Znanost i tehnologija grabe velikim koracima naprijed pa gotovo svakodnevno
imamo priliku čuti neku vijest o velikom napretku ostvarenom na nekom području.
Prošla godina je obilovala inovacijama i postignutim napretkom, a ispod možete
provjeriti 10 najznačajnijih znanstvenih otkrića u 2013.
10. Pronađeni posmrtni ostaci kralja Rikarda III.
Kraj Rikard III. život je skončao 22. kolovoza 1485. u bitci kod Boswortha, posljednjoj bitci Ratova ruža. Grupa redovnika sahranila je nagi leš kralja bez ikakve identifikacijske oznake ili obilježja. ‘Pokop’ je obavljen toliko nemarno da truplo pronađeno u zakrivljenom, polusjedećem položaju, u plitkom grobu nad kojim je kasnije sagrađeno parkiralište.
Zahvaljujući kosturu, datiranju radioaktivnim ugljikom i mitohondrijskoj DNK, arheolozi su u veljači 2013. zaključili da su ostaci iskopani ispod parkirališta uistinu ostaci kralja Rikarda III. iz dinastije York.
9. Minijaturna litij-ionska baterija
U lipnju su znanstvenici sa Sveučilišta Harvard objavili da su stvorili minijaturnu litij-ionsku bateriju koja je dovoljno jaka da na jedan dan puni sićušne robote i minijaturne medicinske sprave. Baterija je stvorena 3D printerom i toliko je mala da stane na vrh pribadače.
Ovaj izvor energije manji je od milimetra. Teži manje od 100 mikrograma, ali može pohraniti jednako toliko energije koliko i veće litij-ionske baterije koje pune predmete poput laptopa ili električnih automobila.
8. Bioničko oko
Skupina inženjera i dizajnera u lipnju je, u Australiji, kreirala prve bioničke oči na svijetu. Uz korištenje mikročipa ugrađenog u lubanju i digitalne kamere smještene u naočalama, bioničko oko ima potencijala pružiti pomoć 85% potpuno slijepih pacijenata kako bi vidjeli obrise stvari koje ih okružuju.
Na naočalama je smještena kamera slična onoj koju ima iPhone. Kamera snima slike, a senzori unutar naočala usmjeravaju vidno polje kamere u smjeru u kojem osoba okreće glavu i tada bežično šalje signal u čip ugrađen u stražnjem dijelu mozga. Čip šalje električne signale kroz sićušne elektrode koje stimuliraju vizualni centar mozga. Nakon nekog vremena mozak te signale interpretira kao slike.
7. Bezdlake krtice otporne na karcinome
Bezdlake krtice, za razliku od mnogih glodavaca, imaju neobično duge život(30 godina!) i otporne su na karcinome. U lipnju su znanstvenici Sveučilišta Rochester objavili zašto je to tako. Bezdlaka krtica ima prirodnu tvar između tkiva koja drži podalje sve oblike kancerogenih stanica. Ta tvar, poznata kao hijaluron, mogla bi jednog dana pomoći u liječenju raka u ljudi.
6. Voyager I dospio u vanjski svemir
Voyager I je poput svemirskih letjelica Pioneer 10 i Pioneer 11 izašao iz Sunčevog sustava i više nije podložan Sunčevoj gravitaciji. Iako je letjelica izašla već u kolovozu 2012., sve do listopada 2013. znanstvenici nisu bili potpuno sigurni da se to zaista dogodilo.
Voyager I lansiran je sa Zemlje 1977. kako bi došao do Jupitera i Saturna,no prešao je tzv. heliosferu – granicu Sunčevog sustava gdje gravitacija Sunca ima vrlo malo efekta. U vrijeme kad su znanstvenici objavili ove vijesti letjelica je bila udaljena 18, 8 milijardi kilometara od Zemlje.
5. Potvrđeno postojanje Higgsovog bozona
U ožujku su znanstvenici, nakon desetljeća istraživanja, potvrdili postojanje Higgsovog bozona. Britanski fizičar Peter Higgs je davne 1964. postavio teoriju o postojanju neodoljivo nedostižne subatomske čestice, razloga zbog kojeg materija ima masu. Znanstvenici zaposleni u Ženevi na najvećem akceleratoru čestica na svijetu, ,Large Hadron Collideru, objavili su to otkriće.
4. Pronalazak za život važnih mikroba na Marsu
Sedam mjeseci nakon što je NASA-in ‘rover’ Curiosity sletio na Mars, znanstvenici su objavili da je pronašao dokaze koji upućuju na to da je ‘Crveni planet’ mogao biti nastanjen živim mikrobima. Vozilo je, 8. veljače, bušilo stijene kada su pronađeni neke od ključnih sastojaka života, sumpor, dušik i kisik. Stijena se nalazila u području imena Yellowknife zaljev koji je, prema postojećim spoznajama, predstavljao dio drevnih riječnih sustava ili čak drevno jezero. Stijena je sadržavala minerale koje obično nalazimo u glini.
3. ‘Plašt nevidljivosti’
Iako plaštevi nevidljivosti postoje već sedam godina i rade na principu savijanja svjetlosti oko objekta, znanstvenici su u lipnju objavili postizanje novog napretka. Osmislili su uređaj koji može sakriti objekte uz pomoć širokog raspona svjetlosnih frekvencija. Međutim uređaj skriva objekt samo uz određenu frekvenciju svjetlosti, dok je na nekoj drugoj frekvenciji još vidljiviji nego inače.
2. ‘Kralj guštera’
U lipnju su znanstvenici imenovali novu vrstu izumrlog guštera poznatim nadimkom Jima Morrisona– ‘Kralj guštera‘. Barbaturex Morrisoni je bio ogroman gušter biljojed koji je lutao planetom prije 36 – 40 milijuna godina. ‘Kralj guštera’ živio je u razdoblju Zemljine prošlosti kad su temperature bile nevjerojatne visoke i znanstvenici misle da je upravo to uzrok neobičnog uspjeha velikog guštera.
1. Klimatske promjene sve gore
Prema nacrtu izvješća Intergovernmental Panel on Climate Change iz 2013., klimatske promjene su sve gore te će imati zabrinjavajuće efekte na cijeli planet. Klimatske promjene će utjecati na usjeve poput pšenice, riže i kukuruza u tropskim i toplim regijama.
Nacrt izvješća također predviđa i grozne političke posljedice, poput građanskih ratova zbog smanjenja proizvodnje hrane uzrokovane klimatskim promjenama, povećanja siromaštva i uništenja ekonomije mnogih država. Štoviše, do 2100. narasti će razina mora i milijuni ljudi morati će se preseliti, većinom u različitim područjima Azije.