Autorica poznatih lektira slavi 150. rođendan: Po njoj se zove čak osam škola
Na današnji dan 1874. godine, rodila se Ivana Brlić-Mažuranić, jedna od najpopularnijih hrvatskih književnica. Njen utjecaj bio je zaista značajan, što dokazuje činjenica da se po njoj zove čak osam osnovnih škola smještenih diljem Hrvatske.
Danas se obilježavamo 150. godišnjicu rođenja jedne od najpopularnijih hrvatskih književnica, Ivane Brlić-Mažuranić, koju se nerijetko naziva i – hrvatskim Andersenom. Odrasla je u obitelji čiji su se članovi bavili i književnošću, djed joj je bio ban Ivan Mažuranić, a baka sestra Dimitrija Demetra, stoga ni nije čudo da je zavoljela pisanje.
Imajući na umu rođendan Ivane Brlić-Mažuranić, kao i njen veliki utjecaj na hrvatsku književnost, odlučili smo provjeriti koliko se škola zove po njoj. Naime, prema podacima dobivenim iz sustava Školski e-Rudnik, osam škola u Republici Hrvatskoj nosi ime po toj književnici. Taj popis čine osnovne škole u Prigorju Brdovečkom, Ogulinu, Orahovici, Virovitici, Slavonskom Brodu, Koški, Strizivojni i Andrijaševcima. Riječ je, prije svega, o matičnim školama, dok je područnih njih 16.
No, vratimo se na trenutak na povijest. Brlić-Mažuranić je svoje pisanje usavršavala godinama kroz različite književne rodove i žanrove, a najpoznatija je svakako bila po bajkama i romanima koje je pisala. Primjerice, ‘Čudnovate zgode Šegrta Hlapića’ smatraju se prototipom hrvatskog dječjeg romana i nezaobilazan je dio osnovnoškolskog obrazovanja, a tu su i ‘Priče iz davnine’, jedno od najprevođenijih djela hrvatske književnosti na strane jezike.
– Ivana Brlić-Mažuranić četiri je puta bila nominirana za Nobelovu nagradu za književnost i nerijetko se naziva hrvatskim Andersenom. Prva je žena koja je primljena u tadašnju Jugoslavensku akademiju znanosti i umjetnosti, a Josip Juraj Strossmayer nagradio ju je zlatnom medaljom za njezina protumađaronska nastojanja. Njezin je književni trag neizbrisiv, a u njezinim pričama i dalje uživaju zaista sve generacije, objavili su Knjižnice grada Zagreba na Facebooku.