Mate Rimac priznao da bi teško stvorio tvrtku da ga jedan profesor iz srednje nije gurao
Mate Rimac je hrvatski poduzetnik, koji već u dobi od 29-godina posjeduje tvrtku čija se vrijednost procjenjuje na milijardu kuna. Njegova kompanija se bavi proizvodnjom softverskih rješenja za električna vozila, a ujedno i produkcijom dvaju supermoćnih modela električnih automobila, kao i električnog bicikla. No, ovaj danas uspješni mladi poduzetnik, mnogo toga u svojoj karijeri zahvaljuje profesoru Ivanu Vlainiću iz Srednje strukovne škole Samobor, koji ga je prema vlastitiom priznanju u emisiji Nedjeljom u dva prvo prepoznao, a onda i gurao u smjeru inovacija u elektrotehničkom, ali i mehatroničkom polju.
Mate Rimac je mladi hrvatski poduzetnik, koji u dobi od 29 godina posjeduje tvrtku s 250 zaposlenih ljudi iz 16 zemalja, a za određenim vrstama inženjera u stalnoj je potrazi.
Inače nije sklon čestim medijskim istupima, ali je u jučerašnjoj emisiji Nedjeljom u dva, rekao dosta o sebi i svojim školskim danima. Koji mu nisu bili jednostavni, osobito u osnovnoj.
Iz Njemačke se u Hrvatsku s obitelji vratio 2000., te je imao problem prilagoditi se životu u malom mjestu odnosno Samoboru, s obzirom da je do tada boravio u Frankfurtu.
Dodatnu mu je teškoću predstavljala okolnost da nije bio dobro prihvaćen među vršnjacima, štoviše dao je naslutiti kako je bio izložen raznim oblicima bullyinga, o kojima nije želio detaljnije progovarati.
No, u srednjoj školi se bolje snašao. Upisao je smjer mehatroničara te je njegovu sklonost inovacijama vrlo brzo prepoznao Ivan Vlainić, profesor elektrotehničke skupine predmeta u Srednjoj strukovnoj školi Samobor, koju je Rimac pohađao.
Inače profesor Vlainić je već 2000. godine pokrenuo Udrugu inovatora Samobor, unutar koje radi s učenicima koje u redovnoj nastavi prepozna kao nadarene.
Tako je prepoznao i Matu Rimca, kojeg je vodio na razna županijska, državna i međunarodna natjecanja, na kojima je Mate osvojio niz priznanja. Sve to profesoru Vlainiću, Rimac nije zaboravio ni 10-ak godina kasnije.
– Da toga nije bilo, da me profesor nije gurao i nagovarao da idem na natjecanja, tko zna bih li danas uopće bilo Rimac Automobila. Jako sam zahvalan na tome, rekao je Mate Rimac u Nedjeljom u dva.
Galerija 5 Fotografija
OtvoriZa neka od vrijednih priznanja i nagrada, (dio ste mogli vidjeti i u fotogaleriji iznad) koja je Mate Rimac osvojio u srednjoj školi i nakon nje, doznali smo u njegovoj tvrtci pa ćemo ih ovdje i pobrojati:
- FIA svjetski rekord za najbržih 1/8 milje koje je odvozilo električno vozilo u Kategoriji A, Grupa VIII (električna vozila), Klasa 3 (preko 1000 kg)
- FIA svjetski rekord za najbržih 1/4 milje koje je odvozilo električno vozilo u Kategoriji A, Grupa VIII (električna vozila), Klasa 3 (preko 1000 kg)
- FIA svjetski rekord za najbržih ½ kilometra koje je odvozilo električno vozilo u Kategoriji A, Grupa VIII (električna vozila), Klasa 3 (preko 1000 kg)
- FIA svjetski rekord za najbrži 1 kilometar koje je odvozilo električno vozilo u Kategoriji A, Grupa VIII (električna vozila), Klasa 3 (preko 1000 kg)
- FIA svjetski rekord za najbržu 1 milju koje je odvozilo električno vozilo u Kategoriji A, Grupa VIII (električna vozila), Klasa 3 (preko 1000 kg)
- Svjetski rekord Guinnessove knjige svjetskih rekorda za najbrže ubrzanje električnog vozila na 1/8 milje
- Svjetski rekord Guinnessove knjige svjetskih rekorda za najbrže ubrzanje električnog vozila na 1/4 milje
- 2014. godine odlikovan Redom Danice Hrvatske s likom Nikole Tesle za osobite zasluge u izumiteljstvu
- Rimac Automobili kao najbolji poslodavac u Hrvatskoj u 2014. godini, drugi najbolji u 2015. godini, treće mjesto u 2016. godini
- Zlatna VIDI e-novation nagrada za najbolji ICT proizvod u Hrvatskoj u 2011. godini, sustav upravljanja baterijom kod električnih vozila (Battery Management System)
- Zlatna Arca nagrada za inovacije u 2010. godini u području električnih vozila
- Kuala Lumpur – Malezija – „ITEX 2007″ – srebrna medalja za iGlove
- Zagreb – „INOVA 2007″ – AMS (Active Mirror System – sustav pomičnih retrovizora koji u vožnji eliminira mrtvi kut) – zlatna medalja i posebna nagrada žirija
- Natječaj za najbolji Business plan 2007, Zagreb, 1. mjesto
- Zlatna VIDI e-novation nagrada za najbolji ICT proizvod u Hrvatskoj u 2006. godini, iGlove (uređaj koji zamjenjuje tipkovnicu i kompjuterski miš)
- Eureka Brusseles „Eureka! 2006″ – Zlatna medalja za izum iGlove
- Budimpešta, Mađarska 2006 „Genius award”
- Nürnberg, Njemačka „Iena 2006″ – zlato i srebro
- Seoul, Južna Koreja – ISIE 2006 Najveća izložba inovacija – zlatna medalja
https://www.facebook.com/ucitelji.nastavnici.profesori/videos/vb.463769890394227/1381941671910373/?type=2&theater