Iako su izvođači i bendovi koji stvaraju i izvode isključivo jednu vrstu glazbe, u manjini nad onima koji rade fuzije muzičkih stilova, neke kombinacije svejedno iznenađuju. Ovisno o ukusu, pozitivno ili negativno. Dakle spojevi popa i hip hopa, punka i metala, house glazbe i reggae postali su uobičajeni. Međutim, primjerice kombinacija techna i klasike, narodne glazbe i hip hopa, pokazuju da su se sve žanrovske granice u glazbi izbrisane. U tekstu donosimo izvođače, koji su tvorci ne baš svakodnevnih glazbenih spojeva.
Otkada je glazbe u njenom modernom smislu, ljudi se odlučuju na raznolika eksperimentiranja te spajanje žanrova. Vjerojatno svaka danas postojeća vrsta muzike, svojevrsna je kombinacija žanrova, a spajanja i razlaganja se odvijaju i dalje. Primjerice rock je nastao kao kombinacija bluesa, countrya, gospela te jazza, dok je recimo hip-hop nastao pod utjecajima funka, duba i disko glazbe. U tekstu donosimo neobične fuzije glazbenih stilova i žanrova.
Techno u kombinaciji s filharmonijom
Legendarni detroitski DJ Jeff Mills, odsvirao je nekoliko koncerata s Montpelier Philharmonic Orchestrom te dakle povezao, elemente techno glazbe, s klasikom.
Jedan od koncerata je i snimljen pa je izašao live album Blue Potential.
U video isječku pogledajte ogledni primjerak Millsove muzike, pjesmu The Bells u zajedničkoj izvedbi s fiharmonijskim orkestrom iz Montpeliera.
Hip hop s primjesama folka
Iako ova kombinacija zvuči nespojivo i ta se međužanrovska barijera srušila. Naime u Srbiji spomenuti je spoj već u pogonu dulje vrijeme. Bilo da se koristi kao stisko sredstvo, odnosno ismijavanje ‘cajkaša’ od strane repera, ili kao glazbena suradnja.
I na našoj sceni, primjerice Edo Maajka, u svrhu ismijavanja u nekolicini pjesama koristi taktove pojedinih narodnjaka.
Jedan od poznatijih primjera glazbene suradnje je pjesma ‘U tvojim kolima’ repera Juicea te folk pjevačice Anabele Đogani.
Folktronika
Kao što samo ime sugerira, ovo je spoj folka i elektronike. Također nerijetko zastupljen spoj, u glazbi koja se može čuti u dosta naših klubova, međutim ovog puta nisu tema taktovi iz bliskog susjedstva.
Naime folktronika je kao kombinacija procvat doživjela početkom 2000-ih godina u Velikoj Britaniji, kada se pojavilo mnoštvo izvođača, unutar ovakvog glazbenog stila.
Među najpoznatijima su Tunng, koji su u zbilja modernu elektroniku ubacili šarm engleskog folka.
Neo-klasični metal
Metal s elementima klasične glazbe. Od svih navedenih kombinacija ova je zapravo najstarija. Pionirima glazbe koja je spoj metala i klasike, smatra se Deep Purple. Od popularnijih bendova ovog podžanra je i Rainbow.
No, zlatnim dobom ovakve glazbene kombinacije smatra se sredina i kasne 80-e godine prošlog stoljeća.
Jedan od najpoznatijih predstavnika i pokretača neo-klasičnog metala smatra se švedski gitarist Yngwie Malmsteen. Još uvijek je ‘vladajući’ kada je o spomenutom podžanru riječ.