Karla Šitić jedina hrvatska osvajačica medalje s prošlogodišnje Univerzijade
Karla Šitić je 21-godišnja studentica Kineziološkog fakulteta u Splitu te plivačka maratonka. Buduća profesorica tjelesne i zdravstvene kulture, već je s 20 godina nastupila u plivačkom maratonu na Olimpijskim igrama u Londonu, gdje je zauzela sjajno 12. mjesto. Uz to je nastupila i na prošlogodišnjoj Univerzijadi u ruskom Kazanu. Tamo je bila jedina medaljom ovjenčana hrvatska sportašica. Osvojila je broncu u plivačkoj utrci na deset kilometara i tako posljednjeg dana Univerzijade upisala Hrvatsku na mapu 70 zemalja koje su osvojile medalje. O sportskim i životnim ambicijama, budućim natjecanjima te prisjećanju na Olimpijske i Univerzitetske igre govori nam Karla.
Karla Šitić je hrvatska plivačka maratonka, koja je sa svojih 21-godinu, već nastupila na Olimpijskim igrama u Londonu, na Univerzijadi u Kazanu te na nekoliko svjetskih i europskih plivačkih maratona. Ova studentica Kineziologije u Splitu, na prošlogodišnjoj je Univerzijadi u Rusiji bila i jedina hrvatska, medaljom ovjenčana sportašica. Ovaj podatak je utoliko snažniji i značajniji, jer je broncu na maratonu od deset kilometara osvojila posljednjeg dana natjecanja i tako Hrvatsku upisala na kartu 70 zemalja s odličjima u Kazanu. Sama nam otkriva što su ovi uspjesi značili za nju, kakvi su joj prioriteti te neki budući izazovi.
Medalju na Univerzijadi osvojila unatoč ozbiljnoj ozljedi na fakultetu
Karla dolazi iz plivačke obitelji, budući da joj se i otac Slaven natjecao u ovom sportu, a on je sada i trener u Hrvatskom savezu daljinskog plivanja. Mlada studentica Kineziologije također je odlučila krenuti očevim stopama te joj za sada dobro ide.
– Kad sam počela trenirati plivanje, plivala sam isključivo bazenske discipline. Maraton je došao tek kasnije. Počela sam sa 1.5 kilometar, a onda sam pomalo nastupala i na većim maratonima u okviru Cro-Cupa.
Na svjetskim i europskim prvenstvima nastupala sam na 5,10 i 25 kilometara, govori nam Karla Šitić.
No Olimpijske igre dobile su posebno mjesto u njenom srcu. U londonskom Hyde Parku je u utrci na 10 kilometara osvojila izvrsno 12. mjesto.
– Nastup na Olimpijskim igrama definitivno je nešto najbolje što mi se dogodilo u sportskom svijetu. Sam dolazak u selo bio je doživljaj za sebe, a utrka pred tolikom publikom, gdje sam predstavljala svoju domovinu, neopisiv je osjećaj, prisjeća se 21-godišnja Splićanka.
No, Karla je svojim pothvatom na prošlogodišnjoj Univerzijadi u ruskom Kazanu, donijela dosta dobroga hrvatskom studentskom sportu na općoj razini. Naime ona je osvojila jedinu medalju za Lijepu našu.
– Univerzijada je isto tako mnogo značila za mene, tim više što sam mjesec dana prije nastupa ozbiljno ozlijedila koljeno na gimastici pri Kineziološkom fakultetu. Zadobila sam rupturu prednjeg križnog ligamenta i oba meniskusa.
Tako da sam svoje pripreme za natjecanje odradila u Splitskim toplicama, kroz smijeh govori Karla.
– Nakon toga nisam bila sigurna hoću li uopće doživjeti Kazan, a o medalji da i ne govorim. Jednostavno jaka želja i pomisao na to što sam sve prošla su me vodili kroz utrku i uspjela sam, zaključuje Šitićeva.
Karla je prošle godine isplivala najdulji maraton na svijetu – vrtoglavih 88 kilometara
Kao što smo već napomenuli Karla je imala nekolicinu izvrsnih pothvata u svojoj kratkoj plivačkoj karijeri. Jednim od njih se upisala u povijest hrvatskog daljinskog plivanja. Naime ona je prva hrvatska plivačica koja isplivala najdužu utrku prošle godine. Radi se o maratonu u Argentini, Hernandarias – Parana, odnosno 88 kilometara. Pri tome je osvojila sjajno četvrto mjesto. No nastupa i dalje i u kratkim disciplinama.
– Još uvijek nastupam na državnim prvenstvima za plivački klub Grdelin u disciplinama 400,800,1500m slobodno,200m leptir i 400m mješovito. Treninzi su naporni. Svakodnevni po 2-3 puta, dugotrajni i naporni u psihičkom i fizičkom smislu, pojašnjava Karla.
Na trećoj je godini preddiplomskog studija Kineziološkog fakulteta u Splitu, a otkrila nam je koji joj životni prioritet.
– Plivanje je uvijek bilo prioritet, zato sam i odabrala ovaj studij. Ali jako mi je bitno i da uspješno završim fakultet jer bih jednog dana voljela raditi u struci, govori Karla.
Otac nastupio na Univerzijadi 1987. u Zagrebu, Karla ima veliku želju okušati se na ‘domaćoj’ 2016.
Sljedeća utrka na kojoj bi Karla trebala nastupiti je početkom travnja u Meksiku, gdje se pliva svjetski kup. No, zbog iznimno visokih troškova puta, to još nije sigurno. Iduće je godine Univerzijada u Južnoj Koreji.
– Rano je još za planirati sljedeću godinu, ali mislim da ću nastupiti na sljedećoj Univerzijadi u Gwangju ukoliko se ne bude poklapala sa svjetskim prvenstvom, a ujedno i kvalifikacijama za sljedeće Olimpijske igre, iskrena je Karla Šitić.
Otac Slaven je nastupio na Univerzijadi 1987. godine, održanoj u Zagrebu, a i Karli je velika želja zaplivati pred domaćom publikom.
– Smatram da će organizacija Europske univerzijade u Zagrebu i Rijeci 2016. mnogo značiti za studentski sport u Hrvatskoj, ali i za sport općenito.
Sport se treba promovirati u svakom smislu, a ovakav događaj je nešto uistinu predivno jer okuplja veliki broj mladih ljudi koji dijele isti osjećaj povezanosti i pripadnosti, predanosti sportu i edukaciji, zaključuje Karla.