Pretraga

Deset najvećih stadiona na svijetu

A- A+

Iako Europljani imaju jako dugačku tradiciju bavljenja timskim sportovima, te ogroman broj legendarnih i predivnih stadiona, ipak se ni jedan od deset najvećih stadiona ne nalazi na tlu ‘Starog’ kontinenta. Donosimo vam listu gorostasnih arena, koje ugošćuju ljubitelje najrazličitijih sportova.

scottphotographics.com

10. Melbourne Cricket Ground – Melbourne (100.000)

Dok je prosječnom Europljaninu kriket potpuna nepoznanica, u Australiji su tom sportu u čast sagradili stadion koji prima ravno sto tisuća gledatelja. Melbournški stadion je najstariji na ovoj listi i sagrađen je davne 1853. godine. Zanimljivo je da neke kriket utakmice traju po nekoliko dana, te se ogromni stadioni često pretvaraju u svojevrsne stepenaste parkove, na koje ljudi dolaze na picnick, druženje s obitelji i prijateljima, te usputno gledanja utakmice.

zoomzum.com

9. National Stadium Bukit Jalil – Kuala Lumpur (100.200)

Ovo ogromno zdanje je mladić među teškašima. Stadion izgrađen 20 kilometara od Kuala Lumpura otvoren je 1998. godine za Igre Commonwealtha. Danas na njima igra malezijska nogometna reprezentacija, te se koristi za još mnoge druge događaje.

worldstadiumdatabase.com

8. Neyland Stadium – Knoxville (102.037)

Ovaj stadion je prvi od čak četiri američka na listi. Na stadionu Neyland svoje domaće utakmice igra momčad Tennessee Volunteers. U svojoj povijesti Neyland je bio domaćin nekoliko ekshibicijskih utakmica NHL momčadi.

7. Ohio Stadium – Columbus (102.329)

Ohio Stadium je još jedan stadion iz SAD-a u sklopu je sveučilišta. Ovo je dom Buckeyesa, momčadi američkog nogometa Sveučilišta Ohio. Sagrađen je 1922. godine i do danas je nekoliko puta bio renoviran. Posjećenost je iznimna, te se skoro na svakoj utakmici skupi oko 100 tisuća gledatelja. No to i objašnjava njegovu starost, pošto se u Americi stadioni bez gledatelja vrlo brzo ruše.

worldcupbuzz.com

6. Jornalista Mario Filho – Rio de Janeiro (103.045)

Ovaj legendarni stadion se skriva iza svojeg službenog imena, riječ je o čuvenoj Marakani. Kultni brazilski stadion je probio rekord u posjećenosti kada se 1950. na finalu Svjetskog prvenstva skupilo 199.500 gledatelja, da bi se kasnije njegov kapacitet smanjio na nešto više od sto tisuća. Na njemu utakmice igraju klubovi kao što su Flamengo, Botafogo i Fluminese.

5. Beaver Stadium – University Park (107.282)

Još jedan sveučilišni stadion, i opet iz SAD-a. Ovaj 50 godina star stadion je osam puta nadograđivan i od 2001. ima današnji kapacitet. Dvoboje njihovih sveučilišnih momčadi nerijetko gleda i više od 100.000 ljudi, a rekord je nešto više od 110 tisuća, koliko ih se skupilo na utakmici američkog nogometa 2002. godine.

ncaastadiumsounds.com

4. Michigan Stadium – Ann Arbor (107.501)

Najveći među američkim stadionima je stadion nazvan ‘Velika kuća’ Sveučilišta Michigan. Koristi se za utakmice sveučilišnog kluba u američkom nogometu, a rekord datira iz 1929. kada se skupilo više od 112 tisuća ljudi. Riječ je o najvećem stadionu bez krova, a u tijeku je renovacija koja će mu dodati još dvije tisuće mjesta. Cilj im je, kada to financije dopuste, kapacitet proširiti na 150 tisuća mjesta. Inače, Ann Arbor je grad veličine Splita.

3. Estadio Azteca – Ciudad de Mexico (114.465)

Neki smatraju da je na ovom legendarnom meksičkom stadionu prvi put pokrenut Laola val, jednostavna koreografija koja posjetitelji sportskih natjecanja izvode već nekoliko desetljeća. Jedini stadion koji je ugostio dva finala nogometnih SP-a otvoren je 1968. i sve do danas je ostao dom meksičke nogometne reprezentacije. Na prilazu se nalazi brončana statua ‘golu stoljeća’ koji je rukom Englezima zabio Maradona.

Anindya Sankar Dey

2. Salt Lake Stadium – Kolkata (120.000)

Nije toliko čudno da se drugi najveći stadion nalazi u Indiji. Ovaj stadion, otvoren 1984. godine dom je dvaju nogometnih klubova i jednog kluba indijskoga ragbija.

toptensbest.com

1. Rungnado May Day Stadium – Pyongyang

Posljednja prava komunistička diktatura na svijetu ostala je vjerna komunističkom načinu gradnje. Fetiš gradnje ogromnih zgrada, dok narod gladuje, nije zaobišao ni Sjevernu Koreju. Dapače, napravili su stadion za 150,000 gledatelja. Punjenje stadiona za različite partijske priredbe i nije problem, pošto su gledatelji natjerani na tribine pod prijetnjom dugogodišnje robije. Ovo čudo je prvi puta otvoreno za javnost 1989. godine za praznik rada.