Najbolji preklopni mobitel na tržištu? Isprobali smo Samsung Galaxy Z Flip 4
Galaxy Z Flip 4, novi je preklopni mobitel u Samsungovoj ponudi, koji u odnosu na prošlogodišnji model donosi važna poboljšanja. Kako bismo provjerili je l’ to uistinu tako, koristili smo novi Flip oko 10 dana i upoznali smo ga ‘uzduž i poprijeko’ te uvidjeli sve njegove mane i vrline.
Samsungovi preklopni mobiteli sve se češće mogu vidjeti u rukama mladih, a i ponešto starijih korisnika, a da postaju sve popularniji dokazuje i činjenica da je prodaja takvih uređaja prošle godine globalno porasla za čak 300 posto u odnosu na 2020. godinu.
Štoviše, predsjednik Samsung Mobilea još je početkom kolovoza rekao kako očekuje da će u sljedećih tri godine prodaja njihovih preklopnih mobitela nadmašiti odveć popularnu Galaxy S seriju. Korak bliže tome je Samsungovo nedavno predstavljanje nove serije preklopnih mobitela, koju čine dva modela – Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4.
Dva zaslona
Imali smo priliku isprobati Galaxy Z Flip 4, preklopni mobitel koji s lakoćom staje u džep, a koji je napravljen za mlađe korisnike. Budući da je zaista riječ o atraktivnom mobitelu koji dolazi u raznim bojama, gdje bi ga bilo bolje isprobati nego li u gradu mode – Milanu. Stoga, kupili smo kartu za avion, spakirali neophodne stvari i našeg novog suputnika te se zaputili u Italiju.
Naime, Galaxy Z Flip 4 ima dva zaslona. Unutarnji 6,7-inčni Dynamic AMOLED 2X zaslon Full HD+ razlučivosti i frekvencije osvježavanja od 120 Hz te vanjski, 1,9-inčni Super AMOLED. Budući da se unutarnji zaslon treba savijati, napravljen je od plastike preko koje je zaštitna folija, dok je vanjski zaslon zaštićen Gorilla Glass Victus+ zaštitom. Kućište je napravljeno od Armor aluminija, a šarka je dodatno ojačana u odnosu na prethodni model, pa nema više brige o slučajnom lomu mobitela.
Galerija 4 Fotografija
OtvoriUnutarnji zaslon je svijetao te ga nije problem koristiti pod direktnim suncem, a prikaz sadržaja izrazito je kvalitetan zahvaljujući HDR10+ certifikatu. Ono što mnoge brine je upravo nabor na sredini zaslona od redovnog otklapanja i preklapanja. On uistinu postoji i pod nekim kutevima se vidi, osobito ako je mobitel ugašen, no pri normalnom se korištenju gotovo ni ne primijeti. Dakle, iako smo prešli s ‘normalnog’ mobitela, brzo smo se privikli na središnji nabor i nakon nekog vremena nismo više ni obraćali pažnju na njega.
Vanjski zaslon, s druge strane, prikazuje obavijesti, glazbu koja svira, vrijeme, vremensku prognozu, kalendar i još štošta toga. Također, moguće ga je koristiti kao svojevrsni viewfinder, pa se možete lako vidjeti i namjestiti za selfie stražnjom kamerom. Kad je već riječ o kamerama, Galaxy Z Flip 4 na svojim matiranim ‘leđima’ ima dvije 12-megapikselne kamere, glavnu i ultraširoku. Možda nije riječ o najjačem hardveru kamere na tržištu, no Samsung je dodatno poboljšao senzor, a i softverski je riješio fotografiranje i snimanje poprilično dobro.
Dvostruki sustav kamera
Stražnje kamere će tako davati zadovoljavajuće fotografije i snimke, pogotovo u danjem osvjetljenju. Valja istaknuti kako smo dobili dojam da novi Flip automatski izbacuje blago ‘retuširane’ fotografije, što zapravo funkcionira odlično. Tako su, primjerice, pomalo sive, gradske ulice Milana dobile topliji look, a Duomo di Milano ispala je ljepše nego što zapravo izgleda. Snimati se može maksimalno u 4K rezoluciji pri 30 ili 60 FPS-a, dok se u nešto nižoj 1080p i 720p rezoluciji može snimati i slowmotion pri 240, odnosno 960 sličica u sekundi.
Galerija 5 Fotografija
OtvoriDakle, ako namjeravate koristiti Galaxy Z Flip 4 za kreiranje sadržaja na društvenim mrežama poput Instagrama i TikToka, zasigurno vas neće razočarati, Ipak, iako digitalni zum korektno obavlja svoj posao, istaknuli bismo nedostatak optičkog zuma i telefoto kamere. No, svjesni smo da zbog šarke za preklapanje Samsung (zasad) ne može postaviti veliki sustav kamera. U rupici u zaslonu smjestila se prednja kamera od 10 MP, koja je korak ispod stražnjih kamera, ali također pruža zadovoljavajuće fotografije. Za najbolju kvalitetu, preporučujemo korištenje vanjskog zaslona kao viewfinder i fotkanje selfija sa stražnjom kamerom.
