Pretraga

Mile Kekin mladima preporučio pet bendova koje bi trebali slušati

A- A+

U okviru projekta Kroz knjižnicu do mature jučer je u zagrebačkoj Gradskoj knjižnici pred brojnim okupljenim srednjoškolcima održana tribina u kojoj su sudjelovali frontmen i glavni tekstopisac grupe Hladno Pivo Mile Kekin, pjesnik koji piše i eseje o glazbi Marko Pogačar, novinar, pisac i učitelj za pisanje glazbenih kritika Andrija Škare, a razgovor je vodio urednik i festivaldžija Kruno Lokotar. Bilo je razgovora o vezama glazbe i književnosti, utjecaju knjiga na stvaralaštvo svakog od sudionika, a između ostalog se kao tema našla glazbena preporuka. Evo koje je to bendove i pojedince naveo Mile Kekin.

Foto: Ivan Božić|srednja.hr

Dvorana na prvom katu zagrebačke Gradske knjižnice bila je premala jučer za sve srednjoškolce koji su željeli poslušati frontmena Hladnog piva Mileta Kekina, u malo drugačijoj ulozi. Naime u okviru projekta Kroz knjižnicu do mature on Marko Pogačar te Andrija Škare, gostovali su na tribini, koju je vodio Kruno Lokotar.

Foto: Ivan Božić|srednja.hr

Kako je čitanje povezano s glazbom? Ima li umjetnosti bez književnosti? Može li išta zamijeniti slova? U kojim su knjigama oni koji pišu o glazbi, i izvode je, pronašli stvaralački poticaj? Postoji li tajna veza između slova i ritmova? To su samo neka od pitanja na koja su gosti davali odgovore, a uz taj osobni pristup te vezu svih triju gostiju s glazbom, morale su na red doći i glazbene preporuke.

Ovo je bilo Kekinovih pet bendova i dva solo ozvođača, s popratnim opisima:

Ramstein

Oni imaju najblentavije tekstove na svijetu, ali oni savršeno funkcioniraju… time želim reći i da tekst nije uvijek najbitniji.

Ramones

Oni su jedan savršen primjer kako možete s dječjim tekstovima i sa vrlo skromnim sviračkim znanjem postati jedan od najutjecajnijih bendova… utjecajnijih od The Beatlesa usudio bih se reći. Mnogima pa i nama kada smo kretali su dali nadu da bi i mi mogli imati bend. Naime, oni su tako loše svirali da to nije bio nikakav problem skinuti i krenuti dalje nekim svojim putem.

Najgore što ti se može dogoditi kada kreneš s nekim bendom da odmah počneš s nekim kompliciranim heavy metalom, jer ćeš vrlo brzo izgubiti volju.

Dead Kennedys

Čisto zbog otrovnosti tekstova Jella Biafre, koji je zbilja krakizmatičan tekstopisac.

Ja sam jako puno poslije slušao i Bruce Springsteena, koji je meni promijenio život i koji me fascinirao tekstopisanjem.
Dylana bih još spomenuo, Stonese, a od novih bendova naveo bih Artic Monkeyse.

Dva prvašića podijelili su dojmove s tribine - Nije bilo toliko dosadno koliko smo očekivali

– Generalno sam došao zbog Mile Kekina i da ne moram ići u školu, ali bilo je sjajno. Stvarno nas je zadivio i nije bilo toliko dosadno koliko smo očekivali, kad su prvi put rekli književnost. Nisu ‘trabunjali’ o dosadnim stvarima nego su govorili o modernim autorima poput Bukowskog. Mile je bio zabavan, odgovrio nam je na sva pitanja, zezao se na svoj račun i uspio je opovrgnuti tvrdnje da su sve ‘shitniji’ kak su stariji, rekao nam je Ivan iz prvog razreda Desete gimnazije. Njegov kolega imao je slične motive dolaska, ali je također ostao impresioniran. – Jako mi se svidjelo predavanje. U globalu sam također došao zbog Mile Kekina i rekao bih da sve ono što može pokazati na pozornici je pokazao i tu večeras na govornici. Ne znam baš previše o književnosti, ali se bavim glazbom pa sam totalno razumio stvari koje su se tog ticale. Samo me začudilo kod glazbenih preporuka da nitko nije spomenuo Termite, jer su tu sve bili neki pankeri. Stoga bih ih ja preporučio svima koji ih još nisu slušali, naglasio je Karlo, također učenik prvog razreda Desete gimnazije.

Obzirom da je voditelj razgovora Kruno Lokotar primijetio da nije naveo nijednog domaćeg autora, Mile Kekin je ipak dodao kako TBF, Edo Maajka te Dubioza kolektiv imaju jako dobre tekstove.