S obzirom da su nedavno u javnost ‘procurile’ privatne fotografije slavnih osoba koje su ih vrijedno pohranjivale na internetu, ponovno se pokazalo da korisnici i njihova privatnost nisu, niti mogu biti sigurni u tajnost svojih podataka koje pohranjuju. Iako se ovo dogodilo slavnima, na meti mogu biti i svi ostali, bilo iz zle namjere ili jednostavno koincidencijom. No, svakako postoje načini kako se zaštititi od raznih napada na privatnost i osobne podatke.
Budući da smo nedavno po tko zna koji put bili svjedoci još jednog hakerskog napada na privatnost, iako se radilo o krađi golišavih fotografija slavnih osoba, jasno je da bismo svi trebali biti pažljivi gdje i kako pohranjujemo podatke do kojih nam je stalo da ih nitko ne vidi ili su samo za probrane gledatelje. Iako postoje načini i mjere opreza, puno ljudi još uvijek olakšava posao zlonamjernim hakerima. Evo kako se zaštititi od krađe osobnih podataka, piše Yahoo.
Pazite čime snimate fotke i video sadržaje
Glavno pravilo je da, ako želite izbjeći svaku mogućnost da vaše privatne fotografije procure na internet, nemojte ih snimati s uređajima koji su povezani s internetom. Umjesto toga, snimite ih klasičnim digitalcem koji nema mogućnost povezivanja s internetom.
Barem brišite, ako već morate snimati
Ako već ne možete odoljeti snimanju fotografija telefonom, bilo bi dobro da ih odmah izbrišite jer, što su duže te fotografije pohranjene na vašem telefonu, veća je šansa da bi mogle završiti na internetu. Stu Sjouwerman, izvršni direktor sigurnosne kompanije KnowBe4 savjetuje da samo trebate stisnuti tipku za brisanje i riješiti se takvih fotografija.
Zaštitite se lozinkom
Najbolje će biti da svoj pametni telefon zaštitite lozinkom. U slučaju krađe ili gubitka, fotografije i sav ostali sadržaj s telefona ostat će zaštićen lozinkom te im nitko neće moći pristupiti.
Dalje od ‘oblaka’
Ne pohranjujte fotografije u oblaku, iPhone i Androidi omogućuju automatski ‘back up’ fotografija i videozapisa u oblaku te, iako mnogi preporučuju takav način backupa podataka, na ovaj način tih bi se fotografija mogli dokopati i hakeri. Naime, izgubite li telefon ili se on pokvari, vaše fotografije ostat će pohranjene na internetu.
Dosadan, no koristan savjet
Na Yahoou tvrde kako je ovo ‘najdosadniji savjet kojeg ste ikad čuli’, no svakako je istinit i koristan. Za prijavu na internetske servise, a pogotovo one na kojima pohranjujete osjetljive podatke i fotografije, koristite jedinstvene i složene lozinke s puno slova, brojeva i znakova koje je teško probiti, odnosno koristite neki od programa za upravljanje lozinkama poput Last Pass ili MaskMe.
Potvrda lozinke u dva koraka
Nude li servisi mogućnost potvrde lozinke u dva koraka,. primjerice ako osim lozinke za pristup servisu morate koristiti i poseban PIN koji se šalje na vaše pametne telefone, onda obavezno koristite takav način prijave. Ovakav način prijave omogućuju kompanije poput Applea, Googlea, Facebooka, Dropboxa i drugih. Ako vaš omiljeni internetski servis ne koristi potvrdu u dva koraka, onda na takve servise nemojte pohranjivati osjetljive podatke i fotografije ili pak, promijenite servis koji koristite.