Pretraga

Facebook na sudu radi čitanja privatnih poruka korisnika

A- A+

Predstavnici Facebooka morat će pred sud budući da su optuženi za čitanje privatnih poruka korisnika radi reklamnih svrha. Čitava priča se zakotrljala još 2013. kada je Matthew Campbell naveo da je ova popularna mreža skenirala sve privatne poruke korisnika radi stvaranja vrlo ciljane reklame, koju je i njemu nudila. Facebook je pokušao pravno obezvrijediti ovu tužbu, no kalifornijski sudac Phyllis Hamilton, koji se bavi slučajem procijenio je da predmet treba ići na sud.

Predstavnici najpopularnije društvene mreže Facebook morat će pred sud. Naime još 2013. godine ih je Matthew Campbell ih je optužio da su radi skenirali privatne poruke korisnika radi stvaranja vrlo ciljane reklame, koja je ponuđena i njemu. Facebook se dakako pokušao obraniti i anulirati tužbu, no kalifornijski sudac Phyllis Hamilton, koji je zadužen za slučaj procijenio je da predmet treba ići na sud, prenosi Reuters.

Izdvojeni članak

Evo kako se riješiti opcije ‘seen’ na Facebooku

Prekršeno više zakona

Inače ovo bi mogao biti zamršen slučaj, budući da je svojom tužbom Campbell pokrenuo masovni postupak odnosno u tužbi su mu se priključili i drugi korisnici sa sličnim problemom.

Pregledom sadržaja korisničkih privatnih poruka za potrebe vlastitog oglašavanja, Facebook je kako je spomenuto, prekršio akt o privatnosti u elektroničkim komunikacijama. Uz to je prekršio i zakon o privatnosti te nelojalnoj konkurenciji Kalifornije.

Pravna služba popularne društvene mreže, klijenta pokušava između ostaloga obraniti pojašnjenjem da radi zaštitite od virusa i neželjene pošte, oni moraju analizirati dio privatnih poruka korisnika.

Izdvojeni članak

S Novom godinom dolaze i nova pravila na Facebooku

Facebook bi gubitkom parnice mogao platiti golemu globu

Kad god bi korisnici u privatnim porukama slali linkove na neke druge stranice, Facebook bi slijedio te poveznice i tražio informacije o korisniku kako bi mogao napraviti profil online aktivnosti tog korisnika, navodi se u optužnici.

Ako sud donese presudu u korist grupe tužitelja, kompanija će morati platiti 10 tisuća dolara za svako pojedinačno kršenje privatnosti korisnika, unatrag godinu dana.

Tako da svi koji su upotrebljavali Facebook u posljednje dvije godine, imaju se interesa pridružiti se skupini okupljenoj oko tužbe.

Uz spomenuti protudokaz o pravu na analizu određenog broja poruka radi zaštite od spama i virusa, iz tvrtke Marka Zuckerberga, tvrde da nije prekršeno nijedno pravilo te da se radi o uobičajenoj i standardnoj trgovačkoj praksi, koju provode i druge kompanije.

Postupak je u tijeku pa ćemo vidjeti kakav će biti rasplet, no eventualni gubitak parnice Facebook bi mogao masno platiti.