Pretraga

Loše spavate? Testirala sam metode za bolji san, evo što stvarno pomaže

A- A+

U tijeku su posljednji ispiti na faksevima, a uz učenje, obveze na studentskim poslovima i održavanje društvenog života, ne preostaje nam previše vremena za kvalitetan san. Dodajte na to i ljetne vrućine i imate recept za neispavanost. Kako bismo preživjeli ispitne rokove, testirali smo neke metode za bolji san. Imamo točne podatke koji pokazuju što je stvarno od pomoći.

HUAWEI WATCH FIT 3

Isprobala sam metode za bolji san, a rezultate sam pratila pomoću HUAWEI WATCH FIT 3 pametnog sata | Foto: srednja.hr

Ljetni ispitni rok bliži se svom kraju. Za studente to znači vrhunac neprospavanih noći, bdijenja nad literaturom i litre popijene kave. Paradoksalno, upravo u ovo vrijeme bismo trebali biti najodmorniji, jer loš san i učenje stvarno nisu dobra kombinacija.

Za ilustraciju, osoba koja je bila budna 17 sati ima jednake kogitivne sposobnosti kao osoba koja u krvi ima 0,05 promila alkohola, pronašlo je istraživanje objavljeno u časopisu Nature. To je ekvivalent otprilike dva popijena piva za žene ili tri za muškarce. Dakle, žrtvujete li san za pokoji sat kampanjskog učenja više, zapravo si činite više štete nego koristi.

Iako stres oko ispita u kombinaciji s ljetnim vrućinama stvarno otežavaju kvalitetan san, on nam je neophodan. Odlučila sam, zato, testirati nekoliko metoda za problem nesanice i bolji san. Internet je pun savjeta, ali odabrala sam one koji se najčešće daju: lagana vježba, meditacija, topla kupka prije spavanja, odlazak u krevet bez ekrana uz čitanje knjige.

Odabrala sam alat za mjerenje

Da rezultate ne bih temeljila na svom subjektivnom dojmu, posegnula sam za novim HUAWEI WATCH FIT 3 pametnim satom. Riječ je o uređaju koji precizno mjeri kvalitetu sna tako što prati broj otkucaja srca, zasićenost kisika u krvi, brzinu disanja i abnormalno disanje. Nisam puno dvojila već sam ga pričvrstila po uputama na ruku iznad zapešća i bacila se u testiranje.

Prva noć bila je, kao u pravim istraživanjima, kontrolna. Drugim riječima, prije spavanja sam radila sve što bih radila i inače. Bila je subota, stoga sam otišla na druženje s ekipom, a potom se pripremila za krevet. To je uključivalo i barem pola sata zurenja u mobitel (TikTok ovisnosti, gledam u tebe).

Dok sam spavala, svo vrijeme mi je na ruci bio HUAWEI WATCH FIT 3. Zahvaljujući tome što je iznenađujuće tanak, jako je udoban i nakon nekog vremena ga uopće nisam osjećala. Prije nego sam utonula u san, spojila sam ga s mobitelom, a taj je proces jako jednostavan.

Na mobitel sam instalirala Huawei Health aplikaciju, pokrenula sat, skenirala QR kod i to je bilo to. HUAWEI WATCH FIT 3 se može spojiti i na iPhone uređaje, kao i na androide, a ja sam ga uparila s mojim android mobitelom.

Huawei WATCH FIT 3

Za praćenje kvalitete sna, ali i drugih odrednica zdravlja, koristila sam novi HUAWEI WATCH FIT 3 | Foto: srednja.hr

Dobra kvaliteta sna, ali…

Zaspala sam oko 1 sat u noći. Bilo mi je teško utonuti u san, a imala sam osjećaj da spavam isprekidano, odnosno da se često budim. Ujutro sam se probudila i dalje poprilično umorna, zato me pogled na pametni sat malo iznenadio.

