Centar za istraživanje mora objavio kartu pojave meduza, pogledajte gdje je najviše prijava
Centar za istraživanje mora u Rovinju Instituta Ruđer Bošković objavio je kartu rasprostranjenosti meduza na temelju dojava građana. U tjednu od 9. do 15. srpnja primili su 84 opažanja, a građane potiču da opažanja meduza prijavljuju i dalje.
Centar za istraživanje mora u Rovinju Instituta Ruđer Bošković objavio je kartu rasprostranjenosti želatinoznog planktona. Karta je napravljena na temelju dojava građana od 9. do 15. srpnja, kada su zaprimljena 84 opažanja.
Najviše dojava o kompas meduzi
Najviše dojava, njih 45, je o kompas meduzi, 17 dojava je o morskim plućima, 11 o morskom orahu i samo jedno opažanje pripisano je uhatom klobuku. Dobivene su i dojave dviju dodatnih vrsta, mediteranska meduza Cotylorhiza tuberculata i hidromeduza Olindias muelleri.
Iz Centra poručuju građanima da i dalje prijavljuju zapažanja meduza kako bi karte distribucije bile što preciznije.
– Imajte na umu da više vrsta može biti prisutno na više lokacija ili da nisu prijavljene. Stoga vas potičemo da nam pošaljete svoja zapažanja i pomognete nam poboljšati naše karte distribucije na [email protected] ili putem društvenih mreža @CIMrovinj (datum, slika i lokacija), poručili su.
‘Treba izbjegavati svaki kontakt s njima’
Osim 84 opažanja, četiri osobe su prijavile ubod meduze. Iz Centra savjetuju izbjegavanje kontakta s meduzama kako bi se izbjegle opekotine.
– Meduzama često nedostaju dijelovi tijela ili su neprepoznatljivi zbog raspadanja (starenje). Međutim, i takve meduze mogu opeći ako se uznemiravaju pa treba izbjegavati svaki kontakt sa njima. U slučaju uboda isperite područje morskom vodom i pažljivo uklonite preostalo tkivo meduze pincetom. Ispiranje vodom iz slavine ili flaširanom vodom i grebanje će samo pogoršati ubod, naglasili su.