Najpopularnija društvena mreža Facebook nudi mnogo više mogućnosti, od uobičajenih chatanja, bockanja, lajkanja, špijuniranja tuđih fotografija i slanja friend requestova, za što ga glavnina koristi. Putem Facebooka uz malo truda možete pratiti predavanja s najcjenjenijih svjetskih fakulteta, usavršiti strane jezike, uključiti se u diskusije koje vas zanimaju, te na taj način nemati grižnju savjesti zbog vremena provedenog na omiljenoj društvenoj mreži.
Ovisnost o internetu sve je uobičajenija tema u znanosti i medijima. Mnogima je već teško zamisliti dan bez ove ‘mreže svih mreža’. No, kako stručnjaci naglašavaju, ako se koristi s mjerom i u prave svrhe internet donosi višestruku korist. Isti slučaj je i s najpopularnijom društvenom mrežom Facebookom, koji već ima 500 milijuna aktivnih korisnika. Osim za chatanje, bockanje, samopromociju, špijuniranje tuđih života, Facebook može poslužiti i kao platforma za usavršavanje stranih jezika, izravne prijenose predavanja s najjačih svjetskih fakulteta, rješavanje zadataka, pronalazak literature i slično. Portal edudemic.com donosi neke od načina kako ‘fejs’ iskoristiti za učenje i obrazovanje.
1. Studirate i dobili ste zadatak unutar eseja provesti anketni upitnik na određenom uzorku. Uz samo nekoliko klikova na Facebooku, vrlo ćete brzo doći do željenih odgovora.
2. Pitajte i saznajte. Trebate neku informacija, prijedlog, ideja, mišljenje, a niste ništa našli na Wikipediji i sličnim internetskim enciklopedijama. Provjerite odgovorem eđu prijateljima, koji možda imaju interese u području koje vas zanima ili su svestrani te su zainteresirani za sva područja. Na ovaj način mpžete dobiti relevantne informacije, ali i različita mišljenja i stavove o temi koja vas zanima.
3. Nedavno je Bill Gates apostrofirao kako očekuje da će online studiranje postati najnormalnija pojava. Prije nego se te stvari dogode i u našim krajevima, putem Facebooka možete uključiti videoprijenose, predavanja i prezentacije raznih sveučilišta, školi i organizacija diljem svijeta. Već su i najpoznatija svjetska sveučilišta poput Stanforda i Harvarda počela besplatno puštati snimke svojih predavanja na netu.
4. Kao i mnogi sadržaji na Facebooku, tako su i igrice prava zaraza. Međutim, osim Farmvilla, Pro Evolution Soccera te Candy Crusha, mogu se pronaći igrice u kojima ispunjavate križaljke, rješavate kvizove iz opće kulture ili matematičke zadatke. Na taj način možete proširiti svoje opće znanje ili znanje o pojedinoj temi.
5. Ionako se dopisujete, možda i previše s prijateljima do kojih možete doći i pješice. Umjesto toga iskoristite fan grupu omiljenog pjevača, filmske trilogije ili nogometnog kluba, kako biste uspostavili kontakte s ljudima iz zemlje čiji jezik nastojite usavršiti.
6. Izložbe, festivali, koncerti, radionice i druga kulturna i obrazovna događanja koja vas zanimaju možete naći na fejsu, a informacije su često svježije i detaljnije od onih na službenom websiteu.
7. Oduševljeni ste radom određenog umjetnika, znanstvenika, političara ili književnika. Najjednostavniji način da ništa ne propustite u njegovom djelovanju je da lajkate službeni profil osobe kojoj se divite. Javne osobe, uključujući i političare u Hrvatskoj shvatili su moć Facebooka, pa se sve češće upuštaju u diskusije putem ove društvene mreže. To je prava prilika da postavite pitanje o nečemu što vas tišti, brine ili biste htjeli doznati više.
8. Napravite zatvorenu grupu ili sandučić za razgovor s drugim učenicima ili kolegama s fakulteta, koji će služiti za razmjenu korisnih informacija vezanih uz gradivo, testove, seminare i druge akademske obveze.
9. Imate samo dva dana da smislite dvije teme za seminar te ih napišete, ali vas je inspiracija u potpunosti napustila. Provjerite Facebook stranice poznatih domaćih ili stranih novina te specijaliziranih časopisa za temu koju tražite. Osim što ćete vjerojatno nekim putem doći do teme, uputit ćete se u najnovija zbivanja iz područja vašeg interesa.
10. Uključite se u rasprave koje vas zanimaju. Svaki aktualniji događaj za sobom povlači lavinu komentara u raznim grupama na Facebooku, a sve češće i sami događaji se dogovaraju preko Facebooka. Ako i vi imate nešto za reći o ‘vrućoj temi’, raspravljajte s (ne)istomišljenicima. S druge strane, možete pokrenuti diskusiju na temu koja je bitna, ali je promaknula medijskoj pozornosti.