Ujutro me u Huawei Health aplikaciji dočekao izvještaj koji mi je otkrio da sam spavala bolje od 87 % korisnika. Za kvalitetu sna sam dobila 83 boda. Vidjela sam točno vrijeme provedeno spavajući, kao i grafove koji su pokazivali koliko je dugo trajao lagani, duboki i REM san.

Dublji pogled u aplikaciju potvrdio je ono što sam i sama procijenila, a to je da sam spavala dosta isprekidano. Tako me aplikacija upozorila da itekako imam prostora za poboljšanje.

– Kvaliteta tvog sna je bila dobra. Ipak, ocjena za neprekinuti duboki san ti je 67, što je nisko. Duboki san je bio isprekidan. Prekidi u snu utječu na osjećaj umora i letargije te utječu na pamćenje, pročitala sam u Huawei Health aplikaciji.

U tom grmu, dakle, je ležao zec. Trebala bih poboljšati kvalitetu dubokog sna, jer umor i loše pamćenje su baš suprotno od onog što želim postići. Vrijeme je bilo za drugi korak, a to je testiranje metoda kojima ću riješiti svoj problem.

HUAWEI WATCH FIT 3

Huawei Health aplikacija pokazala mi je analizu kvalitete sna i disanja tijekom kontrolne noći | Foto: srednja.hr

Vježbala sam i meditirala

Usprkos umoru, čekao me ispunjen dan, a u svoj sam raspored ubacila i dvije aktivnosti koje mi je Internet savjetovao kako bih bolje spavala. Prva od njih je tjelovježba, stoga sam se zaputila do svoje lokalne teretane.

HUAWEI WATCH FIT 3 i tu je bio itekako od koristi. Ovaj pametni sat nudi različite programe vježbanja, a svo vrijeme prati i bilježi bitne parametre poput otkucaja srca, zasićenosti krvi kisikom ili rutu kretanja, ako volite trčati vani. Ja sam za početak trčala na traci pa sam u programu vježbi odabrala tu opciju.

Nakon toga sam odradila trening snage, a sat je svo vrijeme bilježio vrijeme, otkucaje srca i potrošene kalorije. Po završetku sam mogla vidjeti izvještaj u kojem sam vidjela koliko sam kilometara otrčala, brzinu kretanja, kretanje otkucaja srca i druge zanimljive podatke.

Huawei pametni sat pokazao se vrlo praktičnim za praćenje treninga i zbog svog dizajna. Dolazi s modernim kvadratnim dizajnom zbog čega je njegov ekran poprilično velik. U svakom sam trenutku vidjela sve potrebne informacije, čak i pod jakim svjetlom sunca. To što je ekran velik, nikako ne znači da je sat neudoban, upravo suprotno. Sam sat je vrlo tanak, a silikonski remeni vrlo su meki i udobni, pa s vremenom i zaboraviš da ti je sat na ruci.

HUAWEI WATCH FIT 3

Dizajn novog HUAWEI WATCH FIT 3 pametnog sata | Foto: srednja.hr

Na kraju, prije spavanja čekala me i meditacija. Ovaj dio eksperimenta mi je teže pao, jer meditacija nije nešto što inače prakticiram, iako sam svjesna da je korisna. Zato sam instalirala aplikaciju koja me vodila kroz petnaestak minuta meditacije. Priznajem, nisam imala dovoljno samokontrole da nakon toga ne uzmem mobitel u ruke.

Rezultati u Huawei Health aplikaciji su pokazali poboljšanje. Za kvalitetu sna sam dobila 83 boda, tri boda više nego prethodnog dana, a aplikacija me izvijestila da je to bolje od 71 % drugih korisnika. Ipak, ključna stvar ostala je nepromijenjena, a to je kvaliteta dubokog sna u kojem sam provela samo sat i 40 minuta. Za tu sam metriku dobila 67 bodova, baš kao i prethodne večeri.

Kad bih morala za to pronaći krivca, rekla bih da sam spavala prekratko, no preostalo mi je još dva asa u rukavu. Hoće li me polazak u krevet bez ekrana spasiti od lošeg sna?

