Novi nebeski spektakl očekuje nas u nedjelju: Doznajte kako su suze sv. Lovre dobile ime i gdje ćete ih moći gledati
Nedavno smo imali prilike svjedočiti pravom nebeskom spektaklu – najduljoj pomrčini mjeseca 21. stoljeća. Novi spektakl očekuje nas već u noći s 12. na 13. kolovoza, kada ćemo na nebu moći vidjeti suze sv. Lovre.
Kako pojašnjavaju iz Hrvatskog astronomskog saveza, ono što nazivamo suzama sv. Lovre maksimum je aktivnosti meteorskog roja Perzeidi. Ove godine tu ćemo aktivnost najbolje moći vidjeti u noći s nedjelje na ponedjeljak.
– Prognozira se prosječna aktivnost od 60 do 70 meteora na sat, a uvjeti za opažanje će biti izvanredni jer nema Mjeseca koji bi nam inače svojom svjetlošću smanjivao mogućnost vidljivosti meteora. Najbolje vrijeme za opažanje će biti od ponoći do zore. S obzirom na to da nema Mjeseca, ovaj nebeski vatromet pogledajte i u noći prije samog maksimuma s 11. na 12. kolovoza, poručuju iz Astronomskog saveza.
Pojašnjavaju i kako su suze sv. Lovre dobile to ime.
– Izraz “suze sv. Lovre” koji se često koristi kao pučki naziv za Perzeide zapravo je postao popularan tek u zadnjih pedesetak godina, kod nas, ponajprije u Dalmaciji gdje je preuzet iz Italije. Točnije, radi se o tome da je poznati talijanski pjesnik iz 19. stoljeća, Giovanni Pascoli u pjesmi 10 Agosto opjevao godišnjicu smrti svoga oca na kojega ga podsjećaju meteori koji u to doba padaju: San Lorenzo, io lo so perché tanto di stelle per l’aria tranquilla arde e cade, perché si gran pianto nel concavo cielo sfavilla…Sveti Lovro je kršćanski mučenik kojeg su 10. kolovoza 258. godine, po legendi, spržili na rešetki, a svojim je mučiteljima tom prilikom hrabro rekao “gotov sam s ove strane, okrenite me na drugu!”, objašnjavaju astronomi.
Za promatranje ovog nebeskog spektakla zasigurno će mnogi biti zainteresirani. Stoga je Astronomski savez pozvao sve gradove i općine na gašenje javne rasvjete 12. kolovoza, kako bi što bolje mogli uživati u pojavi. U nekoliko hrvatskih gradova motrenja su već organizirana i to prema sljedećem rasporedu:
DARUVAR
Datum i vrijeme: 12.08. – od 22:00 do 05:00
Mjesto: Petrov vrh
Organizator: Astronomsko društvo Kumova Slama
ĐAKOVO
Datum i vrijeme: 12.08. – od 21:00
Mjesto: Đakovački Bajer
Organizator: Astronomsko društvo Orion
ČAKOVEC
Datum i vrijeme: 11.08. – od 21:00
Mjesto: Mađerkin breg (gornje Međimurje)
Organizator: Astronomsko društvo Vega
LOŠINJ
Datum i vrijeme: 12.08. – od 21:00
Mjesto: Ridimutak Beach (Nerezine)
Organizator: Astronomsko društvo „Leo Brenner“
PETROVA GORA
Datum i vrijeme: 12.08. – od 21:00 do 05:00
Mjesto: Plato u podnožju spomenika na Petrovoj gori
Organizator: Astronomsko društvo Beskraj
SISAK
Datum i vrijeme: 12.08. – od 23:30
Mjesto: kod Kazališta 21
Organizator: Prirodoslovno astronomsko društvo Sisak
SPLIT
Datum i vrijeme: 12.08. – od 19:30
Mjesto: Zvjezdarnica na Mosoru
Organizator: Zvjezdano selo Mosor
VIŠNJAN
Datum i vrijeme: 12.08. – od 21:00 do 23:00
Mjesto: Livada ispred Zvjezdarnice na Tićanu
Organizator: Astronomsko društvo Višnjan
Kako bi što bolje uživali u događaju, iz Astronomskog su saveza izdali i upute za opažače. Savjetuju da ne gledate u ishodišnu točku meteorskog roja jer ćete tamo opaziti najmanje meteora, da se meteori opažaju golim okom ležeći na tlu i da je potrebno udaljiti se iz prostora u kojem ima rasvjete i svjetlosnog onečišćenja u što bolju tamu.