Jezične dileme u hrvatskom jeziku nisu rijetka pojava i ima ih zaista mnogo. Jedna od takvih nedoumica je piše li se odvojeno ‘na glas’ ili spojeno ‘naglas’. Možemo odmah reći da je rješenje ove nedoumice lako za zapamtiti, ali trebamo napomenuti kako nije riječ o istim izrazima.
Čak i ako mislite da savršeno znate hrvatsku gramatiku, postoje neke jezične dileme koje nas sve tu i tamo mogu zbuniti. Jedna od takvih nedoumica svakako je piše li se ‘na glas’ ili ‘naglas’, stoga smo se zaputili na stranice Hrvatskog jezičnog portala ne bi li pronašli što je ispravno.
Naime, odmah je vidljivo da ova nedoumica nije samo stvar pravopisa, već i razumijevanja jezika. Pravilno je, zapravo, pisati spojeno ‘naglas’, ali i odvojeno ‘na glas’, ali treba imati jednu stvar na umu – ovdje se ne radi o istim izrazima.
Naime, spojeni ‘naglas’ je riječ koja se koristi u značenju ‘glasno i tako da se čuje’, odnosno može određivati način govora. Primjerice, rečenica ‘Pročitao je tekst naglas‘, označava način na koji je nešto učinjeno – čitano je tako da se čuje, glasno.
S druge strane, odvojeni ‘na glas’ predstavlja spoj prijedloga ‘na’ i imenice ‘glas’. To bi u praksi značilo da se odvojeni ‘na glas’ može koristiti u ovakvoj rečenici – ‘Profesorica se previše dere i to joj je utjecalo na glas’.