Kako je raditi uz studij? ‘Imam predavanja svaki dan, ali radim od prvog dana faksa’
Studiranje je ponekad full time posao. Uz predavanja, vježbe, seminare, praksu i sve ostalo što dolazi u studentskom paketu, ne ostaje nam puno vremena za druge stvari. Kako, onda, u sve to uklopiti i studentski posao? Pate li onda naše studentske obveze? Preostane li vremena za druženja i izlaske? Svoja iskustva u našem su podcastu podijelili Lucija, Leon i Filip, studenti zaposleni u Iskonu.
Nekima treba novac, drugima iskustvo, trećima oboje, ali svima je zajedničko da uz faks žongliraju studentskim obavezama, hobijima i privatnim životom. Da bi si olakšali, mnogi potraže sezonske poslove ili one koje mogu raditi vikendima.
No, je li uz studij moguće raditi onaj klasični, uredski posao i kako to onda izgleda? Filip, Leon i Lucija studenti su zaposleni u Iskonu. Svo troje studiraju Poslovnu ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Filip je pri kraju studija, dok su Leon i Lucija na trećoj i četvrtoj godini faksa.
Iskustva na studentskim poslovima imali su i prije nego što su došli u Iskon. Lucija je konobarila u sezonama, a Filip je radio u trgovinama, skladištima i na promocijama, slično kao i Leon. Lucija je prvi posao odlučila potražiti nakon što na trećoj godini studija nije ostvarila uvjete za studentski dom, pa si je morala priuštiti stan. Filipova priča je slična.
– Ja sam se vodio Njemačkom politikom: s 19 godina se osamostaliti od roditelja, iako smo iz Zagreba. Kako je to bila moja odluka, ne bi bilo fer da je plaćaju roditelji, pa sam se već tad zaposlio kao student i sam pokrivao troškove života, ispričao je Filip.
Leon, s druge strane, nije htio dočekati petu godinu studija bez konkretnog iskustva, objasnio nam je. Njegova strategija, kojom si je htio olakšati pronalazak posla nakon studija, uključivala je pronalazak posla na kojem se vidi dugoročno, ali i na kojem može napredovati.
– Htio sam dugoročno iskustvo. Iz ovog posla se nešto nauči, pogotovo o odnosima s ljudima. To jako puno znači u CV-ju, kad poslodavac vidi da je iskustvo s korisnicima i ljudima na nivou, istaknuo je Leon.
Gdje naći studentske poslove?
Najprije definirajte što želite od budućeg posla, a potom se bacite u potragu. Kako nam je ispričala Lucija, ona je poslove tražila na oglasniku Studentskog centra. Njoj, kao i mnogim drugim studentima, bilo je važno imati fleksibilno radno vrijeme.
– Gledala sam satnicu i fleksibilno radno vrijeme, to mi je bilo jako bitno. U Iskonu je stvarno jako fleksibilno, radi se između 4 i 8 sati. U našem odjelu se treba odraditi minimalno 20 sati. Radi se od ponedjeljka do petka, a može se i subotom za veću satnicu. To me dosta privuklo kad sam gledala oglase, prisjetila se Lucija.
Leonu je također bilo najvažnije fleksibilno radno vrijeme. U Iskonu studenti sami biraju smjene, objasnio je. Nekima više odgovara raditi ujutro, nekima popodne, a drugima u međusmjeni. Kad imaju obveze oko ispita ili drugih zadataka na faksu, nije problem dobiti slobodno, a tad nije ni problem ako ne ispune minimalnu tjednu satnicu.
Uz to, Leon se osvrnuo i na još jedan važan element kojeg gledamo kad tražimo poslove, a to je: gdje je posao? Lokacija drugih sličnih poslova nije mu odgovarala, jer bi puno vremena trošio na putovanje, a Iskon se istaknuo dobrom lokacijom. Upozorio je i na čest ‘red flag‘ u oglasima za studentske poslove – sumnjivi oglasi koji ne daju puno informacija o tome što će se zapravo raditi jednom kad se posao dobije.
Filipovo iskustvo, s druge strane, primjer je još jednog načina na koji često pronalazimo poslove – preko prijatelja. Za Iskon je čuo od prijateljice koja je tamo već radila. Našao se s njom baš u periodu kad je razmišljao o promjeni posla, a njeno iskustvo pomoglo mu je da se odluči prijaviti na oglas za posao.
– Kako je ona osoba visokih standarda koja zna što želi i ne prihvaća manje od toga, prošlo mi je kroz glavu: ako je Iskon uspio zadovoljiti njene standarde, onda će i moje, rekao je uz smijeh Filip.