Galerija 4 Fotografija
OtvoriSamsung Galaxy Z Flip 4 pogonjen je trenutno najjačim čipom na tržištu, Snapdragonom 8+ Gen 1, u kombinaciji s 8 GB RAM-a te 128, 256 ili 512 GB interne memorije. Iako u Milanu nismo imali puno vremena za gejmanje, dok smo bili u metrou ili autobusu znali smo ‘baciti’ koju partiju CoD Mobilea koji se na najjačim postavkama ‘vrtio’ bez ikakvih zastajkivanja. Mobitel se tijekom igranja ili korištenja nije zagrijavao, dijelom zahvaljujući poboljšanom sustavu hlađenja, a dijelom i zbog toga što je SD 8+ Gen 1 nešto energetski učinkovitiji čip u odnosu na prethodni SD 8 Gen 1.
Bolja autonomija u odnosu na prethodnika
Uz već navedena poboljšanja, Galaxy Z Flip 4 ima i veću bateriju kapaciteta 3.700 mAh u odnosu na prethodnika koji je imao onu od 3.300 mAh. Zahvaljujući boljoj energetskoj učinkovitosti i većoj bateriji, mobitel bi, kako tvrde iz Samsunga, bez problema trebao izdržati cijeli dan korištenja. U praksi to i je tako, pogotovo ako niste zahtjevan korisnik. Mi smo uz aktivno korištenje Google Mapsa i GPS-a, uključene mobilne podatke, svjetlinu na maksimumu te često fotkanje i snimanje, na kraju dana dolazili u hotel s oko 15/20 posto baterije. Tu je i podrška za žično brzo punjenje od 25 W koje je ipak za današnje standarde nešto sporije. Za punu bateriju potrebno je oko sat i pol punjenja, a treba napomenuti i kako punjač ne dolazi u paketu s mobitelom, već ga je potrebno dodatno kupiti. Također, novi se Flip može puniti i bežično te se može koristiti i za reverzibilno punjenje drugih uređaja.
Kao što smo već prethodno spomenuli, dizajn novog Flipa uistinu je atraktivan, čak i u ovoj sivoj (Graphite) boji koju imamo na testu. Kada je mobitel sklopljen, staje čak i u džep od košulje, a kad se otklopi izrazito je tanak. Otvaranje s jednom rukom, doduše, poprilično je izazovno, a mišljenja smo i da su tipke za reguliranje glasnoće i uključivanje mobitela postavljene poprilično visoko, pa je potrebno malo navikavanja. Izuzev toga, mobitel leži vrlo dobro u ruci, iako se ponekad doima sklizavim, pa preporučujemo da odmah kupite zaštitnu masku.
Sa softverske strane, Galaxy Z Flip 4 pogonjen je Androidom 12, preko kojeg se smjestilo Samsungovo One UI 4.1.1 sučelje. Radi se, kao što zasigurno znaju korisnici Samsunga, o intuitivnom i jednostavnom sučelju, koje također ima i takozvani Flex Mode. Riječ je, naime, o načinu rada koji omogućuje lakše korištenje mobitela kada je on napola sklopljen. Preciznije rečeno, ako, primjerice, napola sklopite mobitel dok gledate YouTube video, na donjem će se dijelu ekrana pojaviti kontrole za upravljanje aplikacijom. Iako je koncept poprilično fora, u praksi nije baš korisno zbog male veličine zaslona, ali pozdravljamo Samsungovu odluku da i to uključi u novi Flip.
Sve u svemu, ako planirate kupiti preklopni mobitel, Galaxy Z Flip 4 u ovom je trenutku vjerojatno najbolji izbor na tržištu. Riječ je o dobro zaokruženom mobitelu koji se do sad riješio pojedinih ‘dječjih bolesti’ te tako pružio korisnicima iskustvo korištenja pravog i funkcionalnog preklopnog mobitela. Najveći nedostatak je svakako činjenica da je još poprilično skupo napraviti preklopni mobitel, što se odrazilo na početnu cijenu novog Flipa od 8.499 kuna. Također, zbog cjelokupnog sustava za preklapanje, Samsung na nekim komponentama mora malo ‘štedjeti’, prvenstveno zbog manjka prostora. Međutim, nakon nekoliko dana korištenja ovog mobitela, takvim se stvarima bez problema može – progledati kroz prste.
Samsung Galaxy Z Flip 4 specifikacije
Vanjski zaslon: 1,9″ Super AMOLED, 260 x 512 (Gorilla Glass Victus+)
Dimenzije: 165.2 x 71.9 x 6.9 milimetara / 84.9 x 71.9 x 15.9-17.1 milimetara
Težina: 187 grama
Čip: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Memorija: 8 GB RAM / 128, 256 ili 512 GB
OS: Android 12, One UI 4.1.1
Stražnje kamere: 12 MP (f/1.8) i 12 MP ultraširoka (f2.2)
Prednja kamera: 10 MP (f/2.4)
Baterija: 3.700 mAh / 25W brzo punjenje