svi će posrednici morati poslovati u skladu sa Zakonom o obavljanju studentskih poslova i time omogućiti studentski rad i izvanrednim studentima.
Uz to, iako Zakon stupa na snagu 8. studenog, Ministarstvo znanosti i obrazovanja tek će u narednom razdoblju donijeti popratni Pravilnik koji će pobliže tumačiti odredbe Zakona.
– Sada je na potezu Ministarstvo znanosti i obrazovanja koje u roku 60 dana od stupanja Zakona na snagu treba pripremiti provedbene Pravilnike kojima će biti dodatno uređene procedure koje propisuje Zakon u korist studenata te se nadamo da ćemo ponovno biti pozvani za stol kako bi doprinijeli u izradi istih, poručuju iz Hrvatskog studentskog zbora.
Izvanredni studenti dobivaju pravo na studentski rad
Podsjetimo, Zakonom o obavljanju studentskih poslova raste minimalna satnica koja će biti unificirana na državnoj razini. Satnica se izračunava tako da se iznos minimalne bruto plaće u Republici Hrvatskoj, sukladno posebnom propisu podijeli sa 160.
Jedna od najvećih izmjena koju su studenti zatražili peticijom jest ta da će stupanjem zakona na snagu studentski rad biti omogućen i izvanrednim studentima koji nisu u radnom odnosu.
Uz navedene promjene, značajna je i ta da će posredstvo pri zapošljavanju moći će obavljati visoka učilišta. Zakon otvara mogućnost izdavanja i vraćanja studentskih ugovora elektroničkim putem te tako staje na kraj redovima u student servisima. Istovremeno štiti i određena prava studenata – strože je definiran zakonski rok isplate naknade studentu, studenti dobivaju pravo na uvećanje naknade za 50% za noćno obavljanje posla, obavljanje posla blagdanom i nedjeljom. Konačno, ovlasti inspektora rada proširuju se i na studentski rad, a iskorištavanje tog instituta ograničit će se tako što posrednici ne mogu posredovati za studenta koji je dva puta promijenio ili koji je više od dva puta promijenio studijski program.