Pretraga

Karla Šitić jedina hrvatska osvajačica medalje s prošlogodišnje Univerzijade

A- A+

Karla Šitić je 21-godišnja studentica Kineziološkog fakulteta u Splitu te plivačka maratonka. Buduća profesorica tjelesne i zdravstvene kulture, već je s 20 godina nastupila u plivačkom maratonu na Olimpijskim igrama u Londonu, gdje je zauzela sjajno 12. mjesto. Uz to je nastupila i na prošlogodišnjoj Univerzijadi u ruskom Kazanu. Tamo je bila jedina medaljom ovjenčana hrvatska sportašica. Osvojila je broncu u plivačkoj utrci na deset kilometara i tako posljednjeg dana Univerzijade upisala Hrvatsku na mapu 70 zemalja koje su osvojile medalje. O sportskim i životnim ambicijama, budućim natjecanjima te prisjećanju na Olimpijske i Univerzitetske igre govori nam Karla.

Foto: Privatna arhiva Karle Šitić

Karla Šitić je hrvatska plivačka maratonka, koja je sa svojih 21-godinu, već nastupila na Olimpijskim igrama u Londonu, na Univerzijadi u Kazanu te na nekoliko svjetskih i europskih plivačkih maratona. Ova studentica Kineziologije u Splitu, na prošlogodišnjoj je Univerzijadi u Rusiji bila i jedina hrvatska, medaljom ovjenčana sportašica. Ovaj podatak je utoliko snažniji i značajniji, jer je broncu na maratonu od deset kilometara osvojila posljednjeg dana natjecanja i tako Hrvatsku upisala na kartu 70 zemalja s odličjima u Kazanu. Sama nam otkriva što su ovi uspjesi značili za nju, kakvi su joj prioriteti te neki budući izazovi.

Izdvojeni članak

Naša najmlađa olimpijka utrkom u ledenom oceanu do Olimpijskih igara

Medalju na Univerzijadi osvojila unatoč ozbiljnoj ozljedi na fakultetu

Karla dolazi iz plivačke obitelji, budući da joj se i otac Slaven natjecao u ovom sportu, a on je sada i trener u Hrvatskom savezu daljinskog plivanja. Mlada studentica Kineziologije također je odlučila krenuti očevim stopama te joj za sada dobro ide.

– Kad sam počela trenirati plivanje, plivala sam isključivo bazenske discipline. Maraton je došao tek kasnije. Počela sam sa 1.5 kilometar, a onda sam pomalo nastupala i na većim maratonima u okviru Cro-Cupa.
Na svjetskim i europskim prvenstvima nastupala sam na 5,10 i 25 kilometara, govori nam Karla Šitić.

No Olimpijske igre dobile su posebno mjesto u njenom srcu. U londonskom Hyde Parku je u utrci na 10 kilometara osvojila izvrsno 12. mjesto.

– Nastup na Olimpijskim igrama definitivno je nešto najbolje što mi se dogodilo u sportskom svijetu. Sam dolazak u selo bio je doživljaj za sebe, a utrka pred tolikom publikom, gdje sam predstavljala svoju domovinu, neopisiv je osjećaj, prisjeća se 21-godišnja Splićanka.

Izdvojeni članak

Top sportašica: Anita Kelava (15) među najperspektivnijim košarkašicama u Europi

No, Karla je svojim pothvatom na prošlogodišnjoj Univerzijadi u ruskom Kazanu, donijela dosta dobroga hrvatskom studentskom sportu na općoj razini. Naime ona je osvojila jedinu medalju za Lijepu našu.

– Univerzijada je isto tako mnogo značila za mene, tim više što sam mjesec dana prije nastupa ozbiljno ozlijedila koljeno na gimastici pri Kineziološkom fakultetu. Zadobila sam rupturu prednjeg križnog ligamenta i oba meniskusa.

Tako da sam svoje pripreme za natjecanje odradila u Splitskim toplicama, kroz smijeh govori Karla.
– Nakon toga nisam bila sigurna hoću li uopće doživjeti Kazan, a o medalji da i ne govorim. Jednostavno jaka želja i pomisao na to što sam sve prošla su me vodili kroz utrku i uspjela sam, zaključuje Šitićeva.

Karla je prošle godine isplivala najdulji maraton na svijetu – vrtoglavih 88 kilometara

Kao što smo već napomenuli Karla je imala nekolicinu izvrsnih pothvata u svojoj kratkoj plivačkoj karijeri. Jednim od njih se upisala u povijest hrvatskog daljinskog plivanja. Naime ona je prva hrvatska plivačica koja isplivala najdužu utrku prošle godine. Radi se o maratonu u Argentini, Hernandarias – Parana, odnosno 88 kilometara. Pri tome je osvojila sjajno četvrto mjesto. No nastupa i dalje i u kratkim disciplinama.

– Još uvijek nastupam na državnim prvenstvima za plivački klub Grdelin u disciplinama 400,800,1500m slobodno,200m leptir i 400m mješovito. Treninzi su naporni. Svakodnevni po 2-3 puta, dugotrajni i naporni u psihičkom i fizičkom smislu, pojašnjava Karla.

Na trećoj je godini preddiplomskog studija Kineziološkog fakulteta u Splitu, a otkrila nam je koji joj životni prioritet.

– Plivanje je uvijek bilo prioritet, zato sam i odabrala ovaj studij. Ali jako mi je bitno i da uspješno završim fakultet jer bih jednog dana voljela raditi u struci, govori Karla.

Izdvojeni članak

Top sportašica: Helenna Hercigonja-Moulton uspješna studentica novinarstva i nogometna reprezentativka Hrvatske

Foto: Privatna arhiva Karle Šitić

Otac nastupio na Univerzijadi 1987. u Zagrebu, Karla ima veliku želju okušati se na ‘domaćoj’ 2016.

Sljedeća utrka na kojoj bi Karla trebala nastupiti je početkom travnja u Meksiku, gdje se pliva svjetski kup. No, zbog iznimno visokih troškova puta, to još nije sigurno. Iduće je godine Univerzijada u Južnoj Koreji.

– Rano je još za planirati sljedeću godinu, ali mislim da ću nastupiti na sljedećoj Univerzijadi u Gwangju ukoliko se ne bude poklapala sa svjetskim prvenstvom, a ujedno i kvalifikacijama za sljedeće Olimpijske igre, iskrena je Karla Šitić.

Otac Slaven je nastupio na Univerzijadi 1987. godine, održanoj u Zagrebu, a i Karli je velika želja zaplivati pred domaćom publikom.

– Smatram da će organizacija Europske univerzijade u Zagrebu i Rijeci 2016. mnogo značiti za studentski sport u Hrvatskoj, ali i za sport općenito.
Sport se treba promovirati u svakom smislu, a ovakav događaj je nešto uistinu predivno jer okuplja veliki broj mladih ljudi koji dijele isti osjećaj povezanosti i pripadnosti, predanosti sportu i edukaciji, zaključuje Karla.