Budućnost hrvatske znanosti danas se okupila u Ministarstvu znanosti i obrazovanja
U Dubrovniku je prošloga mjeseca održana 10th ISABS Conference on Forensic and Anthropologic Genetics and Mayo Clinic Lectures in Individualized Medicine. Riječ je o jednom od najznačajnijih ovogodišnjih svjetskih znanstvenih događaja u čijem radu su sudjelovali vodeći svjetski znanstvenici, uključujući i dobitnike Nobelove nagrade. Na konferenciji su svoje radove predstavili i hrvatski srednjoškolci, koji su potom nagrađeni nagradom za buduće znanstvenike, a nagrada je time važnija, što u postupku recenzije radova školaraca sudjeluju ugledni znanstvenici sa Sveučilišta Harvard, George Washnington, Penn State i New Haven.
Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak danas je ugostila učenike i mentore koji su sudjelovali na 10th ISABS Conference on Forensic and Anthropologic Genetics and Mayo Clinic Lectures in Individualized Medicine.
Riječ je o šest nagrađenih učenika koji su primili uglednu nagradu za buduće znanstvenike – ISABS High School Student Future Scientist Award. Nagrada ima poseban značaj jer su nagrađene birali vodeći svjetski znanstvenici sa Sveučilišta Harvard, George Washnington, Penn State i New Haven, postupkom neovisne međunarodne recenzije.
Učenik zagrebačke XV.gimnazije Filip Bognar, čija je mentorica profesorica Mihaela Marceljak Ilić, predstavio je svoj rad o utjecaju srebra na različite tipove stanica, dok je Lovro Jančić iz Gimnazije Karlovac uz pomoć mentorice profesorice Jasminke Žiža, razvio vlastiti sustav za obnovljive izvore energije u internoj medicini. Rej Kovačević iz VII. gimnazije Zagreb, izložio je svoj rad o utjecaju fotosinteze na teške metale u vinu, a mentorirala ga je profesorica Vlatka Kuhar.
Borna Branimir Vuković, kojemu je mentorica profesorica Petra Međeral Ozimec iz V. gimnazije, predstavio je svoje istraživanje o nekodirajućoj RNA, dok su učenice međunarodne IB World School u sklopu XV. gimnazije, Lara Primorac i Magda Topić, prezentirale svoje znanstvene radove iz područja intolerancije na mliječni šećer (laktozu) i mutagenih utjecaja na biljke. Mladim znanstvenicama iz škole u sklopu MIOC-a, mentorice su bile profesorice Vedrana Škaro i Mihaela Marceljak Ilić.
– Darovitu djecu i učenike treba prepoznati kao pokretačku snagu našega društva te individualiziranim pristupom omogućiti razvoj njihovih sklonosti uz puno prihvaćanje osobnosti. Svi zajedno moramo raditi na unaprjeđenju našeg obrazovanja, da izgradimo obrazovanje za 21. stoljeće koje će mladima otvoriti mnogobrojne mogućnosti i zaustaviti njihov odlazak iz domovine, poručila je okupljenima ministrica Divjak.
Na prijemu je sudjelovao i bivši ministar obrazovanja, Dragan Primorac, ovoga puta kao predsjednik Međunarodnog društva primijenjenih bioloških znanosti koje organizira konferenciju, predsjednik HAZU-a akademik Zvonko Kusić, predsjednik Rektorskoga zbora Republike Hrvatske Šimun Anđelinović, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković Tome Antičić, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković-Pečenković te državna tajnica Branka Ramljak.