Mladi žiri Zagreb Film Festivala nagradio tajlandsku komediju: ‘Dobro izgleda, pogotovo za debitantski film’
Zagreb Film Festival (ZFF) završio je svoje 22. izdanje. Na proglašenju pobjednika, mladi žiri u sastavu dvije srednjoškolke i jedne studentice, složile su se da je tajlandska komedija ‘Kako se obogatiti prije nego što baka umre’, najbolji film na temu mladosti i odrastanju na ovogodišnjem festivalu. U sklopu PLUS programa, mladi žiri je pogledao šest filmova. Članica žirija, studentica Ema Fabijan, istaknula je da je cijelo vrijeme čekala film koji će je oduševiti, što je naposljetku pošlo za rukom redatelju Patu Boonnitipatu.
‘Nakon uzbudljivog tjedna za sve ljubitelje filma, 22. izdanje Zagreb Film Festivala (ZFF), završilo je s filmskim projekcijama u nedjelju, a ovogodišnji pobjednici su proglašeni u subotu navečer. Kategorija je bilo mnogo, ali tinejdžeri i mladi, posebno su uživali u filmovima u PLUS programu. Kao što smo ranije pisali, taj program je publici prikazao filmove koji na originalan i inovativan način progovaraju o mladosti i odrastanju.
Istaknula su se dva filma, ostali podjednaki
Nakon svih odgledanih filmova PLUS programa, tročlani žiri: 19-godišnja studentica preddiplomskog studija filmske i TV režije na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti Ema Fabian, učenica drugog razreda X. gimnazije Jelena Jurić te Marta Petraković, maturantica zagrebačkog MIOC-a, zajedno su odabrali pobjednika. Laskavu titulu najboljeg ZFF-ovog filma o mladosti i odrastanju, odnio je film ‘Kako se obogatiti prije nego što baka umre‘. Kao što smo ranije pisali, riječ je o komediji tajlandskog redatelja Pata Boonnitipata. U njemu pratimo mladića koji je dao otkaz na poslu te se odlučio brinuti za svoju umiruću baku. Međutim, umjesto istinske brige za starijeg člana obitelji, motiviran je njenim bogatstvom te joj se nastoji umiliti prije nego umre.
– Emotivnom pričom, koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim, film je kontekstualizirao nas, kao mlade ljude, u svijetu prolaznosti, pojasnio je mladi žiri Plus Programa zašto su naposljetku baš ovom filmu dali ZFF-ovu nagradu za PLUS program kategoriju.
Članica mladog žirija, Ema Fabian, opisala nam je kako su svi u žiriju vodili bilješke o pogledanim filmovima, a dogovor je bio da uz pobjednički film, istaknu još jedan koji je zaslužio drugo mjesto. Sve skupa, odgledali su šest filmova.
– Osobno sam cijelo vrijeme čekala taj neki film koji će me na neki način oduševiti. I ostale članove žirija je film ‘Kako se obogatiti prije nego baka umre’. Drugi po redu je bio film ‘Toksično’, a ostali filmovi su bili podjednaki, procijenila je Ema.
Linearna priča, razrađeni likovi, crni humor: ima dosta crnog humora: ‘Film za širu publiku’
Inače, drugoplasirani film ‘Toksično‘, litvanske redateljice Saule Bliuvaite, prati dvije djevojke koje u ruralnom gradiću rade ‘ekstremne poteze’ kako bi postale manekenke i pobjegle iz svoje sredine. Ema je istaknula da je ovaj film ‘artistički’, s određenim kadrovima koji su nevezani uz priču, ali igraju na vizualnu ljepotu. S druge strane, ‘Kako se obogatiti prije nego što baka umre’, nije odabrao taj smjer koji nerijetko krasi europsku kinematografiju.
– ‘Kako se obogatiti prije nego što baka umre’ ima dosta linearnu priču, razrađene likove te tehnički i vizualno, pogotovo za debitantski film, dobro izgleda. Ima baš lijepe vizuale ali ništa u vezi toga se ne ističe u artističkom smislu. Raskadriran je, film za sve, za širu publiku, opisala je Ema zbog čega je ovaj tajlandski uradak naposljetku osvojio simpatije mladog žirija.
Dodala je i kako osobno voli kada film ubaci humor te je zadovoljna kako je 34-godišnji Pat Boonnitipat to naposljetku izveo. K tome, Ema ističe kako je ovaj, ali i druge filmove planirano gledala bez da ikakve detalje o radnji, osim naslova.
– Ovaj film ima dosta crnog humora. Ne sprdaju se baš cijelo vrijeme, ali cjelokupna tema je na neki način crnohumorna. Nisam htjela znati ništa i filmu i po naslovu sam mislila da će se taj unuk i baka obogatiti prije nego što baka umre. No, zapravo, unuk želi da baka umre kako bi dobio njenu imovinu, pojasnila je Ema.
Film kao efikasna komunikacija s mladima: ‘Otvara oči i drugu perspektivu’
Kao što smo mogli vidjeti u samim kino dvoranama, kao primjerice tijekom projekcije filma ‘Happyend‘, filmovi PLUS programa su doista uspjeli privući brojne mlade, većinom srednjoškolce, u kino dvorane tijekom trajanja ZFF-a. No, u publici je bilo i starijih ljudi kojima su svi ovi filmovi nesumnjivo omogućili da preispitaju i vide svoje mladenačke dane iz druge perspektive, ali i sagledaju neke probleme, koje možda njih osobno nisu mučili, ali muče aktualnu generaciju.
Mladi često traže odgovore na pitanja koja ih muče, a brojni im k tome vole ponuditi rješenja. No, koliko im čuvena ‘sedma umjetnost’ tu može pomoći. Ako pitate Emu, onda će vam vjerojatno, kao i nama, reći da je film vrlo efektivan.
– Film otvara ljudima oči i drugu perspektivu. Možemo se uvući u neki lik jer ga vidimo. Pogotovo mladima, jer kad si mlad, nisi toliko iskusan. I onda, kad pogledaš film, neke stvari ti mogu biti jasnije ili te mogu osvijestiti i otvoriti neke nove vidike, zaključila je studentica filmske režije.