Pretraga

Na Twitteru otkriveno kako video zapravo postaje viralan

A- A+

Zahvaljujući razvoju interneta i sve većoj upotrebi društvenih mreža, mnoge stvari postaju viralne u vrlo kratkom vremenu. Najčešće se radi o videu, fotografiji ili pjesmi koja se krene širiti internetom poput rastuće zraze. Na Twitteru je napokon otkriveno kako dolazi do te viralnosti.

Screenshot YouTube

Prije razvoja interneta i raširenosti društvenih mreža, sadržaj nije ni mogao postati viralan, no danas je sve više videa, slika ili pjesama koje se šire internetom kao zaraza. Međutim, do sad je bilo nepoznato što utječe na to da sadržaj poprimi tolike razmjere te da ga pregleda i podijeli preko nekoliko milijuna korisnika diljem svjeta.

Izdvojeni članak

Nova viralna grupa na Facebooku: ‘Hoću da to uđe u Ustav’

Ne postoji recept za viralnost

Unatoč nizu teorija pomoću kojih se pokušao objasniti fenomen viralnosti, Twitter je na svom blogu objavio da ne postoji ‘čarobni recept’. Do spomenute spoznaje došli su proučavajući tri videa koja su nedavno doživjela veliki uspjeh na toj društvenoj mreži.

Radi se o videozapisima ‘Ryan Gosling koji ne želi jesti žitarice’, ‘astronaut Chris Hadfield svira “Space Oddity” i Dove reklama ‘Real Beauty‘. No otkrili su da ni jedan od tri videa nije postao viralan na isti način. Gordon MacMillan je stoga na blogu zaključio kako ne postoje pravila ‘viralnosti’.

Primjerice video Ryana Goslinga postao je popularan jer je prilikom nastanka korišten Vine, to jest koristeći popularne profile koje mnogi korisnici prate – ‘Best Vines Ever’ i ‘Vine Loops’.

Izdvojeni članak

Poruka koja je postala viralna u Hrvatskoj

Hashtag, usmena predaja ili ‘Vine’

Za razliku od Goslingova izbjegavanja žitarica, Hadfieldov video postao je planetarni hit zahvaljujući prepričavanju. Čak je 90 posto dijeljenja doživio u tri dana nakon objave što dokazuje kako se preporukom dijelio i dosegao 17 milijuna pogleda. A Doveova reklama svoju viralnsot može zahvaliti popularnom hashtagu #WeAreBeautiful.

Viralnost videa objašnjena je uz pomoć snimke koja pokazuju kako neki video postaje popularan. Plavi čvorovi pokazuju tvitove, a žute točke retvitove. U svakom pojedinačnom slučaju uz obzir su uzimani ne samo pratitelji već i veličina publike koja se povećava retvitom.