Pretraga

Novo otkriće u matematici, znanstvenici iznenađeni: ‘Nevjerojatno koliko se osnova mora razmotriti’

A- A+

Meke ćelije su, najkraće rečeno, oblici čiji se kutevi izobliče kako bi popunili ravninu bez ostavljanja praznina. Ovaj fenomen predmet je istraživanja grupe matematičara koji su ovaj novi oblik primijetili u indijskoj lađici. Osim u ovom školjkašu, navode da se meke ćelije mogu primijetiti u obliku stanica u tkivu te u presjeku luka.

Foto: Pixabay (ilustracija)

Krug i kugla, trokut i piramida, kvadar i pravokutnik. Sve su to geometrijski likovi i geometrijska tijela s kojima ste se sigurno upoznali još u osnovnoj školi na satima Matematike. No, uz ove oblike, matematičari su ovih dana zadivljeni i jednim novim geometrijskim oblikom koji nazivaju ‘meke ćelije’ ili soft cell. Grupa matematičara je o ovom fenomenu napisala i rad ‘Meke ćelije i geometrija školjki‘.

‘Nitko ovako nešto prije nije napravio’

Kako navodi časopis Nature, ovo istraživanje je potaknuto problemom ‘teselacije’. Teselacija, pojam koji se osim u matematici, koristi i u geodeziji i kartografiji je ‘mozaična podjela ravnine u diskretne plošne elemente koji se dodiruju i prekrivaju ravninu’. U prirodi, ravninu mogu prekrivati jedino kvadrati ili šesterokutni heksagoni mogu prekrivati ravninu bez ostavljanja ikakvih praznina. Za druge geometrijske likove, to je nemoguće, a da pritom zadrže svoje kutove. Osim ako se kutovi ne zaoble, izdeformiraju.

Znanstvenici su u ovome radu razvili algoritme za dvodimenzionalno i trodimenzionalno ‘glatko’ pretvaranje geometrijskih ćelija, usporedivo s mjehurićima pjene. Pritom su istražili sve moguće oblike takvih mekih ćelija. Istraživači su ustvrdili da u 2D modelima svaka geometrijska ćelija mora imati barem dva kuta poput kvržice. No, u 3D okruženju, meke ćelije mogu zauzimati prostor bez kuteva i potpuno prekriti prostor, bez praznina.

– Jednostavno rečeno, nitko ovako nešto prije nije napravio. Stvarno je nevjerojatno koliko se osnovnih stvari mora razmotriti, rekao je matematičar Nacionalnog muzeja matematike u New Yorku, Chaim Goodman-Strauss, nakon što je pročitao rad svojih kolega, prenosi Nature.

Izdvojeni članak
kalkulator ravnalo penkala i matematička bilježnica

Maturante na Matematici mučila geometrija: ‘Nekoliko puta sam skoro počela plakati usred ispita’

Pretpostavka maksimalne mekoće

Autori istraživanja, koje je vodio matematičar Gábor Domokos sa Sveučilišta u Budimpešti, istaknuli su i da ove meke ćelije postoje i u prirodi. Kada je riječ o 2D oblicima, za primjer su naveli oblike otoka u ‘pletenim rijekama’, koje teku između komada tla unutar korita, zatim koncentrične slojeve u luku te stanice u tkivima. Kada je riječ o 3D oblicima, naveli su spirale oblik školjkaša nautilusa, poznatijeg i kao indijska lađica.

Upravo je istraživanje u indijskoj lađici, rekao je Domokos za Nature, bila točka preokreta koja je pokrenula istraživanje. Istraživači su naveli da je arhitektica Zaha Hadid primjer korištenja mekih ćelija u arhitekturi. Smatraju da je Hadid to radila intuitivno, što zbog estetskih, što zbog strukturalnih razloga.

Autori rada su uvjereni i da priroda generalno voli izbjegavati kutove, jer je energetski učinkovitije, a kutove također mogu biti i strukturalna slabost. Pretpostavljaju i da svaka pločica ima maksimalnu mekoću koja se može postići u radu sa stvarnim materijalima. Iako priznaju da za to još nemaju dokaza, nadaju se da će ‘netko pametniji’ moći potvrditi tu njihovu, kako su je nazvali, ‘pretpostavku maksimalne mekoće’.