Pretraga

Dobila sam odgovor na pitanje koje me zanimalo od djetinjstva: Fizičar Hrvoje Nikolić mi je otkrio da teleportacija ipak postoji

A- A+

Jedan moj prijatelj često razočarano ustvrdi da živimo u 21. stoljeću, a ne možemo se teleportirati. Javi mu se to tako u razgovoru dok razmjenjujemo poruke na WhatsApp-u i komentiramo kako bismo baš mogli izaći iz kuće – ali nam se ne da kretati. Tvrdi tako moj prijatelj da bi teleportacija bila savršen izum. I tko se ne bi složio? S jednog na drugo mjesto brzinom svjetlosti. Ali, nažalost, ništa od toga. Ne samo u 21. stoljeću nego do daljnjega. Ipak, jedna vrsta teleportacije postoji.

pixabay.com

Nestati s jednog mjesta i stvoriti se na drugom – gledamo teleportaciju na filmovima i crtićima i zamišljamo to kao prikaz budućnosti koja nam i nije toliko daleka. Međutim, mogućnost da se teleportiramo nije baš realna.

Na moj upit o tome zašto teleportacija nije moguća i bavi li se itko njome, fizičar s Instituta Ruđer Bošković, Hrvoje Nikolić, odgovara da prvo moram pojasniti na koju teleportaciju mislim.

Izdvojeni članak

Svjetski ekskluziv: Virovitica dobiva svemirsku stanicu, moguća i teleportacija

Tko ili što se teleportira

Zbunjeno čitam njegov odgovor.

– Postoje dvije vrste teleportacije i one nemaju veze jedna s drugom, kaže Nikolić koji je u Zavodu za teorijsku fiziku, a u laboratoriju je u Grupi za fiziku čestica i kozmologiju.

Prva je, objašnjava, teleportacija iz SF filmova kao što su Zvjezdane Staze u kojoj se materija prebacuje s jednog mjesta na drugo. Druga je kvantna teleportacija u kojoj se prebacuje informacija sadržana u kvantnom stanju mikro-sistema (npr. jednog fotona).

Kvantna. Sama ta riječ mi je oduvijek zvučala komplicirano, ali kada je staviš pokraj teleportacije postaje mrvicu zanimljivija. Naravno, isprva sam tražila odgovore na prvu vrstu teleportacije koju je Nikolić naznačio – dakle, ja bih se voljela teleportirati. Nije baš da me veseli teleportiranje fotona. Što mi to uopće znači?

Izdvojeni članak

Dečki iz III. gimnazije snimili video o tome koliko je fizika zabavna

Kvantna teleportacija za budućnost

– Što se tiče teleportacije materije, ona se spominje isključivo u domeni znanstvene fantastike. Stvarna znanstvena proučavanja takve vrste teleportacije uopće ne postoje, čak niti u teoriji. Stoga detaljniji odgovori na vaša potpitanja ne bi imali smisla, razočarao nas je Nikolić.

Ipak, još uvijek nas tješi što teleportacija postoji. Možda ne u onom smislu kojem smo se nadali, pa nama laicima i nije toliko zanimljiva, ali teleportacija kvantnih informacija vrlo je dobro istražena – i teorijski i eksperimentalno.

– Prenosi se kvantna informacija sadržana u nekom mikroskopskom sustavu koji sadrži samo nekoliko čestica, primjerice jedan ili dva fotona. U budućnosti se očekuje da će se moći postići kvantna teleportacija i s većim brojem čestica, što bi moglo biti korisno za konstrukciju kvantnih računala. Očekuje se da bi kvantna računala u budućnosti mogla obavljati neke računske zadatke mnogo brže nego današnja klasična računala, objašnjava Nikolić.

Einstein je ovakvo ponašanje čestica nazvao “jezivim djelovanjem na daljinu”, a evo i videa koji pobliže objašnjava kvantnu teleportaciju: