Izraelci od prvog siječnja zakonski zabranjuju nastupe premršavim manekenkama na modnim pistama i reklamama. Ovim zakonom Izrael želi dokinuti pretjeranu mršavost kao standard ljepote.
Trend premršavih manekenki Izrael je od prvog siječnja zakonom zabranio. Naime, djevojke koje su prema BMI indeksu neuhranjene, neće se smjeti pojavljivati u reklamnoj i modnoj industriji.
Indeks tjelesne mase (BMI) precizna je mjera uhranjenosti osobe. Primjerice ženska osoba visoka 1,76 centimetara, trebala bi imati najmanje 54 kilograma, kako ne bi spadala u zabranjenu kategoriju.
Mnoge su se udruge, ali i institucije bavile pitanjem pretjerane mršavosti kao standardom ljepote. Od vodećih modnih država prve su zakonski reagirale Španjolska, u kojoj je zabranjeno anganžiranje manekenki s BMI-om ispod 18, dok je u Italiji granica 18,5, kao i u Izraelu. Osim toga, novi izraelski zakon nalaže publikacijma, jasno isticanje photoshopiranih fotografija, na kojima su modeli prikazani mršavijima, nego u prirodi.
Trend premršavih manekenki se pojavio ranih 90-ih prošlog stoljeća, a jedna od njegovih predvodnica bila je Kate Moss. Osim što su tim trendom manekenke predstavljale mladim djevojkama iskrivljenu sliku kako bi trebale izgledati, a pojavile su se anoreksija i bulimija. Ove dvije moderne bolesti, postale su mnogim djevojkama načini dolaska na modne piste. Međutim u zadnjih par godina nekolicina manekenki je umrla od posljedica ovih bolesti, što je potaknulo države da se umiješaju u zahtjeve modne industrije, te ih reguliraju.
Zanimljivo da se SAD kao najjača modna sila, nije odlučio postaviti zakonske granice po pitanju premršavosti, nego kroz određene zdravstvene inicijative nastoje stvoriti svijest o postojećem problemu.