Pretraga

Filmići katoličke inicijative “Hrvatsko nadzemlje” osvajaju YouTube

A- A+

mladi.hbk.hr

Katolička inicijativa Hrvatsko nadzemlje iz Splita nedavno je proslavila dvije godine postojanja, a njihovi poučno-komični filmići pravi su hitovi na YouTube-u. Ova grupa mladih nastala je u sklopu Ureda za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije s povjerenikom mr.sc. don Jenkom Bulićem, te redovito okuplja preko 600 starijih srednjoškolaca i studenata na mjesečnim susretima mladih.  

Duje Gale, suradnik u Uredu za pastoral mladih Splitsko-makarske nadbiskupije i član Hrvatskog nadzemlja odgovorio nam je na par pitanja o ovoj inicijativi i njihovim filmovima. 

S: Zašto su susreti Hrvatskog nadzemlja toliko posjećeni?

Susreti su jako posjećeni jer se na njima, na mladima pristupačan način, kroz izlaganje teme gosta predavača, kroz pjesmu, skečeve i filmove nastoji približiti određena aktualna tema te objasniti stav Crkve o nekim važnim pitanjima. Gost-predavač je uvijek stručnjak za temu o kojoj je riječ, na svakom susretu svira bend mladih iz neke druge župe, a skečeve i filmiće osmišljavaju i pripremaju sami mladi – aktivni članovi Hrvatskog nadzemlja.

S: Zašto naziv “Hrvatsko nadzemlje”?

Svjedoci smo puno negativnih stvari koje se događaju u današnjem društvu, mediji su puni skandala i loših vijesti. Djeluju mafija, korupcija, zločini i iskrivljene vrijednosti. Mi želimo ponuditi društvu, posebno mladima, upravo suprotno – ljubav, poštenje, pravednost i ispravne vrijednosti! Tako je Hrvatsko nadzemlje zapravo reakcija na hrvatsko podzemlje.

S: Tko su osnivači inicijative i tko sve djeluje u njoj?

Osnivači su Marin Periš (26) i Ivan Vrlić (24) koji su u dogovoru s don Jenkom Bulićem pokrenuli prvi susret u ožujku 2010. godine. Kako je vrijeme prolazilo, tako se u grupu uključivalo sve više “nadzemljaša”. Danas Hrvatsko nadzemlje broji 40-tak članova od kojih je devet u vijeću Hrvatskog nadzemlja. U inicijativi djeluju mladi od 16 do 30 godina, uglavnom učenici i studenti, ali i radnička mladež i jedan mladi profesor teologije.

S: Tko radi vaše filmove i koliko ste ih dosada napravili?

Naše filmove rade sami mladi. Na svakom susretu razgovaramo o određenoj temi i za nju pripremamo i film. Njima se bavi “filmski odjel” Nadzemlja kojeg čine Ivan Lozić, Božidar Vrdoljak, Ivan Vrlić i Marin Periš, a dosada smo snimili preko 30-tak filmića. Zadnji film koji smo napravili je “Traži se katolik!” koji je jedan od boljih, a napravili smo i dva filma za doček pape Benedikta XVI. prošle godine u Zagrebu koji su bili pušteni na Trgu bana Jelačića.

Sve što radimo, radimo mi mladi sami, bez ikakve pomoći profesionalaca. Sve radimo amaterski, ali kvalitetno i jako smo zadovoljni. Snimamo s malom kamerom ili kako mi u šali kažemo – “kamerom za piknik”, ali se nadamo da ćemo jednog dana imati malo kvalitetniju kameru za naše potrebe.

S: Koji su vam filmovi bili najuspješniji?

Prvi uspješan iskorak u javnost bio je  s filmom “Bogoslovi u akciji” koji je bio namijenjen privlačenju mladih duhovnom pozivu. U filmu “Zaboravljeni zaborav” prikazani su loša gluma, ispraznost i infantilnost, u “Zori živih katolika” prikazana je iskrivljena stvarnost, a snimili smo i “Cimere” koji podsjećaju na seriju “Prijatelji”. Osim tih, ima još mnogo kvalitetnih i poučno-komičnih filmića.

S: Kako su vaši filmovi prihvaćeni od strane publike?

Najprije je trebalo proći određeno vrijeme da nas društvo i mladi prepoznaju, i hvala Bogu, to se i dogodilo. Publika je naše filmove prihvatila odlično. Ta publika su pretežno mladi, ali ima naravno i starijih, i oni prepoznaju što mi želimo postići s time. Želimo postići to da mladima na jedan pristupačan način približimo neku aktualnu temu u svijetu. Koliko su nas ljudi prihvatili, pokazuje i svaki dan sve veća gledanost naših filmova na YouTubeu.

Inicijativu “Hrvatsko nadzemlje” možete pronaći na njihovoj Facebook grupi http://www.facebook.com/groups/107685419255923/ te na njhovom YouTube kanalu koji postaje sve popularniji i gledaniji – http://www.youtube.com/user/HrvatskoNadzemlje?feature=g-user-u.