Knjiga tjedna: Malog princa svatko bi trebao pročitati barem jednom godišnje, izvor je inspiracije
Ako bi me netko pitao koju knjigu treba pročitati barem jednom godišnje, a vjerujem da svatko ima jednu takvu knjigu, moj odgovor bez sumnje bio bi Mali princ. To je jedna od onih knjiga koju ćete razumjeti u svakoj fazi života, ali uvijek će imati drukčije značenje. Inspiraciju koju daje Mali princ izvanredna je. Zato vas u ovom tjednu podsjećam da zavirite u svijet Malog princa.
‘Zbogom, reče lisica. Evo moje tajne. Vrlo je jednostavna. Dobro se vidi samo srcem. Bitno je očima nevidljivo’. Poznati je to citat iz Malog princa, ali Mali princ puno je više od tog citata. Antoine de Saint-Exupéry u Malom princu svijet promatra na vrlo jednostavan, ali ujedno dubok način. Mogli bismo reći da svijet vidi i kao svojevrsnu kritiku na svijet odraslih.
Alegorija za odrasle, fantastika za djecu
Svaki citat u Malom princu možemo shvatiti doslovno i nećemo biti u krivu, ali kada ga shvatimo i metaforički vrijednost je još veća. Radnja Malog princa sastoji se od pripovjedača kojem se zrakoplov pokvari usred pustinje. Susreće Malog princa, dječaka koji živi negdje daleko, na nekom drugom planetu. Tamo može pričati s biljkama i životinjama, a jedina opasnost koja prijeti jesu baobabi. Treba ih čistiti ujutro dok ne narastu jer bi u protivnom mogli uništiti planet.
Ovaj kratki roman pun je alegorija koje odraslog čitatelja potiču na razmišljanje, a opet pun fantastike koja često mami dječju čitateljsku publiku. Mali princ živi na drugom planetu, daleko od Zemlje, pa tako i daleko od postavljenih pravila ili ustaljenih normi. Njegov pogled na Zemlju i ljude zapravo bi mogao biti jedan pošten i objektivan sud o nama, ljudima. ‘Pusto je i među ljudima’, rekao bi Mali princ.
Izdvojeni citati iz knjige
‘Gdje su ljudi, najzad će mali princ. Čovjek je pomalo osamljen u pustinji… Osamljen je i među ljudima, dobaci zmija. Ljudi? Mislim da ih ima šestero ili sedmero. Davno sam ih vidio. Ali nikad ne znaš gdje ćeš ih naći. Lutaju kako ih vjetar nosi. Nemaju korijenja i to im uvelike smeta’.
‘Budeš li, recimo, dolazio u četiri sata poslije podne, ja ću već od tri sata biti sretna’.
‘Takvi su oni. Ne treba se na njih ljutiti. Djeca moraju biti obzirna prema odraslima’.
Alegorijska priča o ljubavi čiji žanr nije bitan
Mali Princ ponekad je i izborna lektira u osnovnoj školi, uglavnom u osmom razredu. Možda još u tom razdoblju ne možemo shvatiti cijelu poantu Malog princa, ali svakako je tada vrijeme kada bismo Malog princa prvi put trebali upoznati. Pamtit ćemo ga po nekim drugim karakteristikama, možda ne toliko metaforički kao što na njega gledamo kasnije. I to je sasvim u redu jer u svakoj životnoj fazi na Malog princa gledat ćemo drukčije, ali uvijek s dozom osobnosti.
‘Le Petit Prince’, ‘The Little Prince’ ili pak ‘El principito’ jednostavno na svim jezicima dobro zvuči. Dubravka Zima u pogovoru Malog princa govori kako je Mali princ alegorijska priča o ljubavi čiji žanr ne možemo točno odrediti. Je li to dječja književnost ili književnost za odrasle? To nije ni bitno jer Malog princa interpretiramo sami u svom kontekstu. Kao što je to i obično u književnosti. ‘I nijedan odrasli nikada neće shvatiti koliko je to važno’, zaključio bi Mali princ.
O autoru
Više iz serijala ‘Knjiga tjedna’:
Psihološki triler ‘Farma’ pročitat ćete u jednom dahu i ostati u šoku od obiteljskih tajni
Zamislite, pronađete ljubav koju ćete čuti i vidjeti samo jednom godišnje, ‘9. studenoga’
Roman ‘S ljubavlju, Simon’ inspirativan je, pun humora i bolji od filma