Pretraga

Nekoliko odličnih savjeta za bolje fotkanje s mobitelom

A- A+

Ukoliko volite imati što kvalitetnije fotografije, a ne možete uvijek posvuda nositi fotoaparat, donosimo nekoliko odličnih savjeta za bolje snimanje fotografija mobitelom.

http://www.techspot.com

Svatko želi da mu fotografije ispadnu što kvalitetnije, stoga donosimo devet savjeta pomoću kojih ćete napraviti super fotografije čak i na onim pametnim telefonima koji imaju limitirane mogućnosti.

Izdvojeni članak

Život im je u fotografijama na Instagramu, ali nikada nisu čuli za Kodak

Upoznajte se s mogućnostima automatskih postavki

Malo proučite postavke te saznajte kad koristi visoki ISO, kada drži blendu otvorenu dulje i sličnog, a prema tome prilagodite fotografiranje.

Zanemarite početne postavke

Pametni telefoni obično dobro odabiru početne postavke, no to nije uvijek slučaj. To im ne ide baš dobro u zatvorenim prostorima ili pri oblačnom vremenu. Upravo zato je dobro znati kako sami namjestiti postavke, piše Techspot.

Ukoliko balans bijele ne valja, promijenite ga. Također, ako je fotografija podeksponirana iskoristite opciju koju nudi većina aplikacija za rješavanje tog problema. Sviđa li vam se zrnato zamućivanje, ručno povećajte ISO kojeg kamera koristi. Ne zaboravite ni na bljeskalicu, ali ni činjenicu da postoji još dosta stavki koje možete prilagođavati pa se bacite na potragu.

Potražite dobar oslonac

Ukoliko ne želite mutne slike, ključno je da znate kako kameru držati stabilnom. Ako ispružite ruke ili ih držite dalje od tijela dok snimate, ljuljat će se više nego ako su blizu vas. Približite laktove tijelu i na taj način smanjite zamućianje.

Izdvojeni članak

Upoznajte dubrovačke lovce na oluju i oduševite se njihovim fotografijama

Iskoristite HDR način rada

Dinamički raspon – raspon inzenziteta svjetla koje kamera može uhvatiti u jednoj fotografiji, a da pritom zadrži pojedinosti, često je slaba točka kamera u pametnim telefonima. U tome može pomoći HDR. U tom načinu rada kamera snima dvije fotografija s različitim ekspozicijama gotovo u isto vrijeme, a zatim ih kombinira u jednu koja ima veći raspon no što bi senzor kamere inače dozvolio.

Na većini mobitela možete ga uključiti onda kada snimate nešto s jakim kontrastima, no pri snimanju objekata koji se brzo kreću neće biti baš koristan, kao ni u slučaju slabog osvijetljenja.

Koristite cijeli senzor

Mnogi pametni telefoni kao početnu postavku koriste omjer 16:9, iako senzor sam po sebi nije takav. Kako biste osigurali pristup punoj rezoluciji kamere promijenite to. Kasnije ćete opet moći srezati na 16:9, no s više raspoloživih piksela.

Obradite fotografije

Smartphone obično ima aplikaciju za obradu fotografija, a ako je nema, uvijek možete skinuti onu koja vam se sviđa. Poigrajte se s brojnim opcijama na raspolaganju, sve dok ne dobijete najbolji rezultat.

Nemojte zumirati

Većina telefona nudi mogućnost zuma, no nemojte ju koristiti jer to u pravilu dovodi do gubitke podataka i pada kvalitete, što ne možete popraviti kasnije.

Izdvojeni članak

Evo što profilna fotografija na Facebooku govori o djevojci

Koristite makro

Ukoliko koristite takvo fokusiranje možete dobiti učinak zamućene pozadine, a bez da koristite razne alate i aplikacije.

Pripazite na osvjetljenje

U nedostatku dobrog svjetla ostat ćete i bez dobre fotografije. Mali senzori u telefonima ne funkcioniraju dobro sa slabim osvjetljenjem, pa ako je ikako moguće, uvijek snimajte pod prirodnim svjetlom.

Najbolje je da se sunce ili neki drugi izvor svjetla nalazi iza objektiva, jer na taj način svjetlo pada na ono što fotografirate bez izravnog ulaska u sam objektiv. Ukoliko je oblačno, izbjegavajte snimati prema nebu.

Dobro je i eksperimentirati s reflektirajućim površinama, jer ćete tako vidjeti pod kojim kutevima dobivate najviše svjetla.

Na kraju, postavite kameru pametnog telefona na najveću moguću razluživost i nikako ne snimajte video uspravno.