Pretraga

Jesu li pravila ponašanja na bazenima prestroga? ‘Djeci su time praktički zabranili igru i zabavu’

Oni koji preko ljeta ne idu na more, već ostaju na ‘kopnu’, vruće dane često znaju rashladiti odlaskom na bazene ili u toplice. U Hrvatskoj ima mnogo bazena i toplica, a jedna stvar im je zajednička – zabrane određenih ponašanja i radnji. Tako se na samom ulazu može vidjeti natpis na kojemu velikim slovima piše da je zabranjen unos hrane i pića ili prijenosnog hladnjaka, a u samim toplicama ili bazenima nerijetko je zabranjeno skakanje u vodu, ronjenje pa čak i loptanje. Javili smo se nekolicini toplica i provjerili koje zabrane imaju te od kada su i zašto one na snazi.

vodeni tobogani na bazenu

Foto: Unsplash

Kada na bazenu ili u toplicama začujete zvuk zviždaljke, znate da redari ili spasioci upozoravaju, najčešće djecu i mlade, da ne skaču u bazen ili da prekinu neke radnje koje su u takvim mjestima zabranjene. Svi oni koji preko ljeta češće ostaju na kopnenom dijelu Hrvatske i osvježenje potraže u nekim toplicama i bazenima, susreću se s raznim zabranama već na samom ulazu.

‘Vidiš da djeca žele skakati, žele se zabavljati, a svim ti pravilima su im praktički zabranili igru’

Većinom ih već na blagajni dočeka natpis ‘zabranjeno unošenje hrane i pića’ uz koji nerijetko slijedi ‘zabranjen unos prijenosnog hladnjaka’. U samim toplicama ili bazenima velikim crvenim slovima iskače još zabrana: ‘zabranjeno skakanje u vodu’, ‘zabranjeno ronjenje’, ‘zabranjeno loptanje’ i tako dalje. I dok neke zabrane imaju smisla, posebice u unutarnjim bazenima, neke posjetiteljima nisu posve logične.

– Vidiš da djeca žele skakati, žele se zabavljati, a svim ti pravilima su im praktički zabranili igru. Dečki više ne mogu zadiviti cure svojim skokovima ili se natjecati koji će bolju dasku napraviti. Prije toga nije bilo i ne sjećam se da se netko ozbiljno ozlijedio dok sam ja bio mlad, priča nam gost jednih toplica u Hrvatskoj.

Izdvojeni članak

VIDEO: Ovo je idealan posao za studente koji žele raditi cijelo ljeto, ali je dosta opasan

‘Bilo bi bolje da stave da je skakanje na vlastitu odgovornost, da ih netko ne tuži jer se polomio’

I zaista smo vidjeli djecu koja su skrivećki skakala u unutarnjem bazenu. Jedni drže stražu da ne naiđe spasitelj ili redar, dok drugi skaču i tako se izmjenjuju.

– Što da radimo na bazenima onda? Nisam se došao ovdje umočiti u vodu i onda da idem doma. Da, ima tobogana, ali i to dosadi nakon nekog vremena. Čemu onda ove skakaonice ako je s njih zabranjeno skakanje u vodu? Bilo bi bolje da stave natpise ‘skakanje na vlastitu odgovornost’, ako im je cilj da ih netko ne tuži jer se polomio na njihovom bazenu, komentirao je mladić kojega smo ondje zatekli s društvom.

Stoga smo se javili u više toplica i bazenskih kompleksa u Hrvatskoj kako bi otkrili jesu li ikada imali slučaj da se netko kod njih ozlijedio pa ih zbog toga tužio te jesu li zbog toga uveli strože zabrane.

Izdvojeni članak

[VIDEO] Spasioci na plažama najčešće su studenti: Ne može baš svatko tko se prijavi dobiti posao

‘Kao i svaki drugi kompleks i mi imamo kućni red kojeg se posjetitelji moraju pridržavati’

Nekolicina je ignorirala naš upit, neki su izričito rekli da nam ne žele odgovoriti jer smo ‘fulali temu’ i da jednostavno imaju toliko posla da se ne stignu time baviti. No, oni koji su nam odgovorili na upit otkrili su kako se kod njih nikada nije dogodila nezgoda takvog tipa.

