Pretraga

Ako se ponovo uvede obvezni vojni rok, mladima će biti jako važno tko je predsjednik Hrvatske

A- A+

O povratku obveznog vojnog roka puno se pričalo ove godine. Iako je bilo planirano da se ponovno uvede od 1. siječnja 2025., to je ipak odgođeno. Ako se obvezni vojni rok ikada i vrati, mladima će biti iznimno važno tko će biti novi predsjednik Hrvatske. Zašto? Pa jedna od dužnosti predsjednika je upravljati vojskom čiji je on vrhovni zapovjednik. Predsjednik odlučuje o sigurnosti države, a možda i o tome hoće netko morati obući vojnu uniformu. U ovom tekstu objasnili smo što sve predsjednik Hrvatske radi i kako može utjecati na budućnost mladih.

Foto: Canva

Predsjednički izbori sve su bliže, a oni se itekako tiču mladih u Hrvatskoj. Prije svega, ako se vrati obvezni vojni rok, važno je tko će biti novi predsjednik države jer je on ili ona na čelu vojske i to kao vrhovni zapovjednik. Osim upravljanja vojskom, predsjednik ima i druge uloge od kojih su mnoge vezane uz mlade. U nastavku teksta naveli smo osam stvari za koje je nadležan predsjednik Republike Hrvatske te koje mogu utjecati na budućnost mladih osoba.

#1 Predstavlja Hrvatsku

Predsjednik je glavni ambasador države – predstavlja Hrvatsku u kontaktima s drugim državama i organizacijama. Njegova prisutnost na sastancima, događajima i putovanjima šalje poruku o tome kakvi smo mi kao zemlja. Ukratko, puno putuje po cijelom svijetu.

#2 Brine o stabilnosti vlasti

Predsjednik pazi da institucije u državi surađuju i da država ne zapadne u kaos, čak i u trenucima nesuglasica ili konflikta među političarima. Ako stvari krenu nizbrdo, njegov je zadatak smiriti situaciju i vrati državu u normalno funkcioniranje. Nešto kao kad vas roditelji razdvajaju kada se zakačite s bratom ili sestrom.

#3 Štiti granice i neovisnost

Njegova uloga je čuvanje granica Hrvatske i sigurnosti zemlje. Ako netko pokuša narušiti neovisnost države, predsjednik ima ključnu ulogu u organizaciji obrane. Na primjer, trudi se da još neki random dron ne padne kod studentskog doma, fakulteta ili škole.

Izdvojeni članak

Nepoznata letjelica pala pored doma ‘Stjepan Radić’, oglasila se policija: ‘Pronašli smo krater i dva padobrana’

#4 Raspisuje izbore za Sabor i saziva prvu sjednicu

Sjećate se kako smo ove godine izbore imali u srijedu i time dobili dodatan slobodan dan od škole? E, pa to je upravo odlučio predsjednik! Njegova je uloga raspisivati nove izbore za Sabor, a nakon što se izaberu zastupnici, on ih poziva da se okupe i počnu raditi.

#5 Pomiluje osuđene

Predsjednik ima pravo odlučiti da netko osuđen za kazneno djelo bude oslobođen dijela ili cijele kazne. To je kao da vas je profesor optužio za plagiranje uz ChatGPT iako to niste napravili, ali razrednica se pobrinula da vas profesor ne kazni s jedinicom jer zna da ste vi poštena osoba koja ne bi to napravila.

#6 Vrhovni je zapovjednik vojske

Kao što smo već rekli, predsjednik je ultimate boss vojske u Hrvatskoj. On ima najviši autoritet nad vojskom i odgovoran je za donošenje važnih odluka u kriznim situacijama. Predsjednik bira ključne ljude u vojsci i može ih smijeniti ako ne rade kako treba. Kao što se često mijenjaju nogometni treneri kada ekipa ne igra dobro i potreban im je novi vođa. Predsjednik može proglasiti rat i mir, ali samo na temelju odluke Hrvatskog sabora. Bez njih predsjednik ne može, zapravo, dosta toga.

#7 Pomaže u vanjskoj politici

Isto tako ni bez Vlade predsjednik sam ne može puno toga obaviti. Tako predsjednik i Vlada zajednički odlučuju kako će Hrvatska surađivati s drugim državama. Predsjednik zapravo najviše pomaže u predstavljanju ključnih ciljeva države na međunarodnoj razini.

#8 Raspisuje referendum

Ako je neka tema jako važna za građane, predsjednik može raspisati referendum. To omogućuje ljudima da direktno odluče o ključnim pitanjima za državu. Na primjeru je to kao da se učitelj odluči organizirati anketu među učenicima o tome što žele učiti iduće polugodište. To omogućuje svima da izravno odluče o nečemu što im je bitno, umjesto da netko samo donese odluku za njih.