Što ako smo nervozni prije razgovora za posao?
Naši sugovornici ispričali su nam i kako izgleda proces prijave na posao. Nakon što je Leon poslao životopis i motivacijsko pismo za posao u Iskonu, nije bio siguran koliko će morati čekati na odgovor. No, pozitivno se iznenadio.
– Doma sam pogledao na YouTube-u neke tips and tricks kako odraditi razgovor. Zapravo sam shvatio da je najbolje to zamisliti kao da idem s frendicom na kavu. Na razgovoru me voditeljica pitala da se predstavim, a ja sam se toliko uživila da smo mi na kavi, da me na kraju više nije imala što dodatno pitati, podijelio je Leon.
Samo sat vremena nakon razgovora su ga nazvali i ponudili mu posao, dodao je, a slično iskustvo imala je i Lucija. Svo troje su dobili posao u odjelu teleprodaje postojećim korisnicima. Teleprodaja je čest posao koji se nudi studentima, a može zvučati stresno, jer nam je prva pomisao kako on uključuje zvanje nepoznatih ljudi kojima pokušavamo prodati razne usluge. No, u Iskonu to nije slučaj, objasili su nam studenti.
– Moja prodaja ne uključuje zvanje nepostojećih korisnika. Ja zovem korisnike koji su već kod Iskona. Zovem ih primarno zbog produljenja ugovora, poboljšanja usluge, a onda u samom pozivu, u razgovoru sa korisnikom, pokušam ispitatiti ima li potrebe za proširenjem paketa ili nekakvim dodatnim uslugama koje do sada nije imao. To smo motivirani raditi jer bonus na plaću nas potiče na slušanje, ispitivanje korisnikovih potreba, naveo je Filip.
Kako kombinirati posao i faks?
Najvažnije pitanje s kojim se susretnu svi studenti prije nego potraže posao jest: kako žonglirati svim obvezama? Lucija je trenutno upisala parcijalnu godinu pa sad više vremena provodi na poslu nego na faksu, ali prošle godine to nije bio slučaj.
– Prošle sam godine bila podjednako, možda i više na faksu. Tu je ta fleksibilna satnica jako dobro došla. Sada sam petkom uključena na faks jer imam taj predmet koji me jako zanima, ostale sam već odslušala, tako da tu ću samo učiti za ispite. Zato sada grinde-am za puno veću plaću nego kada sam radila manje, rekla je studentica uz smijeh.
Sličan tempo imaju i Filip i Leon, rekli su. U početku mu je bilo teško balansirati tim obvezama, objasnio je Leon, no priznaje da je tu ‘kumovala’ njegova sklonost ljenčarenju. S vremenom se bolje organizirao i navikao na cjelodnevnu proaktivnost, objasnio je.
– Imam predavanja svaki dan, ali sam radio od prvog dana fakulteta, malo sam radoholičar. Nekad je teško balansirati, posebno u vrijeme kolokvija. Nekad ih je u istom tjednu po 3-4. Tad se pitam hoću stavit smjenu ili ipak neću? Hoću stići? Kad stavim smjenu dođem doma umoran, ali meni osobno je bolje kad imam više obaveza jer sam onda učinkovitiji, rekao je Leon, a naši su se sugovornici složili kako fleksibilna satnica puno pomaže u balansiranju svim obvezama.
Danas niti nije moguće samostalno financirati studentski život bez studentskog posla, dodala je Lucija. Smatra da je životni standard u Zagrebu skup, posebno studentima koji iznajmljuju stanove. S njom su se složili i naši drugi sudionici.
S Leonom, Lucijom i Filipom razgovarali smo i o tome misle li da će im studentski poslovi jednog dana koristiti u životopisu, što su na njima naučili, a da će im koristiti u karijeri. Pitali smo ih i na što su potrošili prvu plaću, o horor pričama s posla, ali i onim najljepšim trenucima u Iskonu. Cijeli razgovor poslušajte ispod, a više o mogućnostima zapošljavanja u Iskonu pogledajte ovdje.
Sadržaj je nastao u suradnji Native studija portala srednja.hr i Iskona
Pročitajte i ostale tekstove koje smo napisali na temu studiranja i rada:
Najbolji gafovi sa studentskih poslova: ‘Umjesto Prosieben, kupcu sam rekao prosje*en’
Mijenjaju li teleprodavači boju glasa kada vas zovu? Evo razlike u odnosu na žene i muškarce
Bez studentskog posla se ne može, ali kako balansirati svim obvezama? ‘U početku je bilo teško’