Pretraga

Deset niskobudžetnih filmova koji su umnogostručili uloženo

A- A+

Tehnologija, osobito ona za proizvodnju video i foto uradaka toliko je napredovala da je danas moguće pametnim telefonom snimiti film, što je do sada već učinilo nekolicina ljudi. Prošle godine je po prvi put u kinima prikazan dugometražni film u potpunosti snimljen mobitelom, naziva ‘Olive’. No i u prošlosti je bilo filmova za koje je izdvajano vrlo malo novca, a na kraju su postali hitovi. Izdvajamo deset niskobudžetnih, koji su umnogostručili zaradu.

U našem vremenu tehnologija je toliko uznapredovala, da je moguće pametnim telefonom snimiti film za vrlo malo novca. No i u prošlosti je bilo redatelja koji su raspolagali mizernim proračunima za snimanje, ali su svojim umijećem, dobrim marketingom ili šokantnošću teme koja se obrađuje uspjeli uvišestručiti zaradu. Izdvajamo deset njih, prema listal.com portalu.

Rocky (1976)

Scenarij za ovaj film, kao i glavnu ulogu odigrao je Sylvester Stallone, koji je kasnije u karijeri zavrijedio veliki broj Zlatnih malina za ona ne baš sjajna filmska ostvarenja. No, Rocky je dobio tri Oscara, uključujući i onaj za najbolji film, a uloženo je svega milijun dolara u njega, dok je ostvarena zarada dosegla vrtoglavih 225 milijuna.

Paranormal Activity (2007.)

U ovaj film uloženo je svega 15 tisuća dolara, a zaradio je gotovo 200 milijuna. Prototip je filma, čiji je snažni marketing ‘nagovorio’ mnogo ljudi na odlazak u kino, budući da je plasirana priča o tome kako je film snimljen prema istinitom događaju. Manje je važno koliko je film kvalitetan, no u svome naumu da ga pogleda veliki broj ljudi, redatelj i scenarist Oren Peli zasigurno je uspio.

Enter the Dragon / U zmajevom gnijezdu (1973.)

Vjerojatno najcjenjeniji film s velemajstorom borilačkih vještina Bruce Leeom u glavnoj ulozi. Proračun za film bio je 850 tisuća dolara, a zarada je dosegla 90 milijuna.

Tarnation (2003.)

U ovaj film je uloženo 218 dolara! Zarada je prema različitim procjenama u rasponu od 500 tisuća do 1,2 milijuna. Naime redatelj i glumac u ovom dokumentarnom filmu Jonathan Caouette poslužio se svojom privatnom arhivom te iskoristio fotografije, videosnimke, poruke s telefonske sekretarice, koji su bili dio njegovog 19-godišnjeg života sa shizofreničnom majkom. Napravio je sjajan rezultat, a i višestruko nagrađen za svoje djelo.

Super Size Me (2004.)

Riječ je o još jednom dokumentarcu, koji je imao nešto veći budžet, ali ni slučajno izdašan. S uloženih 65 tisuća film je zaradio oko 30 milijuna dolara. Redatelj i scenarist Morgan Spurlock, pred kamerama se odlučio najedati u Mcdonaldsovim restoranima, te zatim kroz niz testova utvrditi što se dogaša s njegovim tijelom. Zaključak je bio da nakon takvog tretmana tijelo nije ni slučajno isto. FIlm je bio nominiran i za Oscara.

The Blair Witch Project (1999.)

Film sa sličnim ‘receptom’ kao Paranormal Activity, nešto starijeg podrijetla, pa je faktor iznenađenja donio i nešto veću zaradu. Naime u ovaj 81-minutni film uloženo je 35 tisuća dolara, a zarada je dosegla 250 milijuna dolara.

Noć vještica (1978.)

Film izvrsnog redatelja Johna Carpentera, koji se ubraja u klasike horor filmova. No, u to doba 30-godišnji Carpenter uspio je skupiti 325 tisuća dolara za snimanje, no film je postao apsolutni hit te mu je zarada došla do 70 milijuna dolara.

El Mariachi (1992.)

Ponovno film jednog vrhunskog redatelja Roberta Rodrigueza, koji je s 24 godine napisao scenarij i režirao film, ali uspio skupiti svega sedam tisuća dolara za snimanje. Rezultat je zarada nešto veća od dva milijuna dolara.

Saw/Slagalica strave (2004.)

Ovaj film sa sjajnom idejom, na kraju se pretvorio u sagu, za koju je snimljen već sedmi nastavak. No u prvi nastavak, koji je i prema kritici i publici najbolji, uloženo je svega milijun i 200 tisuća dolara, a zaradio je 103 milijuna. Dakle uloženi novac je uvećan za sto puta.

Pobješnjeli Max (1979.)

Film koji je lansirao u zvijezde Mela Gibsona, a ujedno promovirao do tada relativno nepoznatu australsku kinematografiju. Postapokaliptični akcijski film, koji je snimljen s proračunom od 200 tisuća dolara, a zaradio je oko 100 milijuna.