Ljeto nam se bliži i taman kad smo počeli s pripremama za #summerbody2020, došao je koronavirus koji nas je sve potjerao u naše domove i natjerao da se primirimo. Nema više šetnji do škole i nazad do doma, a odlasci na treninge su nešto o čemu možemo samo sanjati. Kada se oduzme fizička aktivnost, a i vrlo vjerojatno pojača unos kalorija, najčešće dolazi do debljanja…
Postoji milijun i jedan oblik tijela i svatko ima pravo izgledati kako izgleda, da ne bi došlo do nekog nesporazuma, ali isto tako, svatko od nas želi izgledati najbolje što može. Dok kod nekih to znači upravo nabacivanje koje kile, kod većine se ipak radi o održavanju kilaže ili laganom mršavljenju.
U svakom slučaju, na prvom mjestu je uvijek zdravlje, a ostanak u kući nikako nije dobar ni za psihičko, ni za fizičko zdravlje. Oboje zaslužuje jednaku pažnju, no ovaj put ćemo se pozabaviti fizičkim zdravljem.
Iako je fizička aktivnost najbolji način za održavanje zdravog tijela, jednako je bitno i ono što unosimo u tijelo. Sada bismo se svi najradije natrpali s keksima, čokoladom i čipsevima, ali vjerojatno to nije najpametnija ideja. Stoga donosimo par ideja za fina i zasitna jela, s ničim više ni manje, nego chia sjemenkama.
O chia sjemenkama se priča već dugo vremena, uvijek u nekom pozitivnom kontekstu. I prije nego što krenemo dalje, ne radi se o nečemu što nije fino, pa će vam biti muka dok to jedete, naprotiv. Nemaju neki jaki okus, već su dosta neutralne. Do izražaja najviše dolazi njihova želatinska struktura, koju dobijete kada ih pomiješate s vodom i ostavite da stoji neko vrijeme. No, sada je vrijeme za konkretne recepte
Voda s chia sjemenkama
Stvar s chia sjemenkama je da su jako zasitne, što znači da čak i kada popijete samo čašu vode, smanjit će se glad koju osjećate, a pomaže i kod probave zato što su pune vlakna. Ovo je dobra ideja za započeti dan, a ako tražite specijalno detox piće, onda morate napraviti sljedeće.
Pomiješajte sok jednog ocijeđenog limuna, žličicu meda te žličicu chia sjemenki u čaši vode od 2.5 dcl, ostavite to preko noći te ujutro popijte natašte. Ako želite da bude glatka smjesa, onda možete ubaciti u blender, no sigurno će vam i ovako biti jednako dobro.
Jogurt i chia sjemenke
I dok su voćni jogurti možda hit, prava zvijezda je običan jogurt. Osim što ima manje kalorija, i zdraviji je od voćnih jogurta. Jedini je problem što ponekad ima malo ‘dosadan’ okus, ali to možete uvijek popraviti s dodavanjem svježeg voća u njega. Jedna od ideja je i dodati chia sjemenke.
Uzmite šalicu čvrstog jogurta, ubacite žlicu (ili više, ako mislite da treba) chia sjemenki, pustite da odstoji nekoliko sati, a zatim dodajte i kompot od višanja. Vjerujte nam, ovo je puno bolja opcija od bilo kojeg voćnog jogurta, a da ne spominjemo i puno finija.
Zobene pahuljice s dodatkom chia sjemenki
Zobene pahuljice se također mogu raditi na sto različitih načina, a svakom od njih samo pridodajte chia sjemenke i uživajte u tome što se vaše već zdravo jelo pretvara u još zdravije.
Možda će chia sjemenke najviše doći do izražaja kada pomiješate zobene pahuljice s jogurtom te ostavite se da odstoji. Po želji možete zatim dodati cimet, med ili neko voće.
Chia sjemenke možete koristiti u skoro svakom jelu, zato što su vrlo neutralnog okusa. Možete ih ubaciti i u salate, smoothie, ali vjerojatno i u gotovo svako drugo jelo. Osim možda na kekse, to bi vjerojatno bila loša ideja. Ne što je šteta sjemenki, već što je šteta keksa…