Mnogi imaju problema s matematikom, zbog čega je ovaj predmet na samom čelu kada je u pitanju uzimanje privatnih instrukcija. No prema novom istraživanju, provedenom na VU University Medical Centru u Nizozemskoj, nesnalaženje u računskim operacijama, može biti uvjetovano manjkom hormona u majčinoj štitnoj žlijezdi tijekom trudnoće. Štoviše, ako je majci dok vas je nosila manjkalo hormona tiroksina, 60 posto su veće šanse da ćete biti slabi u matematici.
Matematika je školski predmet koji redovno zadaje glavobolju najvećem broju učenika. Razlog za takvu situaciju može biti isključivo to što ga se ne uči sistematski, no problem može biti i u nekim urođenim nedostacima, otkriva istraživanje provedeno na VU University Medical Centru u Nizozemskoj.
Manjak tiroksina za vrijeme trudnoće gotovo udvostručuje šanse da će dijete biti slab matematičar
Naime, ako je vašoj majci za vrijeme trudnoće manjkalo hormona štitnjače 60 posto su veće šanse da će dijete imati računskih problema kada dođe u školsku dob, nego ono čija je majka imala uobičajene razine hormona spomenute žlijezde, piše Daily Mail.
Treba reći da su istraživanja već prije pokazala da su žene s nedostatkom hormona tiroksina, podložnije situaciji rađanja djece čije će se mentalne sposobnosti sporije razvijati u tijeku ranog djetinjstva.
Saznanja s nizozemskog sveučilišta su prva koja dovode u vezu nedostatak spomenutih hormona s time kakve su sposobnosti dijeteta iz određenog predmeta u školi.
– Ostaje li ovaj problem postojan kod osobe i kada ona dođe u zrelu dob, ostaje nam za vidjeti. Mi ćemo nastaviti pratiti djecu kako bi dali odgovor i na to veliko pitanje, govori voditelj istraživanja doktor Martjin Finken.
Tim ovog liječnika mjerio je nivo tiroksina kod majki 1 196 zdave djece, u dobu kada su one bile 12 tjedana trudne.
Poslije rođenja, pratio se napredak djece do pete godine, kada su testirane njihove jezične te aritmetičke sposobnosti.
Tako je studija dokazala da petogodišnjaci, čije su majke u trećem mjesecu trudnoće lučile najniže količine tiroksina, imaju gotovo dvostruko više izgleda pokazati ispod prosječno matematičko znanje.
Rješenje su mlijeko i riba
Istraživači smatraju da je ovo istraživanje vrlo značajno jer će se u budućnosti moći hormonskim testom utvrditi, koje dijete u školi treba dodatne sate ili više pojašnjenja iz matematike.
U budućnosti će se možda provoditi i tretman dodavanja hormona, djeci kojoj nedostaje. Taj postupak se već činio u medicini, no u konkretnom slučaju nije dokazana povezanost hormonske dopune s rastom kognitivnih sposobnosti kod ljudi podvrgnutih tretmanu.
U komentaru studije britanski stučnjak za štitnjaču profesor John Lazarus, objašnjava da u ranoj trudnoći dijete nije u mogućnosti proizvoditi vlastiti tiroksin, nego ovisi o onom majčinom.
No profesor Lazarus navodi da je glavni sastojak tiroskina jod, koji se u većim količinama nalazi u mlijeku i ribi pa bi ga povećanim unosom ovih namirnica žene mogle proizvesti dovoljno. Naglasio je da trudnice bez ikakvih problema smiju unositi od 100 do 150 grama joda svakodnevno, a na taj način mogu spriječiti i eventualnu mentalnu slabost svoje djece, kada se rode.