HUAWEI WATCH FIT 3

Huawei Health aplikacija pratila me dok sam trčala, samostalno vježbala i spavala | Foto: srednja.hr

Ići spavati bez ekrana nije lako

Za zadnji dan svog eksperimenta predvidjela sam uvođenje dva rituala u svoju noćnu rutinu – opuštajuća kupka i odlazak u krevez bez ekrana, ali s knjigom u ruci. Internet savjetuje da kupka bude topla, no s obzirom na ljetne temperature procijenila sam da je prihvatljivo ovaj savjet malo modificirati.

Nemate li doma kadu i tuš je okej, savjetuju, a svoje iskustvo opuštanja možete oplemeniti dodatkom mirišljavih svijeća ili esencijalnih ulja. Ova mi se metoda, priznajem, poprilično svidjela, jer kad sam se našla u krevetu osjećala sam se puno opuštenije.

Kao što sam odlučila, ovaj put nisam posegnula za mobitelom, ali i ovdje imam jedno priznanje. Velik sam obožavatelj e-čitača koji, iako tehnički imaju ekran, nisu jako štetni za oči. Uz to, sama činjenica da čitam, a ne zurim u društvene mreže, dovoljna je da me opusti prije spavanja, pravdala sam se.

Čitanje nije dugo trajalo jer sam brzo zaspala, a izvještaj kojeg je generirao HUAWEI WATCH FIT 3 to je i pokazalo. Brzo sam utonula u san, pa iako sam za kvalitetu sna dobila 78 bodova, dakle dva manje nego noć prije, ujutro sam se osjećala poprilično okej.

Opuštanje kupkom i čitanje pokazale su mi se kao učinkovite metode, jer su me zaista opustile pa sam brzo zaspala. Da sam spavala duže od šest sati, a posve je moja krivica što nisam, jer sam rano ujutro imala obveze i nisam dovoljno rano pošla u krevet, sigurna sam da bi rezultat bio još i bolji.

HUAWEI WATCH FIT 3

Huawei Health aplikacija bilježila je rezultate trećeg dana mog eksperimenta – kvalitetu sna i razinu stresa kroz dan | Foto: srednja.hr

Kako bolje spavati?

Moj je eksperiment bio kratak i na temelju njega niti jedan pametni znanstvenik ne bi donosio zaključke. Stavimo li znanost po strani, na svojoj koži sam se uvjerila da loš san dovodi do manjka koncentracije, iritabilnosti i problema s pamćenjem.

Savjeti koje sam isprobala su mi pomogli da puno brže utonem u san, bila sam opuštenija tijekom dana i općenito bolje volje. Želite li zaista osjetiti njihovu učinkovitost na svojoj koži, preporučam vam da ih prakticirate duže od dva dana. Za kvalitetan san potrebno je stvoriti zdrave navike oko odlaska u krevet, mišljenja sam.

 

Izvještaji koje je generirao moj HUAWEI WATCH FIT 3 potaknuli su me da se kvalitetnom snu zaista posvetim, a metode koje sam probala postat će moje nove navike. Uz to, dojmile su me se i ostale mogućnosti praćenja zdravlja koju pametni sat otvara, kao što su praćenje stresa, tjelovježbe, broja koraka napravljenih u danu ili koliko se često ustajem, pa sam zdrave navike odlučila uvesti i u druge sfere svog života.

Želite li i sami pratiti svoje zdravlje i san, ovdje istražite mogućnosti novog HUAWEI WATCH FIT 3 pametnog sata. Ako ste se ikad pitali pod kolikim su stresom studenti u vrijeme ispitnih rokova i to smo provjerili koristeći HUAWEI WATCH FIT 3, a rezultate pogledajte u videu ispod.

@srednja_hr Jeste ikada testirali pod kolikim ste stresom za vrijeme ispita? 👀 Mi smo to izmjerili uz pomoć HUAWEI WATCH FIT 3 pametnog sata i iznenadili smo se 😅 #srednjahr #dayinlife #stres #student #faks #huawei ♬ original sound – srednja_hr


Tekst je nastao u suradnji Native studija portala srednja.hr i Huawei-ja