Medicinska revolucija: VR može biti velika pomoć u obuci kirurga i liječenju pacijenata
Dok je veći dio svijeta upoznat s virtualnom stvarnošću kroz zabavu i igre, medicinska zajednica je počela otkrivati njene potencijalne koristi. Doktor Jake Shine, specijalizant treće godine ortopedije, koristio je VR slušalice kao sredstvo za obuku prije nego što je asistirao u svojoj prvoj velikoj operaciji zamjene ramena. Ova nova tehnologija omogućila mu je simulirati čitav postupak, usavršiti svoje vještine i smanjiti rizik za pacijenta.
Specijalizant ortopedije, Jake Shine, koristio je virtualnu stvarnost (VR) prije svoje prve velike operacije zamjene ramena prošle godine u bolnici Kettering Health Dayton u američkoj saveznoj državi Ohio. U laboratoriju medicinskog centra, zajedno s nadzornim liječnikom, obojica su nosila slušalice Meta Quest 2 i koristila 3D simulaciju operacije.
Operacija, koja se naziva i obrnutom totalnom artroplastikom ramena, traje oko dva sata i zahtijeva precizno kretanje kirurga kako bi se izbjegle neurovaskularne strukture i pluća. Nakon VR obuke koju je završavao dva puta dnevno prije operacije, Shine je uspješno izveo gotovo dvosatnu operaciju. Rekao je kako vjeruje da je operacija prošla lakše i brže zbog pripreme u virtualnoj stvarnosti.
– Možete doista fino podesiti i naučiti što učiniti, ali također i što nikako ne treba činiti, bez rizika za pacijenta. U konačnici nije bilo komplikacija u zahvatu i pacijent se u potpunosti oporavio, objasnio je Shine za CNBC.
VR kao važan alat u medicinskoj obuci
Virtualna stvarnost sve više nalazi svoj put u medicinske ustanove. Institucije kao što je Kettering Health Dayton u Ohiju vide VR kao vrijedan doprinos medicinskom obrazovanju i liječenju. VR je već obavezan dio nastavnog plana i programa za ortopedske specijalizante prve godine.
Tijekom jednomjesečnog trenina, studenti medicine vježbaju kliničke vještine ujutro i koriste VR poslijepodne. Moraju završiti najmanje tri modula tjedno, s minimalnom ocjenom od 70 posto. U budućnosti će VR obuka biti integrirana u sve razine obrazovanja. Ovaj primjer pokazuje rastući potencijal VR-a u zdravstvenoj industriji uz kojeg bi studenti medicine stekli bolje razumijevanje medicinskih problema kroz hiperrealistične 3D modele.
Tehnologija usmjerena na liječenje boli
Do danas je jedna od primarnih primjena VR-a u zdravstvu bila usmjerena na liječenje boli. Doktor Brennan Spiegel, direktor istraživanja zdravstvenih usluga na Cedars-Sinai u Los Angelesu, ističe kako VR može pomoći pacijentima u smanjenju boli te pomaže pacijentima da preusmjere svoju pažnju i smanje percepciju boli, što je posebno korisno za one koji pate od kroničnih bolova.
– Vrlo je teško pratiti bol kada se nalazite u fantastičnom ‘cyberdeličnom’ svijetu, rekao je Spiegel u istom intervjuu za CNBC.
Tehnologija VR-a također se sve više koristi u obuci medicinskih stručnjaka. Bolnica Kettering Health Dayton uvela je VR u nastavni plan i program za specijalizante ortopedije u kojem novi liječnici moraju završiti najmanje tri modula tjedno u VR-u kako bi unaprijedili svoje vještine.
Dobar trening, ali još nije idealan
Iako VR donosi mnoge prednosti, postoje i određeni izazovi. Važan dio softvera koji se često koristi u medicinskoj VR obuci je PrecisionOS. Istoimena softverska tvrtka razvija VR module za obuku kirurga i studenata medicine. U 2018. godini, tvrtka je dobila milijunsku potporu za svoju obuku VR kirurga. Regulacija i ažuriranje softvera su ključni faktori koji se moraju rješavati kako bi se osigurala sigurnost i učinkovitost. Ipak, vrhunski stručnjaci u medicinskoj zajednici prepoznaju potencijal VR-a u poboljšanju zdravstvenih ishoda.
Dok Meta, nekadašnji Facebook, i Apple razvijaju svoje VR proizvode, očekuje se kako će ova tehnologija postati sveprisutna u medicinskoj industriji, nudeći nove načine obuke, liječenja i olakšanja pacijentima. Kroz suradnju, istraživanje i razvoj, VR bi mogao promijeniti način na koji medicina napreduje i pruža pomoć pacijentima širom svijeta.