– Kao i svaki drugi kompleks, i mi imamo kućni red kojeg se posjetitelji moraju pridržavati. U prvom redu se to odnosi na zabranu skakanja u bazen kako bi se izbjegle ozljede, trčanje po bazenskoj dvorani, napomena obaveznog nošenja natikača po unutarnjoj bazenskoj dvorani, zabrana konzumacije hrane oko samog bazena i zabrana unosa hrane izvana na kupalište. Također, obavezno je da djeca nose kupače kostime, a bebe pelene za kupanje, rekli su nam iz Aquaparka Adamovec.

Izdvojeni članak

[VIDEO] Škola plivanja dobra je ideja, ali uz osebujnog učitelja i povraćanje u bazenu stvari se mijenjaju

‘Djeca sama po sebi nisu svjesna opasnosti mogućih ozljeda’

Njihov bazenski i wellness kompleks otvoren je u srpnju 2013. i nalazi se na otprilike 25 kilometara od centra Zagreba. Zabrane koje su naveli uveli su odmah po otvorenju te, kako nam kažu, nikada nisu imali slučaj da se netko jače ozlijedio skačući u bazen.

– Rekla bih da je to što nemamo jačih ozljeda u našem kompleksu upravo rezultat pravovremene odluke da skakanja nema. Kućni red izvješen je na uvid svim posjetiteljima na više mjesta unutar objekta, također već na ulazu stoji popis pravila kojih se posjetitelji trebaju pridržavati, objašnjava nam Anita Culifaj, voditeljica Aquaparka Adamovec.

Kako su njihovi bazeni unutarnji otvoreni tijekom cijele godine, a ljeti u rad puste i vanjski bazen, potrebno je da 365 dana u godini imaju spasioce koji održavaju red na samim bazenima.

– Naši spasioci prisutni su na kupalištu kroz cijeli dan i učestalo posjetitelje upozoravaju da se pridržavaju pravila ponašanja na bazenu. Djecu upozoravaju na zabranu skakanja kroz cijeli dan jer djeca sama po sebi nisu svjesna opasnosti mogućih ozljeda, istaknula je voditeljica.

Izdvojeni članak

Video: Djevojka skokom u bazen pokazala da nas strah i neodlučnost mogu skupo koštati

Nije na svim bazenima zabranjeno skakanje

Od kada su otvorili svoja vrata prije 20 godina, Terme Tuhelj su također odmah uvele zabraniti skakanje u bazene kako bi, kako su nam rekli, održali red na samom kupalištu. No, ta zabrana ne odnosi se na sve bazene kao u Aquaparku Adamovec.

– Kako većina bazena sadrže brojne slapove, vodene podvodne masaže i efekte za opuštanje, skakanje nije primjereno jer se time smeta drugim gostima. Skakanje je jedino dozvoljeno u jednom dijelu unutarnjeg plivačkog bazena na mjestima gdje se nalaze skakaonice te je taj dio tablama označen kako bi se goste informiralo da je na tom mjestu takva aktivnost dozvoljena, poručili su iz Terma Tuhelj.

Izdvojeni članak

Ako na kupalištu bez spasilačke službe vidite nekoga da se utapa, ovo nipošto nemojte raditi

‘Na toboganima imamo ograničenja težine i visine kojih se svi pridržavamo’

Kako bi nadoknadili zabavu koja je ‘oduzeta’ zabranom skakanja, mnogi kompleksi, pa tako i Terme Tuhelj, uložili su u opremanje kupališta s drugim atrakcijama poput tobogana te ostalih vodenih atrakcija koja su namijenjena djeci i mlađem uzrastu. No, i na tim atrakcijama postoje određena ograničenja.

– Gostima nije dozvoljeno skakanje u bazene i ronjenje pod vodom, a na toboganima imamo ograničenja težine i visine kojih se svi pridržavamo sukladno zahtjevnosti samih adrenalinskih atrakcija, navode iz Terma Tuhelj.

S obzirom na uvođenje zabrane skakanja od samog početka njihovog rada, kao i u Adamovcu, ni Tuheljske terme nisu imale slučaj u kojemu se netko ozlijedio prilikom skakanja u bazene.

– Pravila o zabrani jasno su definirana zakonom te ih se mi, kao i gosti pridržavamo. Kada je u hotelu i na bazenima više obitelji s djecom, spasioci moraju više upozoravati na poštivanje pravila, ali to je nekako i samo po sebi jasno tako da nam to ne predstavlja problem, objasnili su iz Terma Tuhelj.