Pretraga

Opet pomičemo sat: Znate li zašto ovaj vikend spavamo ili partijamo sat dulje?

A- A+

U noći sa subote na nedjelju pomiče se vrijeme. U tri sata ujutro ponovo će biti dva. Ako ste zaboravili, svakako pomaknite svoj sat (ukoliko to nije sam učinio). Uoči promjene odlučili smo istražiti zašto se sat uopće mijenja. Donosimo smo vam i sat na kojem u nedjelju ujutro možete provjeriti je li se na vašim uređajima vrijeme ažuriralo ili ne.

Foto: pixabay.com

U noći sa subote 26. na nedjelju 27. listopada pomiče se vrijeme. Kako bismo uveli zimsko računanje vremena te noći u tri ujutro opet ćemo računati da su dva sata.

To znači da ovog vikenda spavamo – ili možda partijamo – sat dulje nego inače.

No zašto je to tako? Zašto se sat uopće pomiče?

Željeli uštedjeti struju…

Izdvojeni članak
Autoškola Danko

Kako stići od Zagreba do Varaždina u samo sedam sati! (ili što napraviti kad ti “rikne” auto)

Praksa uvođenja ljetnog vremena počela je za vrijeme Prvog svjetskog rata. Ideja je bila da se bolje iskoristi dan pa se sat za vrijeme ljetnih mjeseci počeo pomicati jedan sat ranije. Tako je “dan dulje trajao” te je svjetla bilo potrebno paliti kasnije (što je tada mnogobrojnim tvornicama pružalo značne uštede kako energije, tako i novaca).

Kako je ljetno računanje vremena umjetno, mogli bismo reći da se ovog vikenda vraćamo prirodnom – podne će opet biti kada sunce bude na najvišem položaju.

Praksa promjene vremena zaživjela je tijekom energetske krize 1970-ih, a nastavila se do danas. Ipak, Europska unija planira do 2021. godine u potpunosti ukinuti promjene vremena.

Sva sreća, tehnologija je uznapredovala pa većinu satova ne treba ručno podešavati.

Pa dobro, koliko je sada sati?

No, recimo da je nedjelja ujutro. Probudili ste se i ne znate je li se sat ažurirao ili ne. Ne znate vara li vas ili ne. E pa, kako bismo vam olakšali, donosimo sat na kojem možete provjeriti koliko je zaista sati.