Pretraga

Potvrđeno da Mars ima tekuću vodu: Sonda otkrila gdje ‘Crveni planet’ možda ima nastanjive uvjete

A- A+

Mars, otprije je znano, ima smrznutu vodu na svojim polovima. No, tekuća voda je uvjet za život. Stoga je znanstvenike razveselila vijest o tekućoj vodi na Marsu deset do 20 kilometara ispod zemlje. To su otkrili analizirajući rezultate više od 1.319 zabilježenih potresa. No, šanse za iskopavanje ove vode trenutno nisu prevelike zbog troškova.

Foto: Unsplash

Naš ‘crveni susjed’, planet Mars, godinama intrigira znanstvenike i ljubitelje znanstvene fantastike. Je li moguće nastaniti ljude tamo i je li možda nekoć ranije ovaj četvrti planet od Sunca u našem solarnom sustavu bio domaćin životu. Sve su to i dalje neodgovorena pitanja, ali ovih dana znanstvenici su objavili veliku vijest. Pronašli su rezervoar tekuće vode.

Mogući nastanjivi uvjeti duboko pod zemljom?

Ovaj zaključak stigao je iz nove analize podataka koje je prikupila NASA-ina sonda ‘Mars InSight’ koja je sletjela na taj planet još 2018. godine. Kako navodi BBC, sonda je poslana u sklopu četverogodišnje misije ‘Puls Marsa’ koja je završila 2022. godine. Preko seizmografa na sondi, znanstvenicima su slani podaci o vibracijama, odnosno potresima u dubini Marsa. No, analiza četverogodišnjih rezultata, pokazuju da to nisu potresi, već seizmički signali tekuće vode u stjenovitoj vanjskoj kori planeta. Iako je već od ranije poznato da Mars ima zamrznutu vodu na svojim polovima te vodenu paru u atmosferi, ovaj prvi pronalazak tekuće vode, iznimno je značajan.

– Bez tekuće vode nemate života. Dakle, ako na Marsu postoje nastanjivi uvjeti, oni bi mogli biti duboko pod zemljom, rekao je sudionik ovog istraživanja, profesor Sveučilišta Berkeley u Kaliforniji Michael Manga, prenosi BBC.

– Dakle, ako na Marsu postoje nastanjivi uvjeti, oni bi mogli biti duboko pod zemljom, dodao je profesor Manga.

Rezultati istraživanja objavljeni su u stručnom časopisu ‘Proceedings of the National Academy of Sciences‘. Profesor Manga je istaknuo i da su tehnike kojima je na Marsu pronađena voda, istovjetna tehnikama kojima se i na našem planetu traži voda u podzemlju. Može se koristiti i za pronalaske nafte i plina.

Izdvojeni članak

Zadatak dana: Zemlja ima jedan mjesec, a Mars dva, znate li kako se zovu?

Bušenje na deset kilometara preteško je i za Elona Muska

Tijekom svoje misije, Tijekom tog vremena sonda je zabilježila više od 1319 potresa. Prema podacima, tekuća voda na Marsu se nalazi na deset do 20 kilometara dubine vanjske kore. Dok je rover mogao analizirati vibracije samo ispod mjesta gdje je bio smješten, znanstvenici su optimistični da se tekuća voda nalazi diljem planeta. Ipak, bušenje rupe od deset kilometara na Marsu, ističe profesor Manga, bilo bi teško ‘čak i za Elona Muska’. Stoga ne treba očekivati skoru kolonizaciju Marsa.

Iako je površina Marsa već tri milijarde godine pustinja, ranija istraživanja Marsa ukazuju da je nekoć planet bio dom rijekama i jezerima. Pretpostavlja se da je dio vode nestao kada je Mars izgubio atmosferu. No i na samoj planeti Zemlji se velike zalihe vode nalaze u podzemlju. Stoga profesor Manga ukazuje da nije neobično da ista situacija vrijedi i za našeg crvenog susjeda.

– Razumijevanje vodenog ciklusa Marsa ključno je za razumijevanje evolucije klime, površine i unutrašnjosti, prokomentirao je značaj ovih rezultata voditelj istraživanja Vashan Wright s Oceanografskog instituta u San Diegu, prenosi BBC.