Desetci tisuća muzeja diljem svijeta kriju civilizacijsko blago nastalo u proteklim vremenima. Mnogi pokušaji da ih se rangira prošli su neslavno, a ovog je puta National Geographic objavio svoju listu u nadi da će makar malo pomoći putnicima namjernicima u moru institucija.
Muzeji su ogledalo civilizacije. Diljem svijeta u njima se čuvaju svjedoci proteklog vremena upozoravajući nas na opasnosti koje krije budućnost. Kroz one najpopularnije prođu desetci milijuna ljudi godišnje, a oni opet uspjevaju skrivati mnoge tajne.
Stari kontinent kao prijestolnica kulture dominantna je i u pogledu važnosti i posjećenostti muzeja.
Naime, već duže vrijeme najpopularnija institucija tog tipa je pariški Louvre, a među top deset svi su europski, izuzev njujorškog Metropolitana.
Kako za kulturu i umjetnost popularnost nije i ne bi trebala biti glavni kriterij kvaliteta muzeje se određuje po nizu drugih kriterija te su stoga novinari prestižnog National Geographica načinili listu deset najboljih svjetskih muzeja.
Smithsonian Institution – najveći muzejski kompleks svijeta
Na vrhu National Geo liste s pravom se našao Smithsonian Institution. Riječ je o najvećem svjetskom istraživačkom i muzejskom kompleksu koji objedinjuje gotovo dvadeset izložbenih institucija te čitav niz istraživačkih postaja i laboratorija te Nacionalni zoološki park.
O veličini zbirke koje krije ova vašingtonska institucija dovoljno govori činjenica da biste ukoliko posvetite svakom izlošku jednu minute neprestanim lutanjem Smithsonianom kroz deset godina vidjeli tek deset posto materijala.
U njegovim prostorijama se između ostalog krije avion braće Wright iz 1903. godine, haljine prvih dama, Spirit of St. Luis Charlesa Lindberga i komandni modul Apolla 11.
S obzirom da se radi o zbirci s više od 137 milijuna predmeta, ukoliko planirate posjetiti ovu instituciju dobra je ideja da napravite plan prije toga i fokusirate se na jednu ili dvije izložbe.
Louvre – tvrđava europske kulture
Kao što smo već spomenuli, pariški Louvre je najpopularniji muzej na svijetu s više od 10 milijuna posjetitelja godišnje. Sjajan postav i velika važnost Pariza kao turističkog središta ovoj instituciji osigurava zapaženo mjesto na ovoj listi.
Glavna zvijezda i objekt najzaslužniji za renome Louvra u svijetu je slika nad slikama – naime, ovaj muzej je dom Da Vincijeve Mona Lise.
Louvre je pretvoren u muzej prije dvjestotinjak godina, a do tada je bio srednjovjekovna tvrđava i dom francuskih kraljeva.
Preoblikovan je u nekoliko navrata, a poseban interes javnosti je privukla instalacija staklene piramide na ulazu 1989. godine.
Kontroverza koja se digla oko spajanja tog modernističkog objekta i drevne građevine Louvra dodatno je digla popularnost ove iznimne institucije.
The Acropolis Museum – šetnja kroz povijest
Acropolis Museum je jedna od glavnih atenskih atrakcija. Stakleni pod doslovno omogućava šetnju preko povijesti i pogled na arheološke iskopine. Lagani uspon prema Akropoli nudi uvid u razna povijesna razdoblja i život Atenjana. Posebno su atraktivni djelovi muzeja koji omogućavaju posjetiteljima da vide izloške na otvorenom pod prirodnim svjetlom.
Herimtage – blago na Nevi
Udaljena od europskih kulturnih centara Rusija krije golemo civilizacijsko blago pohranjeno ponajprije u santpeterburškom Hermitagu. Muzej okupira šest građevina duž rijeke Neve i nudi spektakularnu kolekciju koja obuhvaća razdoblja od kamenog doba do 20. stoljeća.
Završen 1764. godine Hermitage je narednih nekoliko stoljeća služio kao carska palača, a u muzej ga je pretvorila Katarina Velika.
Najbitniji ruski muzej ima poseban fokus na zapadnoeuropsku umjetnost pa se u čak 120 prostorija nalaze radovi Van Gogha, Rembrandta, Rubensa, Titiana, Da Vincia, Picassa, Goye i mnogih drugih.
British Museum – ogledalo imperija
Skupinu od pet najboljih muzeja prema National Geographicu zatvara British Museum u Londonu koji svoju reputaciju gradi na iznimnoj kolekciji arheoloških i etnografskih izložaka.
Riječ je o zbirci od čak osam milijuna predmeta od kojih najstariji sežu daleko u prapovijest.
Posebno je respektabilna zbirka egipatskih brodova koja je druga najveća izvan Egipta. U British Museumu se također čuva i kamen iz Rosette koji je služio za dešifriranje hijeroglifa.
Uz pet navedenih institucija na listi National Geographica su se našla još europska i jedan američki. Madridski Prado u stopu prati veliku petorku, a njujorški Metropolitan se ugurao na listi ispred Vatikanskih muzeja, Uffizi galerije u Firenci te Rijksmuseuma u Amsterdamu.
Važno je istaknuti kako na listi nema ni jedne azijske, afričke ili južnoamerike perjanice iako bi se vrlo zanimljivim zbirkama mogli pohvaliti Egipatski muzej u Kairu, Antropološki muzej u Mexico Cityju ili pak Nacionalni muzej u Tokiju.