Pretraga

Niste puno spavali u djetinjstvu? Veća je vjerojatnost da ste onda probali marihuanu

A- A+

Spavanje u djetinjstvu bi moglo biti povezano s konzumacijom alkohola i droge. To se može zaključiti iz istraživanja tima znanstvenika američkog sveučilišta Penn State. Na temelju 1.500 ispitanika, istraživači upozoravaju da tko je u djetinjstvu manje spavao, vjerojatnije je bio uključen u ‘riskantno ponašanje’. Stoga istraživači smatraju da je bitno da djeca u školskoj dobi imaju što kvalitetniji san kako bi u životu donosila zdravije odluke.

foto: Unsplash; elizabeth lies

Dobro je znano da je dobro i dugo spavanje ključ zdravlja. Pogotovo kod djece koja se još razvijaju. No, čini se da spavanje ne utječe samo na opće zdravlje već i na vjerojatnost posezanja za ‘nezdravim supstancama’. Odnosno, što manje djeca spavaju, veća je šansa da će kasnije u životu postati ovisnici.

To su barem zaključci istraživača s američkog Pen State sveučilišta u Pennsylvaniji. Naime, adolescenti koji su u djetinjstvu manje spavali i kasnije odlazili u krevet, u većoj su mjeri probali alkohol ili marihuanu do 15 godine. Rezultati istraživanja objavljeni su znanstvenom časopisu ‘Annals of Epidemiology‘ (anali epidemiologije). U istraživanju je uključeno 1.514 sudionika iz 20 gradova.

– Otkrili smo značajnu poveznicu između spavanja u djetinjstvu i kasnijeg korištenja supstanci u adolescentskoj dobi. Konkretno, kasnije spavanje kroz djetinjstvo je povezano s korištenjem supstanci s 15 godina. Kraće spavanje tijekom kasnijeg djetinjstva, povezano je s povećanom vjerojatnošću korištenja marihuane, navodi se u istraživanju.

Izdvojeni članak

Znanstvenici otkrili da odlazak na izložbe povećava empatiju: Istražili su i razinu ksenofobije

Dodali su i da su ranije studije također dolazile do poveznice između kraćeg sna i riskantnog ponašanja droge, ali ovo istraživanja se fokusiralo na duljinu sna i rok kada su roditelji djecu slali u krevet. Ako djeca odu spavati kasnije, to bi moglo utjecati na njihovu sposobnost kvalitetnog sna.

-Naše istraživanje navodi da bi mogla postojati kritična dob kada spavanje može biti meta za intervenciju. Ako poboljšamo spavanje u školskoj populaciji, to ne bi samo moglo dovesti do poboljšanja u zdravom spavanju, već i u drugim aspektima, kao što je odlučivanje o rizičnom ponašanju, poput konzumacije alkohola i drugih supstanci, zaključila je voditeljica istraživanja, profesorica bihevioralnog znanja na Penn State sveučilištu, Anne-Marie Chang.