Odzvonilo TikToku, Instagramu i Snapu: Zakonom zabranili društvene mreže mlađima od 16
Za Australce mlađe od 16 godina došao je kraj korištenju društvenih mreža poput TikToka, Instagrama ili Snapchata. Ova država i službeno je odobrila zabranu, propisujući visoke novčane kazne za kompanije koje krše Zakon o minimalnoj dobi za društvene mreže. Donošenje ovakvog zakona potaknuto je nepovoljnim utjecajem društvenih mreža na mlade, a zabrana stupa na snagu za godinu dana.
Australija je zakonski zabranila korištenje društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina. Uvođenje ovakve legislative podijelilo je naciju, a ovo je jedna od najstrožih regulacija globalno kada je riječ o korištenju društvenih mreža, prenosi Reuters. Zakon prisiljava tehnološke gigante, uključujući Metu, vlasnika Instagrama i Facebooka, TikTok i Snap, da spriječe maloljetnike u izradi profila. U protivnom ih čeka kazna do 49,5 milijuna australskih dolara, što je otprilike 30,5 milijuna eura. Probna provedba metoda za primjenu zakona započet će u siječnju, dok će zabrana stupiti na snagu za godinu dana.
Reuters navodi da zakon o minimalnoj dobi za korištenje društvenih mreža postavlja Australiju u ulogu svojevrsnog testera vladama koje su donijele ili planiraju donijeti zakone o dobnom ograničenju korisnika društvenih mreža, a zbog zabrinutosti oko njihovog utjecaja na mentalno zdravlje mladih.
Isti medij podsjeća i da je Australija bila prva zemlja koja je prisilila kompanije pod čijim su vlasništvom društvene mreže da plaćaju naknade medijskim kućama za dijeljenje njihovog sadržaja.
Iz Mete su poručili da poštuju australske zakone, ali su zabrinuti što je zakon donesen ovako brzo, po njima ‘bez pravilnog razmatranja dokaza, postojećih praksi kompanija za osiguravanje dobno prikladnog korisničkog iskustva te mišljenja mladih ljudi’. I iz Snapa su za Reuters izjavili da će poštivati zakone i propise u Australiji, ali i da postoji niz neodgovorenih pitanja o tome kako će se ovaj zakon provoditi u praksi. Iako ovakva zabrana nailazi na protivljenje zagovornika privatnosti i nekih skupina za prava djece, prema posljednjim anketama podržava je 77 posto australskog stanovništva, navodi isti medij.