Knjiga tjedna: Ako studirate ili živite u Zagrebu, ‘Mirna ulica, drvored’ pravo je štivo za vas
Serijal Knjiga tjedna nastavljamo s hrvatskom autoricom Nadom Gašić i njezinom ‘Mirna ulica, drvored’. Za sve koji studiraju u Zagrebu i zanima ih nešto više o gradu i njegovoj povijesti, ali uz obilježja krimića, ovo je definitivno knjiga za vas. Krimić smješten u zagrebačku Martićevu ulicu u ranu 2003. godinu prikazuje karakteristična obilježja stanovnika Zagreba, kao i njegovih ulica. Isprepleteno je to pak nizom čudnih ubojstava u inače mirnoj ulici.
Zamislite da je 2003. godina i da živite u mirnoj zagrebačkoj ulici s drvoredom. Zapravo je to negdje tamo kraj Martićeve. I u tu inače mirnu ulicu zavuče se ubojstvo. Pa još jedno. Tako dobivate roman ‘Mirna ulica, drvored’ Nade Gašić i novu knjigu tjedna.
Jutarnje kave i mise, šetnja Maksimirom – miris ‘starog’ Zagreba
U noći netko ubija Emanuela Pongračića i to uz pomoć sunčanih naočala, a ubrzo nakon toga događa se još jedno ubojstvo. Jesu li stanari te ulice, karakteristični stanovnici Zagreba koji inače uglavnom odlaze samo na posao, tržnicu i nečiji sprovod, zapravo ubojice? Ili je sve tek puka slučajnost?
Samo je to kratki prikaz ovog djela koje, iako primarno obilježeno radnjom ubojstava, na detaljan način prikazuje život Zagrepčana u to doba, ali i kako je izgledao sam grad. Odlazak na kave, jutarnje mise ili u šetnju Maksimirom. Sve te opise pronaći ćete u djelu Nade Gašić.
Izdvojeni citat iz knjige
– Dugo se poznajete?
– Dugo.
-Dugotrajna prijateljstva su čudna. Izjedaju čovjeka dosadom, ponavljanjem i tema i replika. Kad se prekinu, nedostaju ko stari, široki pulover. Ako ste ga se riješili prije no što se totalno raspao, žalit ćete za njim čitavog života.
– Pa Marino jest baš jedan takav stari pulover Ima rupa, nagrizli su ga moljci, ali je još prerano za smeće.
– Držite se tog pulovera. Prazan stan je ukleta špilja. Goli strah vam postaje zao sustanar. Vreba iza odškrinutih vrata ormara, sudoperi dobivaju oblik razjapljenih usta.
Čitajte dnevničke zapise i crteže u knjizi jer su oni ključni
I daleko je ta mirna ulica s drvoredom od idilične. U toj ulici, ispred zgrada i kuća gdje žive likovi knjige, nalazi se ogromni kup smeća. Tu su i stari frižideri i veš mašine. Malo odlagalište. Možete samo zamisliti taj smrad uz velike vrućine s kojima se bore Zagrepčani toga ljeta. Djelo bih inače opisao kao doista inkluzivno jer se dotiče i teme migranata, pa čak i LGBT+ tematike. Naime, glavni likovi dvojica su muškaraca koji žive zajedno kao cimeri, a naravno da je to odmah prvi trač da su oni ‘pederi’. Dubinski, taj trač pokazuje koliko se još treba boriti da se dvojicu muškaraca koji su cimeri odmah ne naziva ljubavnim parom.
Stari Zagrepčani, pokazuje ova knjiga, voljeli su ispijati kave i tračati. Ubojstva ih zbunjuju, svatko krivi nekog drugog, a zapravo svi međusobno ispijaju kavice ili idu na sprovod kad umre netko iz susjedstva. Jer to se od susjeda i očekuje, što će inače drugi susjedi reći? I nemojte da vas obeshrabre dnevnički zapisi i crteži koji su dio ove knjige. Nemojte ih preskakati jer su oni neizostavni dio raspleta i kada pročitate cijelu knjigu, vjerujte mi, vraćat ćete se upravo na te dijelove.
O autorici
Više iz serijala ‘Knjiga tjedna’:
Psihološki triler ‘Farma’ pročitat ćete u jednom dahu i ostati u šoku od obiteljskih tajni
Zamislite, pronađete ljubav koju ćete čuti i vidjeti samo jednom godišnje, ‘9. studenoga’
Roman ‘S ljubavlju, Simon’ inspirativan je, pun humora i bolji od filma
Knjiga tjedna: Malog princa svatko bi trebao pročitati barem jednom godišnje, izvor je inspiracije